Večery / Myrhorod / Petrohradské príbehy

Večery / Myrhorod / Petrohradské príbehy https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337523/bmid_vecery-myrhorod-petrohradske-pribeh-PmR-337523.jpg 4 4 3

Večery na dedine neďaleko Dikaňky sú poviedky inšpirované ukrajinským folklórom a boli dôkazom Gogoľovho výnimočného prozaického talentu. Myrhorod obsahuje štyri poviedky načierajúce do ukrajinských motívov. Dominuje hrdinský epos Taras Buľba. Petrohradské poviedky sa stali skutočnou klasikou. Petrohradské poviedky sa stali skutočnou klasikou. V dnes čítankových príbehoch ako Nos či Plášť vykreslil absurdné útrapy malých ľudí, ktorí túžia po aspoň nepatrnom úspechu, uznaní, kariére. Hrdina poviedky Nevskij prospekt, talentovaný umelec, sa zamiluje do nežnej krásky, z ktorej sa vykľuje prostitútka. Jeho sny sa rozpadli. Zostala len samovražda.... celý text

Mary81
01.03.2023 2 z 5

Neviem, či to bol zlý výber knihy, alebo má Gogoľ celkovo taký zvláštny, príliš umelecký a opisný štýl. Spočiatku ma to nudilo, v opisoch som sa strácala, neskôr to už bolo lepšie a poviedky zaujímavejšie, s istým posolstvom. Keby som to ale nečítala v rámci výzvy, asi to nedočítam...

Denny45
23.02.2018 3 z 5

A ešte dodatok: Ľudia by si mali pomáhať, a nie zaslepene sledovať len svoj "nos"

Denny45
23.02.2018 3 z 5

Poviedky s tématikou bosoriek, nadprirodzených bytostí a čertov ma nudili. Napriek tomu v nich bol pekne opísaný starý vidiecky život v Malorusku. Až ku koncu som zistil, že tieto osoby by mali byť aj navzájom poprepájané už len miestom, v ktorom žijú.
Poviedy v časti Myrhorod sa čítali už lepšie a ani nadprirodzené bytosti (ako napr. Vij) mi nevadili. Najviac ma zaujali Starosvetskí statkári, kde autor uvažuje:"Čo je teda najsilnejšie v našom živote: vášeň alebo zvyk?!" Taras Buľba pútavo opísal kozácke výpravy očami obyčajných, jednoduchých ľudí.
Petrohradské poviedky boli už vážnejšie aj napriek humornému Nosu. V Nevskom prospekte končí úplne nevinný pohľad na mladé dievčence smrťou. "Dostávame niekedy to, čo chceme? Dosahujeme to, k čomu sa naše sily zdajú náročky predurčené? Všetko sa deje naopak." Človek naozaj zisťuje, ako sa s nami osud zahráva. Plášť - život chudobného úradnika sa zmení, keď sa mu jeho plášť tak opotrebuje, že už potrebuje nový. Je centrom výsmechu, ani sám nevie prečo. "Nechajte ma, prečo mi ubližujete?" Naozaj veľmi smutne ladený príbeh. A nakoniec pre mňa vrchol knihy - Portrét. Ako peniaze a sláva a moc ničia ľudí. Možno gýčová téma ale veľmi pekne podaná. Plus úvahy o umení: "V umení nachádza človek náznak božského raja, nebeského raja a už len preto umenie stojí nad všetkým".
Romantizmus či realizmus? Podľa mňa oboje. A veľmi pekne spojené. Škoda len toho začiatočného núteného čítania o lietajúcich čertoch. Asi to je mojím vkusom