dencuska dencuska komentáře u knih

Stopa Stopa Patricia Cornwell

Zo začiatku som sa moc nevedela zorientovať v deji, ale ku koncu som sa už od knižky nevedela odtrhnúť. Napriek tomu ju hodnotím ako priemernú :)

28.08.2012 3 z 5

Stačí si ﴾ne﴿ želať Stačí si ﴾ne﴿ želať Silvia Havelková

Príjemné čítanie s troškou humoru, aj reality. Knižku som dostala od mami na Vianoce a nakoľko ide o začínajúcu autorku mala som "rešpekt", nakoniec však knižka absolútne nesklamala, ale milo prekvapila, a preto ju odporúčam :)

26.08.2012 4 z 5

Diagnóza F50 Diagnóza F50 Gabina Weissová

Súhlasím s tým, že táto kniha je určite jedinečná svojho druhu, autorka si zaslúži obdiv, že dokázala o tom takto verejne a priamo písať. Na druhej strane som ju len veľmi "ťažko" dočítala do konca. Prišlo mi to strašne monotónne a tým aj dosť nudné čítanie. Mala som pocit, že ide o opisovanie stále toho istého dokola. Ale sto ľudí sto chutí :)

26.08.2012 2 z 5

Dieťa noci Dieťa noci Karen McQuestion

Táto kniha si ma získala úžasnou obálkou, no nezaostávala ani anotáciou. Susedské vzťahy sú pre mňa zaujímavou témou, a pokiaľ sa ich riešenie spája s nejakým tajomstvom, vždy po knihe rada siahnem.

Viacero recenzií poukazovalo na to, že obálka príliš nekorešponduje s obsahom. S tým musím, bohužiaľ, súhlasiť. Aj ja som sa do knihy púšťala s vidinou temného až desivého psychotrileru, no dostala som skôr rodinnú drámu. Sklamanie sa však nekonalo, práve naopak.

Dieťa noci ponúka príbeh, ktorý plynie pomaly, bez častých prekvapivých či nečakaných zvratov. Autorkin rozprávačský štýl je však natoľko pútavý, že núti obracať stránku za stránkou. Prispievajú k tomu aj krátke kapitoly, ktoré pomohli udržať moju pozornosť až do úplného záveru. V tomto prípade to fungovalo aj napriek tomu, že zápletka bola odkrytá už viac menej na začiatku.

Na pozadí príbehu otvára autorka viacero tém - šikanu v rôznych podobách, chorobnú „lásku“, pretvárku či život v izolácii od okolia. Zažijete realisticky popísané vnútorné prežívanie postáv, spoznáte ich trápenia a časom pochopíte aj dôvody, ktoré viedli k životu ovplyvneného ťaživým tajomstvom.

V knihe sa paralelne odvíjajú tri rôzne príbehy, ktoré sa v závere pretnú a vytvoria ucelené dielo s vysvetlením všetkých súvislostí. Vzťah mladej Niki a láskavej Sharon sa vyvíja každým dňom, obe v sebe postupne nachádzajú porozumenie a vzájomnú podporu. Bez ohľadu na vek či predsudky sa stávajú silnou dvojkou v boji za práva neznámeho malého dievčatka.

Knihu odporúčam tým, ktorí majú chuť na oddychovejšie, nenáročnejšie, no stále dramatické čítanie. Autorka ponúka emočnú jazdu, v rámci ktorej ukazuje rôzne stránky pekných či toxických medziľudských vzťahov. Mňa si kniha jednoznačne získala a teším sa na ďalšie diela od tejto talentovanej autorky.

Viac si môžete prečítať tu :) - - - https://precitane.sk/recenzia-karen-mcquestion-dieta-noci/

11.03.2024 5 z 5

Na Vianoce budem doma Na Vianoce budem doma Silvia Demovičová Jezerská

Kniha Na Vianoce budem doma je síce primárne určená pre mládež, ja však nepochybujem o tom, že si pri nej oddýchnu aj dospelí čitatelia. Od prvých stránok ide o milé a úsmevné čítanie, ktoré navodí tu správnu zimnú atmosféru.

Pôvodne úplne obyčajná cesta vlakom z Košíc sa mení na nečakané dobrodružstvo. Lea a Filip sú sympatické hlavné postavy, ktoré sú navonok úplne rozdielne. Kým ona je milovníčka Vianoc a bláznivých doplnkov, on je typický Grinč, ktorý toto obdobie vôbec nemusí. Hoci ich odlišnosť prináša úsmevné momenty, zároveň majú toho spoločného omnoho viac, než by sa zdalo. Navyše, obaja majú svojich démonov z minulosti, ktorí ich dlhodobo prenasledujú.

Autorka má svižný štýl písania, príbeh je jednoduchý, no plný najrôznejších emócií. Bude vám veselo, smutno, budete sa cítiť uzimene, ale aj útulne. Nechýba príjemná romantická linka, pekné myšlienky, veľa dobrodružstva, pochopenia a ľudskej dobroty. Nájdete tu viacero dôležitých tém - príbeh sa dotýka rodinných vzťahov, detstva, ale aj rodičovskej lásky ako takej.

Knihu odporúčam všetkým milovníkom príbehov, ktoré pohladia dušu. Budete si klásť otázku, či náhody existujú. A či má každý niekde spriaznenú dušu, pri ktorej už po krátkom čase vie, že patria k sebe.

Viac si môžete prečítať tu :) - - - https://precitane.sk/recenzia-silvia-demovicova-na-vianoce-budem-doma/

05.03.2024 5 z 5

Recept na dieťa Recept na dieťa Dominika Würll

Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktorý nám ukáže, ako to môže dopadnúť, keď sa túžba po dieťati zmení na posadnutosť. Priznám sa, že od tejto knihy som nemala žiadne konkrétne očakávania, išlo o prvú knihu, ktorú som od tejto autorky prečítala. Spočiatku sa príbeh javil ako komický, neskôr som si však začala uvedomovať, že za tým všetkým je ukrytý skutočný príbeh plný zúfalstva. Príbeh bol v konečnom dôsledku dosť smutný, čakala som, ako sa to s Kristínou celé vyvinie. Ak hľadáte svieže dielo, ktoré prečítate aj na jedno posedenie, určite odporúčam. Možno sa v tomto príbehu veľa žien aj nájde.

26.09.2017 5 z 5

Tri oriešky pre spisovateľku Tri oriešky pre spisovateľku Vita Jamborová

Už dlhšiu dobu som mala chuť prečítať si niečo napínavé, ale zároveň oddychové. Milujem krimi a trilery, a preto moja voľba padla na túto sympatickú knižku, ktorá vás od prvej stránky vtiahne do deja. Verte tomu, že vás nepustí, pokiaľ sa nedozviete, kto môže mať na svedomí všetky tie zverstvá, ktoré prenasledovali hlavnú hrdinku takmer na každom kroku. Knižku odporúčam čitateľom, ktorí by si okrem kvalitného krimi príbehu, radi prečítali aj niečo zo života spisovateľa. Autorka tu v stručnosti ponúkla akési know-how, čomu sa vyvarovať na ceste za splnením svojho spisovateľského sna, ako aj čo to všetko v skutočnosti obnáša.

22.07.2017 5 z 5

Milovať je zakázané Milovať je zakázané Lucia Braunová

Myslím si, že autorka ani tentoraz svojich čitateľov určite nesklamala. Z románu dýcha, okrem lásky, tajomnosť a jemná erotika. Ak by ste od tejto knižky očakávali typický presladený román, prekvapí vás, ako autorka dokázala prirodzene skombinovať lásku a napätie. Zároveň si dala záležať na zaujímavej zápletke a prekvapivom závere.

Túto knižku odporúčam všetkým milovníkom neobyčajných románov, v ktorých sa okrem lásky stretnete aj s neočakávanými zvratmi a prekvapeniami. Ak ste fanúšikom tejto slovenskej autorky, myslím, že ostala verná svojej tradícii a vašu myseľ udrží v napätí až pokiaľ knihu neodložíte prečítanú :)

22.06.2017 4 z 5

Milenci prežijú Milenci prežijú Inéz Melichová

Kniha Milenci prežijú prináša niečo nové, neokukané, originálne a osobité. Za normálnych okolností nevyhľadávam v knihách mysteriózne prvky, avšak v tomto prípade bol príbeh podávaný naozaj pútavo. A hoci som si uvedomovala, že niektoré situácie boli “len fiktívne”, zdali sa mi až príliš vierohodné. V niektorých momentoch som sa pozastavila nad odvahou hlavnej hrdinky Sofie, ktorá sa bezhlavo vrhala do situácií, ktoré mi už len pri samotnej predstave privolali zimomriavky.

Myslím si, že autorke tento štýl písania a literárny smer, ktorým sa uberá naozaj pristane. Postavy sú vykreslené natoľko realisticky, že som pri každej spozornela a premýšľala, či na nej nie je niečo podozrivé a či jej možno dôverovať. V tejto knihe si prídu na svoje čitatelia, ktorí obľubujú príbehy s troškou lásky, vášne, jemnej erotiky, napätia, detektívnych prvkov, závanu psychológie a filozofie, ale hlavne mysterióznosti. Určite odporúčam, pre mňa bola príjemným prekvapením.

18.06.2017 5 z 5

Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom Mary Roe

Veľmi príjemná knižka nielen pre deti, young adult, ale aj pre dospelých. Ja sama som si myslela, že rozprávky ma čítať už nebude baviť, ale pri tejto knižke som sa presvedčila o tom, že to nie je o veku, ale predovšetkým o tom, ako sa človek vie do toho daného príbehu vžiť. A keďže tu sa mi to dokonale podarilo, pre mňa to znamená, že knižka bola napísaná veľmi pútavo, dokonca aj s menšou a jednoduchou krimi zápletkou. Odporúčam :)

10.12.2016 5 z 5

Silnejšia ako osud Silnejšia ako osud Jana Šulková

Krásna kniha, i keď dosť smutná, ale i o tom je život. Na prvý pohľad ma zaujala obálkou, ale nenapadlo by ma, žeby sa mohla tak skončiť. Happyend síce nečakajte, ale knižka je krásna a oplatí sa prečítať. Odporúčam :)

04.12.2016 5 z 5

Prostitútka Prostitútka Lucia Sasková

I napriek tomu, že toto bola moja prvá kniha, ktorú som prečítala od tejto autorky a nemala som s čím porovnávať, musím ju ohodnotiť ako výbornú. Je mi v podstate jedno, či všetko čo v knihe bolo popísané, je, resp. môže byť realita, dej bol zaujímavý, stále sa niečo dialo, kniha ma ani na chvíľu nenudila a bolo v nej všetko - smútok, napätie, aj nečakané zvraty, ktoré čitateľa nútia prevracať stranu za stranou, nakoľko je zvedavý, ako nakoniec život hlavnej hrdinky dopadne. Kto by sa prípadne bál nejakých nechutných popisov a pod., nie je to potrebné, nakoľko v knihe naozaj nič také nenájdete. Všetko v rámci normy, ale tak, že to zaujme. Siahnem určite aj po iných knihách autorky, odporúčam :)

18.11.2016 5 z 5

Nájdem ťa, Oliver! Nájdem ťa, Oliver! Jana Benková

Knižku som prečítala na dovolenke, nebolo to zlé, osobne som veľmi veľký fanúšik tejto autorky, jej knihy sa mi vždy páčili, ale tento štýl mi k nej nejako nešiel, neviem vysvetliť prečo, je to len pocit. Navyše, celý dej bol pre mňa veľmi predvídateľný. Ale príbeh hodnotím priemerne, ako letné čítanie môže byť :)

03.09.2016 3 z 5

Život je ľahký, nerob si starosti Život je ľahký, nerob si starosti Agnès Martin-Lugand

Pre mňa jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala, a ktorú som prečítala v rekordnom čase. Kúpila som si ju po tom, ako som prečítala knihu "Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu", ktorá sa mi tiež veľmi páčila. Táto knižka je jej pokračovaním, zaujímalo ma, ako sa celý príbeh skončí. Na jednej strane je to síce romantická kniha, na druhej ju hodnotím ako peknú knihu zo života. Možno príliš veľa náhod, ako to väčšinou u takýchto príbehov býva, ale mne to absolutne nevadilo, vyhovuje mi aj autorkin štýl písania. Jediné, čo ma mrzelo bolo, keď kniha skončila, dopriala by som jej aj viac strán :), hoci asi je to tak, ako to malo byť. Pekný príbeh, odporúčam :)

03.09.2016 5 z 5

Sama mama Sama mama Timea Keresztényi

Možno je to chyba, ale ja porovnávam v rámci tohto hodnotenia túto knižku s autorkinou prvotinou "Bez dcéry som neodišla", lebo tá bola výborná. Túto knižku hodnotím ako priemernú, dej mi neprišiel tak zaujímavý, i napriek tomu ju odporúčam ako oddychovku. Mne sa predovšetkým páči autorkin štýl písania, ktorý je typický iróniou a vlastným humorom. Určite siahnem aj po ďalších knižkách tejto autorky :)

07.07.2016 3 z 5

Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu Agnès Martin-Lugand

Hoci by sa niekomu príbeh opísaný v knihe mohol zdať ako "klišé", pre mňa bol výborný. Dávno som sa tak nezahryzla do knihy, ako v tomto prípade. Je pravda, že názov knihy môže byť pri jej výbere mätúci, nakoľko o čítanie kníh a pitie kávy tam takmer vôbec nejde :) Táto skutočnosť je v knihe spomenutá len v súvislosti s tým, že hlavná hrdinka je majiteľkou malej literárnej kaviarne. Mňa osobne zaujal aj názov knihy, aj jej obálka. Vôbec výber neľutujem, miestami som mala pri čítaní aj slzy v očiach, čo sa mne moc často nestáva :) Autorka ponecháva otvorený koniec celému deju, čo sa mi na jednej strane páčilo, na druhej strane som ostala zvedavá, ako by to naozaj skončilo, keby príbeh pokračoval :) V konečnom dôsledku je to oddychovka, príjemné čítanie a trošku aj snívanie v určitých momentoch :) Jednoznačne odporúčam.

13.06.2016 5 z 5

Cudzinca nemiluj Cudzinca nemiluj Ivana Ondriová

Naozaj výborná kniha! Ak by niekto očakával príval romantiky, ostal by nemilo prekvapený :) Knižka je podľa môjho názoru plná napätia od prvej stránky až po poslednú, dokázala ma vtiahnuť do deja už po prvých stranách, čo sa mi nestáva príliš často. Dokázala som sa vžiť s postavami, ako aj so samotnou hlavnou hrdinkou a prežívala som to celé s ňou :) Po knižke som siahla z dôvodu, že kniha Nezvestný od tejto autorky ma tiež úplne dostala. Preto vrelo odporúčam, vôbec ma nesklamala, práve naopak.

06.06.2016 5 z 5

Bez dcéry som neodišla Bez dcéry som neodišla Timea Keresztényi

Osobne nie som veľmi zarytým fanúšikom evitoviek, avšak dávno som si už chcela prečítať túto knihu, ale ani sama neviem prečo ma na prvý pohľad zaujala. A neľutujem, kniha bola výborná. Prečítala som ju na svoje pomery veľmi rýchlo, čo svedčí o tom, že ma naozaj "chytila" a zatiahla do deja. Súhlasím s názormi, že hlavná hrdinka sa od začiatku knihy javí ako veľmi naivná, ktorá si so sebou nechá robiť čo sa inému zachce. Na druhej strane, príbeh je písaný jemne ironickým štýlom, mne tento štýl veľmi vyhovoval a pre mňa bolo veľkým plusom aj to, že boli okamihy, kedy som pri čítaní mala až zimomriavky, nakoľko som si uvedomila, že ide o skutočný príbeh...Hodnotím veľmi pozitívne :)

10.05.2016 5 z 5

Tajomstvo bábik Tajomstvo bábik Denisa Martincová

Pravdupovediac, keď som túto knihu začala čítať, podľa názvu mi absolutne nenapadlo o čom bude, resp. že bude vykresľovať pedofíliu...Keď som ju už mala rozčítanú, povedala som si, že ju dočítam i keď musím povedať, mala som v niektorých prípadoch pri nej až zimomriavky a negatívne pocity...I napriek tomu jej však musím dať 4 hviezdičky, nakoľko to bolo naozaj autentické a dokázala som sa do deja okamžite vžiť. Pre budúcnosť by som už však takúto knihu čítať nechcela, zanechala vo mne skôr negatívne pocity :) Autorke sa však nedá uprieť talent a umenie vniesť čitateľa do deja.

16.04.2016 4 z 5

Chyť ma Chyť ma Lisa Gardner

Výborná kniha plná napätia...Osobitne sa mi páčila zápletka, ako aj samotný dej a myšlienka. Až do konca knihy som nečakala taký záver, takže rozuzlenie bolo pre mňa prekvapením. Odporúčam pre milovníkov krimitrillerov :) Určtite ešte siahnem aj po ďalšej knihe autorky.

09.01.2016 5 z 5