dencuska dencuska komentáře u knih

Dieťa noci Dieťa noci Karen McQuestion

Táto kniha si ma získala úžasnou obálkou, no nezaostávala ani anotáciou. Susedské vzťahy sú pre mňa zaujímavou témou, a pokiaľ sa ich riešenie spája s nejakým tajomstvom, vždy po knihe rada siahnem.

Viacero recenzií poukazovalo na to, že obálka príliš nekorešponduje s obsahom. S tým musím, bohužiaľ, súhlasiť. Aj ja som sa do knihy púšťala s vidinou temného až desivého psychotrileru, no dostala som skôr rodinnú drámu. Sklamanie sa však nekonalo, práve naopak.

Dieťa noci ponúka príbeh, ktorý plynie pomaly, bez častých prekvapivých či nečakaných zvratov. Autorkin rozprávačský štýl je však natoľko pútavý, že núti obracať stránku za stránkou. Prispievajú k tomu aj krátke kapitoly, ktoré pomohli udržať moju pozornosť až do úplného záveru. V tomto prípade to fungovalo aj napriek tomu, že zápletka bola odkrytá už viac menej na začiatku.

Na pozadí príbehu otvára autorka viacero tém - šikanu v rôznych podobách, chorobnú „lásku“, pretvárku či život v izolácii od okolia. Zažijete realisticky popísané vnútorné prežívanie postáv, spoznáte ich trápenia a časom pochopíte aj dôvody, ktoré viedli k životu ovplyvneného ťaživým tajomstvom.

V knihe sa paralelne odvíjajú tri rôzne príbehy, ktoré sa v závere pretnú a vytvoria ucelené dielo s vysvetlením všetkých súvislostí. Vzťah mladej Niki a láskavej Sharon sa vyvíja každým dňom, obe v sebe postupne nachádzajú porozumenie a vzájomnú podporu. Bez ohľadu na vek či predsudky sa stávajú silnou dvojkou v boji za práva neznámeho malého dievčatka.

Knihu odporúčam tým, ktorí majú chuť na oddychovejšie, nenáročnejšie, no stále dramatické čítanie. Autorka ponúka emočnú jazdu, v rámci ktorej ukazuje rôzne stránky pekných či toxických medziľudských vzťahov. Mňa si kniha jednoznačne získala a teším sa na ďalšie diela od tejto talentovanej autorky.

Viac si môžete prečítať tu :) - - - https://precitane.sk/recenzia-karen-mcquestion-dieta-noci/

11.03.2024 5 z 5

Na Vianoce budem doma Na Vianoce budem doma Silvia Demovičová Jezerská

Kniha Na Vianoce budem doma je síce primárne určená pre mládež, ja však nepochybujem o tom, že si pri nej oddýchnu aj dospelí čitatelia. Od prvých stránok ide o milé a úsmevné čítanie, ktoré navodí tu správnu zimnú atmosféru.

Pôvodne úplne obyčajná cesta vlakom z Košíc sa mení na nečakané dobrodružstvo. Lea a Filip sú sympatické hlavné postavy, ktoré sú navonok úplne rozdielne. Kým ona je milovníčka Vianoc a bláznivých doplnkov, on je typický Grinč, ktorý toto obdobie vôbec nemusí. Hoci ich odlišnosť prináša úsmevné momenty, zároveň majú toho spoločného omnoho viac, než by sa zdalo. Navyše, obaja majú svojich démonov z minulosti, ktorí ich dlhodobo prenasledujú.

Autorka má svižný štýl písania, príbeh je jednoduchý, no plný najrôznejších emócií. Bude vám veselo, smutno, budete sa cítiť uzimene, ale aj útulne. Nechýba príjemná romantická linka, pekné myšlienky, veľa dobrodružstva, pochopenia a ľudskej dobroty. Nájdete tu viacero dôležitých tém - príbeh sa dotýka rodinných vzťahov, detstva, ale aj rodičovskej lásky ako takej.

Knihu odporúčam všetkým milovníkom príbehov, ktoré pohladia dušu. Budete si klásť otázku, či náhody existujú. A či má každý niekde spriaznenú dušu, pri ktorej už po krátkom čase vie, že patria k sebe.

Viac si môžete prečítať tu :) - - - https://precitane.sk/recenzia-silvia-demovicova-na-vianoce-budem-doma/

05.03.2024 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Útla novela, ktorá ma zaujala obálkou či tematickými ilustráciami, ktoré sú do istej miery depresívne a ponuré, ale to je vo svojej podstate aj celý tento príbeh. Už anotácia napovedá, že nepôjde o ľahké a oddychové čítanie. Autorka predstavuje život rodiny, ktorá síce pôsobí navonok obyčajne, no vo svojom vnútri sa triešti na viacero dielikov, a to, čo sa v nej deje, rozhodne nie je v poriadku.

Knihu odporúčam milovníkom komorných, do istej miery až depresívnych príbehov. Tento je až príliš realistický a uveriteľný. Po jeho dočítaní mnou lomcovalo viacero emócií, od prekvapenia, cez hnev, až po smútok. A hoci by som možno, s ohľadom na tému, prijala komplexnejšie vykreslenie jednotlivých postáv a ich charakterov či zmýšľania, v konečnom dôsledku sa autorke veľmi kvalitne podarilo poukázať na to, čo bolo jej zámerom.

Viac si môžete prečítať tu :) --- https://precitane.sk/recenzia-petra-dvorakova-vrany/

28.12.2022 4 z 5

Zimná voda Zimná voda Susanne Jansson

Kniha je zaraďovaná medzi detektívky a trilery, no nájdete tu aj prvky psychologického románu, nakoľko autorka, na pozadí zmiznutia malého chlapca, ponúkla sondu do vnútorného prežívania niektorých postáv.
Pomalšie napredovanie deja, ktoré je pre severskú literatúru už viac-menej typické, no vo mne autorkin štýl písania vzbudil zvedavosť, a tak prípadná slabšia dynamika deju neublížila. Kladne hodnotím zakomponovanie prekvapivých spojitostí s minulosťou, ktoré postupne vyplávajú na povrch, ako aj mysterióznych prvkov, ktorých bolo akurát na to, aby všetko pôsobilo uveriteľne.
Je to kvalitná severská jednohubka, v ktorej autorka vsadila na vytvorenie stupňujúceho napätia.

Viac si môžete prečítať na blogu :)

08.05.2021 4 z 5

Terapia Terapia Sebastian Fitzek

V tejto knihe autor opäť raz nenechal nič na náhodu a pripravil pre čitateľa poriadnu dávku napätia. Pre mňa osobne je autorov štýl jednoducho nezameniteľný. Rovnako, ako aj v knihe Balík, aj tu sa stretávame s prvkami mysterióznosti a dozvedáme sa aj čo-to z medicínskeho sveta. Nejde teda len o spoznávanie vnútorného prežívania jednotlivých postáv, ale určité skutočnosti sú podložené reálnymi medicínskymi poznatkami, ktoré je však čitateľ schopný, bez nejakých väčších problémov, prijať.

Autor umožňuje čitateľovi nahliadnuť do hlavy schizofrenika, a popritom sa výborne zahráva s jeho psychikou. Predkladá mu množstvo súvislostí a náhod, samotnú pravdu odkrýva len veľmi pomaly a postupne. Vytvára tak veľký priestor pre úvahy o tom, čo je skutočnosť a čo len predstava.
Ako je už u tohto autora zvykom, na kompletné rozuzlenie si však budete musieť počkať až do úplného záveru. Ak by sa aj nejaké zásadné zistenie predralo na povrch skôr, nie je to ešte ani zďaleka všetko. Až pri epilógu ponúkne autor posledný kúsok do pomyselnej skladačky.

Odporúčam všetkým tým, ktorí majú radi príbehy bez zbytočných opisov, také, ktoré od prvej stránky vtiahnu do deja a nepustia až do úplného konca.

26.08.2019 5 z 5

Šťastie mi uniká pomedzi prsty Šťastie mi uniká pomedzi prsty Agnès Martin-Lugand

Určite aj vy máte obľúbených autorov, u ktorých siahate okamžite po ich novej knihe a neriešite, či vás ďalší príbeh sklame alebo nie. Jednoducho autorovi veríte, baví vás jeho štýl písania, hltáte príbeh za príbehom a viete, že sa nebudete pri čítaní ani na chvíľu nudiť. Pre mňa je presne takouto autorkou Agn?s Martin-Lugand. Jej knihy sú oddychovkami, ktoré sa čítajú s ľahkosťou, romány nie sú "presladené", zachytávajú vždy nejaký životný problém, ktorý sa môže objaviť u každého jedného z nás. Aj v tomto prípade boli jednotlivé postavy vykreslené tak uveriteľne, že som sa s nimi zžila od prvej stránky. Ak ste fanúšikom tejto autorky, viete o čom píšem :) A ak ste od nej ešte nič nečítali, určite tomu dajte šancu. Odporúčam :)

08.06.2019 5 z 5

Šéf môjho šéfa Šéf môjho šéfa Michaela Zamari (p)

Táto kniha bola pre mňa dôkazom toho, že netreba mať predsudky, ale skúsiť možno prečítať aj žáner, ktorý normálne nečítam. Autorka priniesla svieže dielo, v ktorom nechýbalo pár erotických scén, láska, nenávisť, iskrivé dialógy. Kniha sa čítala rýchlo a bola pre mňa príjemnou oddychovkou. Záver som očakávala trošku iný, ale to bolo asi s ohľadom na tento žáner aj pochopiteľné. Verím, že kniha bude mať aj pokračovanie, nakoľko autorka ponechala príbehu viac-menej otvorený koniec.

15.11.2017 5 z 5

Recept na dieťa Recept na dieťa Dominika Würll

Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktorý nám ukáže, ako to môže dopadnúť, keď sa túžba po dieťati zmení na posadnutosť. Priznám sa, že od tejto knihy som nemala žiadne konkrétne očakávania, išlo o prvú knihu, ktorú som od tejto autorky prečítala. Spočiatku sa príbeh javil ako komický, neskôr som si však začala uvedomovať, že za tým všetkým je ukrytý skutočný príbeh plný zúfalstva. Príbeh bol v konečnom dôsledku dosť smutný, čakala som, ako sa to s Kristínou celé vyvinie. Ak hľadáte svieže dielo, ktoré prečítate aj na jedno posedenie, určite odporúčam. Možno sa v tomto príbehu veľa žien aj nájde.

26.09.2017 5 z 5

Všetko príšerné aj krásne Všetko príšerné aj krásne Bryn Greenwood

Myslím si, že už po prečítaní anotácie je každému jasné, že pri čítaní tejto knihy bude musieť odhodiť všetky predsudky. Téma je dosť kontroverzná, to mi však nebránilo v tom, aby som si tento príbeh obľúbila. Je smutný a dosť realistický. Pri týchto knihách si práve uvedomujem ten rozdiel medzi knižným a reálnym svetom. Človek by sa k tomu možno postavil odlišne, keby sa niečo také dialo v jeho bezprostrednom okolí. Nič to nemení na tom, že kniha je naozaj dobrá a odporúčam prečítať si ju.

23.09.2017 4 z 5

Stvorená objasňovať zločin Stvorená objasňovať zločin Vojtech Beniczky

Priznám sa, že už po prečítaní prvých stránok som mala z knihy zmiešané pocity. Je pravda, že vás vtiahne do deja hneď od začiatku, nemusíte sa brodiť nudnými a zdĺhavými opismi. Avšak pripravte sa na to, že budete už v samotnom úvode zavalení veľkým množstvom postáv, s ktorými sa budete musieť rýchlo popasovať a urobiť si ako-taký prehľad. V opačnom prípade sa v deji začnete ihneď strácať tak, ako sa to stalo aj mne. Druhá polovica knihy, v ktorej sa niektoré situácie začali objasňovať, bola pre mňa zaujímavejšia. Ak by ste očakávali extra krvavé opisy, na ktoré ste si možno zvykli pri viacerých knihách tohto žánru, budete sklamaní. Mne to však úplne vyhovovalo. Kniha Stvorená objasňovať zločin je príjemným debutovým dielom autora, ktorý má skutočne veľmi dobrý štýl písania s potenciálom zaujať čitateľov.

22.08.2017 3 z 5

Tigrom sa nesníva Tigrom sa nesníva Jana Sarnová

To, že príbeh je čiastočne inšpirovaný skutočnými udalosťami, vdychuje knihe akési osobitné čaro. Som veľmi milo prekvapená prvotinou tejto autorky. Mám rada knihy, pri ktorých môžem len intuitívne predpokladať, ktoré situácie sú skutočné, a kde už naopak možno hovoriť o fikcii. V tejto knihe však tento odhad nie je vôbec jednoduchý. Dej sa nedal predvídať, celý príbeh sa vyvíjal postupne a jeho dynamika bola zachovaná do poslednej bodky. Nudiť sa teda určite nebudete.Knihu odporúčam každému, pretože si myslím, že spoločnosť nie je s touto vážnou témou ešte dostatočne oboznámená. Napokon, možno aj vo vašom okolí sa náchadza niekto, kto sa už niekedy stal obeťou sociopata, ale bál sa o tom hovoriť. Táto kniha môže poslúžiť aj ako celkom schopná prevencia a výstraha pred takto narušenými osobami.

18.08.2017 5 z 5

Tri oriešky pre spisovateľku Tri oriešky pre spisovateľku Vita Jamborová

Už dlhšiu dobu som mala chuť prečítať si niečo napínavé, ale zároveň oddychové. Milujem krimi a trilery, a preto moja voľba padla na túto sympatickú knižku, ktorá vás od prvej stránky vtiahne do deja. Verte tomu, že vás nepustí, pokiaľ sa nedozviete, kto môže mať na svedomí všetky tie zverstvá, ktoré prenasledovali hlavnú hrdinku takmer na každom kroku. Knižku odporúčam čitateľom, ktorí by si okrem kvalitného krimi príbehu, radi prečítali aj niečo zo života spisovateľa. Autorka tu v stručnosti ponúkla akési know-how, čomu sa vyvarovať na ceste za splnením svojho spisovateľského sna, ako aj čo to všetko v skutočnosti obnáša.

22.07.2017 5 z 5

Spadol z jahody Spadol z jahody Kristína Pavelková

Spadol z jahody je knižka, pri ktorej vás hneď na prvý pohľad zaujme krásna obálka, sľubujúca svieži, letný príbeh, ktorý vám bude verným spoločníkom niekde pri vode. Nenájdete tu žiadnu klasickú romantiku, ale vnímanie vzťahov, a hlavne chlapov ako takých, s nadhľadom a jemnou iróniou. Knižku odporúčam tým, ktorí hľadajú oddychovú jednohubku, svieže dielko, pri ktorom vystriedajú viacero protichodných emócií počnúc smiechom, hnevom, až po spolupatričnosť k hlavnej hrdinke.

06.07.2017 5 z 5

Musíme zostať spolu Musíme zostať spolu Jana Benková

Od autorky Jany Benkovej mám prečítaných už viacero kníh. Musím sa priznať, že od žiadnej z nich som nikdy neočakávala príliš veľa napätia, ale skôr akčnosť a hlavne oddych. Jednoducho povedané, som zvyknutá na to, že jej knihy nie sú náročné na premýšľanie. Autorka je známa svojim sviežim štýlom písania, preto sa mi jej romány hodia ideálne v lete ku vode, kde vám dokážu vytvoriť tú pravú pohodičku. Myslím si, že ani týmto románom autorka svojich čitateľov nesklame. Odporúčam čitateľom, ktorí si chcú pri knihe skutočne oddýchnuť a ponoriť sa do sviežeho románu, ktorý je obohatený o jednoduchú krimi zápletku.

03.07.2017 4 z 5

Popol a hriech Popol a hriech Andrea Rimová

Sila priateľstva, lásky a obety pre toho druhého. Týmito slovami by sa podľa mňa dala stručne vystihnúť podstata celého príbehu. Knihu Popol a hriech odporúčam čitateľom, ktorí za samotným príbehom hľadajú možno aj niečo viac. Román v sebe ukrýva viacero pasáží, ktoré vás nepriamo donútia zamyslieť sa nad vlastnými vzťahmi s inými ľuďmi, ale aj tými, ktoré máte možnosť pozorovať vo svojom okolí. A nezabudnite: náhody neexistujú!

30.06.2017 5 z 5

Život na pôžičku Život na pôžičku Marta Fartelová

Keď som sa púšťala do čítania tohto príbehu, nemala som žiadne prehnané očakávania. Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že román založený na pretrvávajúcom manželskom stereotype, a následnom spoznaní novej lásky, bude pôsobiť ako neskutočné klišé. Autorka ma však zaujala svojim výnimočným rozprávačským štýlom. Knižku Život na pôžičku určite odporúčam. Je to krásny, a zároveň smutný príbeh, pri ktorom budete mať pocit, akoby sa celý príbeh odohrával vo vašom blízkom okolí. Budete si po celý čas klásť jednu hlavnú otázku: ako sa to celé napokon skončí?

22.06.2017 5 z 5

Milovať je zakázané Milovať je zakázané Lucia Braunová

Myslím si, že autorka ani tentoraz svojich čitateľov určite nesklamala. Z románu dýcha, okrem lásky, tajomnosť a jemná erotika. Ak by ste od tejto knižky očakávali typický presladený román, prekvapí vás, ako autorka dokázala prirodzene skombinovať lásku a napätie. Zároveň si dala záležať na zaujímavej zápletke a prekvapivom závere.

Túto knižku odporúčam všetkým milovníkom neobyčajných románov, v ktorých sa okrem lásky stretnete aj s neočakávanými zvratmi a prekvapeniami. Ak ste fanúšikom tejto slovenskej autorky, myslím, že ostala verná svojej tradícii a vašu myseľ udrží v napätí až pokiaľ knihu neodložíte prečítanú :)

22.06.2017 4 z 5

Šokujúce prebudenie Šokujúce prebudenie Radovan Bezecný

Táto kniha bola pre mňa prvou detektívkou, ktorú som čítala od slovenského autora. V prvom momente som bola možno trochu sklamaná tým, že autor sa rozhodol celý príbeh vsadiť do amerického prostredia. Kniha má však výborný a neokukaný námet, takže časom ma táto skutočnosť pri jej čítaní už takmer vôbec nerušila.

Knižku Šokujúce prebudenie odporúčam nielen milovníkom detektívneho žánru, ale aj ostatným čitateľom, ktorí majú počas čítania radi nečakané zvraty a prekvapenia, a to nielen na samotnom konci príbehu, ale aj v jeho priebehu. Čitateľský zážitok, ktorý si z tejto knihy odnesiete, bude naozaj šokujúci.

22.06.2017 4 z 5

Milenci prežijú Milenci prežijú Inéz Melichová

Kniha Milenci prežijú prináša niečo nové, neokukané, originálne a osobité. Za normálnych okolností nevyhľadávam v knihách mysteriózne prvky, avšak v tomto prípade bol príbeh podávaný naozaj pútavo. A hoci som si uvedomovala, že niektoré situácie boli “len fiktívne”, zdali sa mi až príliš vierohodné. V niektorých momentoch som sa pozastavila nad odvahou hlavnej hrdinky Sofie, ktorá sa bezhlavo vrhala do situácií, ktoré mi už len pri samotnej predstave privolali zimomriavky.

Myslím si, že autorke tento štýl písania a literárny smer, ktorým sa uberá naozaj pristane. Postavy sú vykreslené natoľko realisticky, že som pri každej spozornela a premýšľala, či na nej nie je niečo podozrivé a či jej možno dôverovať. V tejto knihe si prídu na svoje čitatelia, ktorí obľubujú príbehy s troškou lásky, vášne, jemnej erotiky, napätia, detektívnych prvkov, závanu psychológie a filozofie, ale hlavne mysterióznosti. Určite odporúčam, pre mňa bola príjemným prekvapením.

18.06.2017 5 z 5

Vzkriesené nádeje Vzkriesené nádeje Dada S. Brezovská

Keď som sa do čítania tejto knihy púšťala, spočiatku som si myslela, že celý príbeh bude o sledovaní trpkého životného príbehu Pavly, ako hlavnej hrdinky. Autorka ma veľmi milo prekvapila tým, že nám umožnila nahliadnuť do duší viacerých postáv. A to dosť detailne. Knižka v sebe ukrýva priateľstvo, zradu, napätie, ale aj rozvrátené rodinné vzťahy. Odporúčam ju čitateľom, ktorí majú radi príbehy zo života. Niekoľkokrát som sa pristihla, že sa k niektorým myšlienkam v knihe opätovne vraciam, a to sa mi teda príliš často nestáva. Výborne napísaná kniha, určite odporúčam.

09.06.2017 5 z 5