Daydreamer Daydreamer komentáře u knih

Příběhy pražských svatyní Příběhy pražských svatyní Pavel Bedrníček

Výborná knížka od pana Bedrníčka. Ale není to nic překvapivého. Stejně výborný je i "Vyšehrad" a " Náměstí, rynky a náměstíčka...".

Čtení o staré Praze Čtení o staré Praze Karel Hádek

Samozřejmě zajímavé počtení pro zájemce o pražskou historii. Mně se tuhle knihu navíc podařilo sehnat v krásné polokožené vazbě a o to z ní mám větší radost.

13.01.2016 4 z 5

Praha v obrazech Vincence Morstadta Praha v obrazech Vincence Morstadta Václav Hlavsa

Copak o to, knížka je to moc pěkná, ale chtělo by to nové vydání na kvalitním papíře a kvalitním tiskem. Toho se ovšem v době, kdy peníze jsou až na prvním místě, dočkáme těžko...

Praha - matka měst Praha - matka měst Bohumil Landisch

Vzhledem k časovému odstupu od vydání knihy představuje její prohlížení vlastně už pohled do historie. A jistě zajímavý.

Automobily a motocykly Automobily a motocykly Jan Králík

V anotaci je to vyjádřeno celkem přesně. "...ukázat, jak tato mnohdy nádherná vozidla utvářela genia loci Prahy..." Mě osobně auta nijak zvlášť nezajímají, ale pro tu měnící se tvář Prahy, kterou na snímcích samozřejmě zaregistrujete, kniha rozhodně stojí za to.

Pražské hospody Pražské hospody Slavomír Pejčoch Ravik

Značně rozsáhlá kniha, ale rozhodně stojící za přečtení. Najdete zde historii, zajímavosti i praktické poznámky, z kterých si čtenář odnese důležité informace kterým podnikům se raději vyhnout, pokud nemá silně nadprůměrný příjem.

Pražské sochy a pomníky Pražské sochy a pomníky Josef Hrubeš

Jako snad vždy u manželů Hrubešových - velmi zajímavý text a pěkné fotografie.

Domovní znamení staré Prahy Domovní znamení staré Prahy Lydia Petráňová

Krásná kniha se zajímavým textem a kvalitními fotografiemi. Znovu jsem se k ní vrátil poté, co jsem v antikvariátě zakoupil Štechovu klasiku Pražská domovní znamení z roku 1955 a teď si pěkně porovnávám :-).

Krajan Gustav Mahler Krajan Gustav Mahler Zdeněk Mahler

Na knížku o Gustavu Mahlerovi od pana doktora Zdeňka Mahlera jsem čekal více než třicet let - právě tak dlouho jsem z několika přímých kontaktů s autorem věděl, že knihu chystá. Měla původně zcela jinou koncepci i rozsah. Když jsem se nakonec nečekaně knížky dočkal, jedná se velmi útlou knížečku, malého formátu. Samozřejmě jsem ji okamžitě přečetl - jen je mi opravdu nesmírně líto, že nevznikla kniha mnohem rozsáhlejší a bohatší na informace. Líto proto, že Gustav Mahler, naprosto vyjímečná osobnost kulturních dějin, by si ji zasloužil. Tím spíše, že patří i k nám do Čech a že jeho život byl nesmírně zajímavý a opravdu bohatý na události. Na podobnou knihu tedy budeme čekat i nadále - pokud se někdy vůbec dočkáme...
EDIT srpen 2018. Nakonec tedy milé překvapení: Mahlerovská monografie z pera člověka nanejvýš povolaného(Henry Louis de La Grange: Gustav Mahler). Rozsáhlá práce poskytuje skvělou představu o Gustavu Mahlerovi - a o jeho životě především. Obavy pána nade mnou jsou opravdu, ale opravdu, zcela liché.

Dopisy Dopisy Gustav Mahler

Jedinečná záležitost, pro zájemce nejen o dílo, ale především o život Gustava Mahlera. Samozřejmě se jedná o knihu vydanou před více než padesáti lety , ale výpovědní hodnota skladatelovy korespondence zůstává pochopitelně zachována. Publikaci by jistě mohly informačně překonat novější knihy - kdyby ovšem u nás(Blaukopfa a Z. Mahlera nepočítaje) nějaké vyšly...Uvědomíme-li si, že Gustav Mahler patří i nám, je žalostné a neuvěřitelné, že pořádná monografie o něm stále chybí...

Gustav Mahler: Vzpomínky Gustav Mahler: Vzpomínky Alma Mahler

Jakkoliv zajisté velmi subjektivní svědectví o Gustavu Mahlerovi, nicméně důležité a vypovídající dost o jejich vztahu. "Múza géniů" si servítky příliš nebere...

23.12.2015 5 z 5

Gustav Mahler - současník budoucnosti Gustav Mahler - současník budoucnosti Kurt Blaukopf

Vůči takové osobnosti, jakou bezesporu je Gustav Mahler, máme stále jeden obrovský dluh - pořádnou, obsáhlejší monografii. Léta plynou, nedávno tu byla dvě jeho významná výročí - a stále nic...Když si člověk uvědomí, co vše o něm vychází v zahraničí, nezbývánic, než jen závidět...

23.12.2015 4 z 5

Nové Město Nové Město Kateřina Bečková

Celá tahle "trilogie", tedy "Staré Město", "Nové Město" a "Hradčany a Malá Strana" je dílo naprosto mimořádné. Počínaje už vhodně zvoleným velkým formátem (A4), který umožňuje ty stovky fotografií publikovat v dostatečné velikosti. A po otevření knih se už můžete kochat pohledy na Prahu devatenáctého i počátku dvacátého století, ale nejen to. K jednotlivým snímkům je vždy připojen text, popisující objekt či lokalitu a to v rozsahu, který je příjemný a naprosto dostatečný, takže nikde nesklouzává do přílišných podrobností, která by mohla některého z případných zájemců odradit. V knize ovšem najdete i starší grafické pohledy(např. Sadelerůva Ouden-Allenův) na Prahu, až po první z nich, pocházející z konce 15. století. Budete-li chtít, můžete si zkusit identifikovat některé ze staveb na těchto prospektech. Mnohdy to vůbec není jednoduché.
V publikacích samozřejmě naleznete i potřebné plány městských částí, patřící do příslušné knihy. V závěru pak ještě seznam domů popisovaných městských částí a jejich proměn v 19. a 20. století.
Osobně lituji, že nemohu ještě nějakou tu hvězdičku na hodnocení přidat :-). Tyhle knihy by si to nepochybně zasloužily.

Hradčany a Malá Strana Hradčany a Malá Strana Kateřina Bečková

Zmizelá Praha: Staré Město Zmizelá Praha: Staré Město Kateřina Bečková

Pražské veduty Pražské veduty Jiří Kropáček

Zajímavá kniha, plná krásných pohledů na mé rodné město.

17.12.2015 5 z 5

Paměti a osudy Paměti a osudy Leoš Karel Žižka

pokud vám nevadí opravdu podrobné autorovo líčení let 1871 - 1884 z pohledu mladíka a knihkupeckého učně, a máte vztah ke knihám, či spíše ke knihkupecké historii, přijdete si na své. Alespoň pro mne byla tato kniha až překvapivě čtivá, jakkoliv jsem ji četl jako laik, bez hlubších znaslostí dotyčného oboru. Knížku doporučuji - otázkou zůstává, kolik asi dnešních čtenářů může tato kniha zaujmout.
Jen ještě zajímavost - to velmi brzké ukončení autorových vzpomínek má na svědomí ztráta rukopisu z let následujících...

17.12.2015 4 z 5

Židovské město pražské na vedutách, fotografiích a pohlednicích Židovské město pražské na vedutách, fotografiích a pohlednicích Edmund Orián

V popisu knihy je velmi výstižně řečeno vše podstatné, takže bych se pouze opakoval. Mohu jen potvrdit, že se jedná o zcela mimořádnou publikaci, ke které se s chutí vracím. Jednoznačně doporučuji.
A samozřejmě doporučím i další vynikající publikaci ze stejného nakladatelství - Praha na dobových pohlednicích 1886-1930.

17.12.2015 5 z 5

Praha: Obrazový vlastivědný průvodce Praha: Obrazový vlastivědný průvodce Jaroslav Kocourek

Velkoformátová kniha nabitá informacemi a fotografiemi. Bohužel zde, dle mého, platí heslo, že méně je někdy více. V té záplavě informací se člověk při konkrétním vyhledávání hůře orientuje, a kladem rozhodně není ani velikost, či spíše jakýsi mikroformát většiny fotografií.

12.12.2015 3 z 5

Praha na dobových pohlednicích 1886-1930 Praha na dobových pohlednicích 1886-1930 Edmund Orián

Úžasná kniha. Bez jakékoliv nadsázky. Za vyšší cenu(pokud ovšem někde titul seženete), dostanete do ruky mimořádnou publikaci, jejíž kouzlo nespočívá pouze v několika stech uveřejněných pohlednicích, ale právě tak i v textech, které jednotlivé pohlednice doprovázejí. Pokud vás zajímá historie jednotlivých zobrazených lokalit a nezřídka i poutavé zajímavosti, dostanete vždy perfektní kombinaci příslušného snímku a souboru informací, ke snímku náležejících.
Mimochodem: jedním z autorů je i PhDr. Kateřina Bečková, autorka celé řady vynikajících publikací o staré Praze, poskytujících podobný obrázek o historii našeho hlavního města.
Knihu rozhodně doporučuji.

20.11.2015 5 z 5