cuzan cuzan komentáře u knih

Dhammapadam Dhammapadam neznámý - neuveden

Obecně je to nádherná kniha, plná pravdy. Člověk si v ní může ráno něco přečíst a kontemplovat nad tím pak po zbytek dne. A takto celý život. Mám v knihovničce obě vydání, tedy to z roku 1947, i to "současné" z roku 1992. Vydání z roku 1992 mluví pro mě srozumitelnějším jazykem, na druhou stranu i "archaické" vydání s vůní staré knížky má cosi do sebe.

13.06.2015

Po kapkách (poezie, psychoterapie, jóga) Po kapkách (poezie, psychoterapie, jóga) Svarúp Murti (p)

Padla mi do ruky v antikvariátu, dívám se, pročítám, jméno Svarúp Murti mi nic neříká, pročež otevřu knihu tam, kde je medailonek autora, dívám se na tvář muže na fotografii a říkám si "Hm, tak tento Ind vypadá jako Nešpor zamlada." Podívám se pozorněji a pod fotografií je uvedeno jeho jméno a životopis. Nevěděla jsem, že tvoří také poezii, měla jsem ho za autora, který se věnuje závislostem a návykovému chování a možná tím víc mě tato kniha uchvátila. Krásná kniha plná lásky, naděje, moudrosti a pravdy. Vedle textů autora jsou v ní obsaženy i citáty indických klasiků.

Čas je hráč Čas je hráč Charles Baudelaire

První z knih Zlatého fondu poezie, se kterou jsem měla tu čest. Báječný výbor, pro seznámení se s Baudelairem, a to seznámení celkem zevrubné, naprosto ideální. Především jsem ocenila, že kniha obsahuje jednak některé originály básní a různé překlady téhož textu. Pročež krom obdivování Baudelaira, přináší i poznání ohledně překladatelské činnosti jiných, českých básníků.

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Palčivá bolest osamění autora, se kterým procestuji Ameriku, kontrastující s lhostejností horkých letních dnů, to je to, co mě pár let zpátky nutilo číst tu knihu každé léto. To, že se to odehrávalo na pozadí bouřlivých a vášnivých 40./50. let v Americe, tomu přidávalo drajf, který pro mě ale byl spíš leit motiv, než hlavní důvod ke hltání této knihy.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kdyby mi někdo řekl, že si může přečíst jen jednu knihu na světě, a ptal by se, kterou si má přečíst, bez váhání bych mu řekla: "Přečti si Malého prince, to ti úplně stačí na celý život."

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Kdo nemá tygra, jako by nebyl. I když je to třeba černý panter. Tato knížka je knížka mého života. Láska mého života. Tygr mého života.

13.06.2015 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Patřím ke generaci, která vyrůstala s Harrym. Když šel do kin první film, nebylo mi ani jedenáct. Druhý den jsem běžela do knihovny zjistit, jak to bude s Harrym Potterem a tajemnou komnatou. A děsně mě to vzalo. Díky Potterovským knížkám jsem objevila kouzlo radosti a požitku ze čtení knížek, díky Potterovským knížkám jsem se dostala k dalším knížkám a knihám a dalšímu poznání. A jasně že pořád věřím, že ta sova s mým přijímacím dopisem se někde ztratila nebo ji skolil nějaký mudla.