Chladek Chladek komentáře u knih

Šňupec Šňupec Terry Pratchett

Jedna z poslednich knih od Pratchetta, kterou jsem nemel prectenou (vetsinu ostatni jsem uz cetl vickrat) a jedna z poslednich, ktere napsal. Z meho pohledu bohuzel take jedna z nejslabsich. Cele to tak nejak nedrzi pohromade: jednotlive dejove linie jsou nedokoncene (6 dcer na vdavani), nefunkcni (hovinkove hobby maleho Samika), postavy jsou cernobile (hodny policajt Elanius, neporazitelny komornik Jeefes, skrz naskrz zly Tratvoda) a charaktery ploche (skreti, o ktere predevsim se ma jednat). Jasne, je tam urcite (politicke??) poselstvi a jasne, je to Pratchett (a Kanturek), takze se dockame ruznych jazykovych libustek a vtipku, ale tento zpusob Zemeplochy zda se mi ponekud sedivym. Sorry Terry :(

03.01.2019 3 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Po dlouhe dobe knizka, u ktere jsem se musel uz minimalne od pulky nutit do toho, abych ji neodlozil nedoctenou. Coz neni pro autora zrovna vyznamenani :(
Takze plusy:
- zajimavy napad na kombinaci sveta magie a sveta moderny a jejich koexistenci
- palec nahoru za Otce Temze a Mamu Temze a jejich teamy
A minusy:
- autor nedokaze zaujmout a vtahnout do deje
- pokud uz nejaka atmosfera vznika, pravidelne ji zabije nejakym kosatym popisem cehosi (Londyna, osoby, mista), ktery je po remeslne strance sice fajn, ale vetsinou je naprosto samoucelny a dej nikam neposouva
- sprostarny a sexualni narazky - OK, neziju v klastere a pokud by to melo nejakou funkci, budiz, ale takto si vzdycky reknu Co? a hlavne Proc?
- cele carodejnicke univerzum je neuveritelne odflaknute - dohromady asi 3 kouzla, nevime proc je Nightingale posledni carodej, pul knizky se tvari jako mistr sveta, ve 2/3 knizky se necha strelit do zad a prakticky vypadne z deje
Takze pouceni pro priste: pokud mate sice dobrou referenci na knizku, ale po 1/3 se vam to nejak nezda, tak je potreba knizku zaklapnout a jit cist neco jineho, pokracovani ve cteni je ztrata casu.

18.01.2019 1 z 5

Cetl jsem ji az jako treti knihu (po Jeruzalemu a Armenii). Zda se mi nejslabsi, ale to muze byt i tim, ze kouzlo Ziburova vypraveni pomalu zevsednelo. Po me zkusenosti turisty z bezne turisticky navstivene Ciny, kde jsou Cinane na ulici bez usmevu a verejni cinitele protivni a nevstricni, jsem rad za zpravu, ze existuje i jina Cina, kde se muzete lidem nakvartyrovat do obyvaku a oni vas nejen nevyhodi, ale daji vam najist a ulozi vas na noc :)

15.02.2019 3 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Zajimava myslenka boje o Zem a lidstvo mezi dvema konkurencnimi piratskymi partickami Kartanu a upiru. Provedeni priznane a zamerne beckove, OK, beru. Ale zaver vypada tak, jako kdyz student pise bakalarskou praci, pozadovany pocet stran textu uz ma naplneny, ale aby to melo hlavu a patu, potreboval by dopsat jeste 10 stran. To ale nemuze, protoze termin na odevzdani prace je zitra a musi to jeste nekde vytisknout a svazat. Tak ten zaver napise misto deseti stran na jednu a rychle to odevzda. Na poslouchani v aute OK.

15.02.2019 2 z 5

Tak to bylo, tak to je Tak to bylo, tak to je Lou Fanánek Hagen (p)

Zadna velka literatura to tedy neni :) Ale vzhledem k tomu, ze jsem si pekne zavzpominal na mladi, si svoje 3 hvezdicky zaslouzi. Prvni navstevy hospod, punkova hudba, maturitni plesy, hrabe za vypita piva na bilem listku v hospode ...

27.01.2019 3 z 5