Chispa Chispa komentáře u knih

Velikost a sláva Afriky Velikost a sláva Afriky J. C. Johnson

Velice zajimava kniha, jedna z prvnich praci o historii Afriky (mozna uplne prvni, nevim...) napsanych Africanem, nicmene velmi slozite napsana a spatne se cte, z casti kvuli tomu, ze je z 50. let a je psana archaickym jazykem, z casti take kvuli tomu, ze toto je opravdu literatura faktu, zadny roman do vlaku.

07.08.2021

Africké lásky, africká manželství Africké lásky, africká manželství Věra Šťovíčková Heroldová

Cekala jsem vic faktu a mene poezie, ale i tak velmi zajimava kniha.

07.08.2021 3 z 5

Černošské báje a pohádky Černošské báje a pohádky Ladislav Mikeš Pařízek

Utla, ale pekna kniha pohadek. Vsechny jsou obsazene v jine parizkove knize - Prales kouzelných snů, ktera je obsahlejsi, tak je lepsi precist si tu.

07.08.2021 3 z 5

Prales kouzelných snů Prales kouzelných snů Ladislav Mikeš Pařízek

Moc pekna sbirka pohadek

Afrika a Afričané Afrika a Afričané John Iliffe

Dobra knizka, pekne zpracovana a pomerne obsahla, ale nesla mi precist najednou.

07.08.2021 4 z 5

Afrika snů a skutečnosti 1 Afrika snů a skutečnosti 1 Jiří Hanzelka

Po par strankach prokousavni se politickym textem jsem to vzdala, tohle je na me opravdu moc, mozna se k tomu jeste nekdy vratim, ale spis asi ne... Moc jsem se na to tesila, za me tedy velke zklamani...

07.08.2021 1 z 5

Objevení staré Afriky Objevení staré Afriky Basil Davidson

super knizka, prehledne udelana, pekne se cte, maly format takze skvela na cesty, uz se tesim na druhy dil

K pramenům Nigeru K pramenům Nigeru Ladislav Mikeš Pařízek

Ja tomu proste tech 5 hvezdicek dam (tahle cast Arfiky je moje srdcovka a pro zajemce o zapadni Afriku je tahle knizka must have). Prvni cast knihy pojednavajici o ceste samotne je proste bomba a precetla jsem ji jednim dechem. Ve druhe casti se autor zamysli jak krajinu kolem Nigeru zurodnit a to je jednak dost najivni a druhak ano, poplatne tehdejsi dobe, ale porad se to da pekne cist, jde mu hlavne o zemedelstvi, neni to vylozene komunisticky politicky blabol... Za me super!

07.08.2021 5 z 5

Studna v pralese (a jiná vyprávění ze západní Afriky) Studna v pralese (a jiná vyprávění ze západní Afriky) Helena Izbická

Graficky moc pekne provedena knizka, bohuzel se mi ale kvuli oranzove tistenemu textu spatne cetla.

07.08.2021 4 z 5

Jíme zdravě po celý rok Jíme zdravě po celý rok kolektiv autorů

Tak za me je tahle kucharka jedno velke zklamani. A to jsem se na ni taaak tesila! Naprosto souhlasim s jednim z komentaru nize, ze je priserne neprehledna - ano, je. Je rozdelena na 6 -7 surovin na rocni obdobi, coz mi prijde malo, cekala jsem spis ceskou sezonni zeleninu, hodne zeleniny. Pecene dezerty jsou sice asi zdrave, ale nejsou moc chutne, to se daji na internetu vyhledat daleko chutnejsi. Recepty nejsou moc napadite - michana vajicka s lososem, crumble, jogurt, kefir nebo zmrzlina s ovocem, spenatove smoothie, zeleny caj s broskvemi, zeleninove kremove polevky, nic moc salaty, hummus... Samozrejme nemuze chybet avokadovy toust a okurkova limca... Jenze to vsechno uz tu bylo a nepotrebujete si na to porizovat kucharku za 600Kc! Mozna pro desetiletou dceru... Pockejte... Hm, stejne ne-e... Take me neprijemne prekvapilo hojne pouzivani konzerv, jeste chapu plechovkova rajcata v zime, ale cpat do omacek kokosove mleko a kokosovy olej s tim, ze je to pro nasince zdravejsi, nez farmarske mleko od ceske kravicky, maslo nebo repkovy olej, tak s tim se fakt ztotoznit nemuzu... Podotykam, ze vege kucharka tohle fakt neni! Napada me, kolik lidi ty plechovky pak spravne vytridi? O nakladech na jednu porci nemluve... Draha kucharka pro naproste zacatecniky podlehajici modernim trendum, spis nez zdrave vareni, posilam dal, treba nekoho potesi, za me jen zabira misto v polici...:-(

10.01.2021 1 z 5

Luštěninová kuchařka Luštěninová kuchařka Petr Klíma

Za me pecka, hledala jsem lusteninovou kucharku, protoze lusteniny mame radi, ale tocime porad dokola par starych znamych klasik - cocku na kyselo, chilli, hrachovku, cockovku a fazolacku:-) Recepty nejsou nijak extra narocne na suroviny, obchody se zdravou vyzivou jsou dneska na kazdem rohu, jsou veganske, ale pokud clovek proste nechce nebo nema sojanezu, nevidim zas az tak velkej problem dat majonezu, ze...;-) Dle meho mineni by kucharka mela spis rozsirit obzory, nez opakovat stare klasiky, takze za me velka spokojenost a rozhodne doporucim vsem, kdo chteji trochu odlehcit:-)

09.01.2021 5 z 5