charlied charlied komentáře u knih

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Pre mňa jedna z najlepších kníh v mojom živote. Fascinovala ma psychológia postáv, dialógy medzi otcom a synom. Takisto som otcom, ktorý miluje svojho syna a tak som sa celý čas konfrontoval s príbehom a citovo ho prežíval.

(Film nebol zlý, napriek tomu sklamal: Chlapca, ktorého podľa dialógov v knihe odhadujem na 5-7 rokov, hral oveľa starší chlapec a tak jeho vety ako aj vystupovanie vo filme vyznievali dementne a zaostalo.)

22.09.2013 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Ja som si taktiež uvedomoval fakt, že sa jedná o starú knihu vydávanú primárne v časopisoch na pokračovanie. Verím, že kedysi v osemdesiatych rokoch by som si na takomto diele riadne zgustol. No dnes je doba iná: sme rozmaznaní a zhýčkaní. Kniha nie je pre mňa napínavá, neobsahuje žiadne prekvapivé momenty, dej sype sucho a jednotvárne... Ak by som si túto knihu neprečítal, o nič by som neprišiel. Iná sci-fi klasika - Enderová hra - tam to už bolo iné... ALE: sto ľudí, sto chutí.

22.09.2013 2 z 5

Jak být líný Jak být líný Tom Hodgkinson

Mne to pripadalo také revolučné ako Kyosakiho knihy. Kniha síce neponúka riešenie, ale pomohla mi uvedomiť si, že pracovať na smeny 12 hodín denne, kde mám zakázané sadnúť si a kde som každú chvíľu buzerovaný šéfom - nie je v poriadku. Je to neprirodzené... Preto s manželkou hľadáme možnosti ako nepracovať a predsa prežiť :-D .
Knihu odporúčam.

29.10.2013 3 z 5

Záhadné príhody pána Tragáčika Záhadné príhody pána Tragáčika Zbigniew Nienacki

Kniha môjho detstva. Minule som knihu požičal kolegovi /má cca 50 rokov/, ktorý ju čítal synovi na dobrú noc. Potom som ju požičal kolegynke /po štyridsiatke/, ktorá celú sériu o Tragáčikovi čítala už druhý raz... Veľa som premýšľal o tom, či sa hlavný hrdina nepodpísal pri formovaní mojej osobnosti... Ak máš rád hľadanie pokladov, tajomné znaky, fajn ľudí a humor, potom je táto kniha pre teba. /Pozor! Kniha určite nie je Sci-fi, ani Fantasy! - To bude omyl./

19.05.2020 5 z 5

Valdenští: evropský rozměr jejich vzdoru Valdenští: evropský rozměr jejich vzdoru Amedeo Molnár

Tento "úvodný text" je z knihy E. Whiteovej: Veľký spor vekov. Práve pátram po tom, či je kniha Veľký spor vekov hodnoverná, pretože autorka tvrdí, že valdénci dodržiavali sabat. Môj doterajší výskum zatiaľ ukázal, že v žiadnych historických spisoch ani dielach o tomto nie je ani jediná zmienka...
Práve preto zháňam knihu aj od Amadea Molnára. :-)

25.01.2018

Pohled z druhé strany Pohled z druhé strany Antonio Tabucchi

Najpútavejší na tejto knihe je jej samotný názov. V recenzii je okrem iného aj toto vyjadrenie "okamžik, který složí rozporná fakta ve smysluplný příběh" - nie, žiadne pútavé zmysluplné príbehy v tejto knihe nehľadajte. Sú iba nádhernou, bohatou kyticou opisov - nič pre bežného čitateľa - skôr pre fajnšmekra, niekoho kto skúma literárne formy a tak. Najbližšie štýlovo prirovnávam poviedkam od Nabokova - Jaro ve Fialtě. Tie sú však napriek živým, umeleckým a bohatým opisom aj naozaj zmysluplné a svojim spôsobom aj pútavé.

10.03.2013