changaj changaj komentáře u knih

Vyvolení Vyvolení Chaim Potok

O směrech v judaismu, o vztazích otců a synů, o závazcích a svobodě. Opět zvolné odvíjení děje, kde nic tu nic a v závěru vás Potok rozseká a pohne k slzám. Krása a laskavost, pochopení, respekt a láska ke všem zúčastněným osobám, jejichž předlohy autor určitě poznal osobně.

26.03.2019 5 z 5

Kniha světel Kniha světel Chaim Potok

Kniha je to velmi neokázalá, prostý jazyk, pozvolný příběh - síla sdělení vygraduje v posledních kapitolách. Příběh o vině, o světě generací rodičů "rozbitém na skořápky" a pozici nové generace, hledající si cestu tímto novým světem. "Důležité není to, že tam dál už možná nic neexistuje (...) důležité je, že pokud opravdu nic neexistuje, pak musíme být připraveni vytvořit něco z toho jediného, co nám zbývá - z nás samotných."

13.03.2019 5 z 5

Hlupák Gimpl a jiné povídky Hlupák Gimpl a jiné povídky Isaac Bashevis Singer

Moudré povídky o rázovitých figurkách Frimopole...některé vyděsí a skoro uvrhnou do beznaděje (ty o démonech škodících mezi lidmi - Zrcadlo), některé překvapí pointou (Požár). Nejpůsobivější jsou podle mě povídky Ševčíci a Stařec - se silným a vlastně vzácně optimistickým zakončením, což je v kontrastu k většině toho, co si představíme pod "židovskou literaturou".

10.03.2019 4 z 5

Čarování s láskou Čarování s láskou Louise Erdrich

Indiánka trochu jinak...Svět domorodých Američanů v menší rodinné sáze od 30. do 80. let. Násilí, alkoholismus, prostituce, vězni a váleční veteráni, ale také milující a odhodlaní muži, ženy i děti a věčná touha po lepším a spravedlivějším světě. Při čtení je skoro lépe kreslit si rodokmen, jinak se lze trochu ztratit, jinak ale čtivé, s krásným, vlastně i nadějeplným koncem.

27.02.2019 4 z 5

Černá kniha Černá kniha Orhan Pamuk

Poklona Istanbulu a příběhům, které ho proplétají. Snaha najít (nebo rekonstruovat) autentickou tvář Turecka, ale i vlastní osobní a tvůrčí identitu. Autor si v průběhu románu tak trochu hraje se čtenářem (ale i sám se sebou) nahrne to na vás a "mysli si o tom, co chceš"- v tom připomíná třeba Umberta Eca (Foucaultovo kyvadlo) nebo Borgese. Ale vlastně na první pohled i Švejka s jeho nevyčerpatelnou zásobou historek a příběhů. Kniha si určitě žádá více přečtení, na poprvé si myslím, že mi toho hodně uteklo. Velmi jsem ocenila doslov překladatele, který přibližuje nám ne zcela známé turecké a blízkovýchodní reálie. Osobně mě asi nejvíc okouzlil popis dna Bosporu s veškerou tíhou historie i současnosti.

11.02.2019 5 z 5

Sedmihlásek – výbor veršů Sedmihlásek – výbor veršů Jan Křesadlo (p)

Křesadlo je zběsilec a gigant české literatury, který čeká na své objevení. Sedmihlásek je výbor z poezie, kterou si autor sám ilustroval (kresbami jedním tahem). Mimo češtiny (většina) jsou zde básně v němčině, latině, urogalštině (románský jazyk, který Křesadlo sám vynalezl), v řečtině, španělštině a staroslověnštině (?) Křesadlo některé básně dal do úst svým literárním postavám ze svých jiných knih, což mu dovoluje některé básně podrobit rozboru a kritice, což je svérázné. Básně mají naprosto dokonalou vybroušenou formu (sonety, rondely, věnec) - sám autor se recenzuje tak, že tím, že se "rýmuje" tak jaksi vyšel z módy, z mainstreamu. Ovšem obsah nijak nezaostává za formou. Když si odmyslíme autorovy hříčky a sem tam ironické narážky, tak vidíme opravdu hlubokou krásu i bolest danou emigrací a vlastně i velkou osamělostí, protože velcí duchové jsou vždycky osamocení.

09.02.2019 5 z 5

Aluminiová královna Aluminiová královna Petra Procházková

Neuvěřitelně tragické příběhy z čečenských válek. Z míst, kde je vidět na dřeň zhoubnost ruského režimu, který ani nerozlišuje mezi likvidací civilistů a vojáků ani mezi likvidací Rusů nebo Čečenců. Vhodná literatura pro všechny obdivovatele Putina.

30.01.2019

Arrowsmith Arrowsmith Sinclair Lewis

Kdo se pohybuje aspoň trochu ve vědě, musí ocenit věrné vylíčení všech "archetypálních" postav vědců a pseudovědců, v tom je román opravdu nadčasový.

30.01.2019 4 z 5

Třináct tisíc kilometrů Mongolskem Třináct tisíc kilometrů Mongolskem Pavel Poucha

Zábavná, čtivá a přitom odbornými informacemi nabitá kniha. Samozřejmě poplatná své době a politickému klimatu (50. léta) ale jinak by asi nemohla vyjít.

30.01.2019 5 z 5

Kolébka zla Kolébka zla Brian Keenan

Autentický drsný příběh - terapie autora / bývalého zajatce teroristů. Věrně vykreslené narušené osobnosti věznitelů i postupná transformace psychiky zajatců.

30.01.2019 5 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Ano, kniha je možná rozvleklejší, než je internetem cvičený mozek "rozdýchat", holt z toho dýchá začátek 19. století, kdy byl čas na všechno. Nicméně příběh je překvapivě nadčasový, uvěřitelný, příběh člověka, který chce být věrný sám sobě a zaplatí za to cenou nejvyšší. Kniha velice připomíná Cizince od Camuse, když se odmyslí dobové reálie.

25.03.2018