Arrowsmith

Slavný román z lékařského prostředí, za který autor obdržel Pulitzerovu cenu. Mladý energický lékař Arrowsmith, kterého pro vědeckou práci zapálil jeho nesmlouvavý učitel, má především nesmírnou houževnatost. Přes mnoho trpkých zkušeností v boji s epidemií moru, kde ztrácí i své nejbližší, se nevzdává a ani největší zklamání ho nedokáže odradit od další práce. Autorovi se v působivém románu podařilo sugestivně vylíčit těžké podmínky pro vědeckou činnost v systému, kde komercionalismus brání svobodné tvůrčí práci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15212/big_arrowsmith-Ztx-15212.jpg 3.9106

Vydáno: , XYZ (ČR)

Martin Arrowsmith, 1925

Kniha Arrowsmith

Bedřich63

Zajímavý příběh studenta, později lékaře, vědce a badatele, který mnohdy tápe, trpí nejistotami a jindy naopak velikášstvím. Autor popisuje život na americkém kontinentu před cca 100 lety, kdy se, stejně jako dnes, dělil svět na bohaté a chudé. Hlavní hrdina Martin je zde popsán jako lékař zcela oddaný svému poslání - výzkumu. Celý život je však nucen bojovat s těmi, kteří výzkum chtějí zneužít pro vlastní obohacení. V této knize jsem našel docela dost paralel se současnou dobou. Od pana Lewise si určitě ještě něco přečtu.

Pavlapila

Jako na houpačce. Chvíli mě kniha bavila moc, chvíli ne a pořád dokola. Jinak příběh pěkný, odpočinkový. Co mě však hrozně mrzí, nebo spíše dokáže naštvat a zkazit chuť ke čtení, je ta spousta chyb v textu, hlavně ke konci... (Knižní klub, 1993).

ludek.n
08.12.2020

Příběh lékaře Martina Arrowsmitha, kterého provázíme od dětských let až do chvíle, kdy odmítne lukrativní postavení, zúročeni svých bohatých zkušeností a život po boku bohaté a krásné Joyce Lanyonové. Lewis pracuje s tématem hledání sama sebe a své úlohy ve společnosti s citem a lehkou satirickou ironií, která propůjčuje celému příběhu nádech hravosti. Lewisova struktura je precizní a obrací se stejnou měrou k vážným tématům lékařské odpovědnosti, jako i k studentským taškařicím a lásce. Nicméně až poslední čtvrtina románu přinese nějaké to napětí a svižnost do poměrně statického děje. Teprve dobrodružství na Sv. Hubertu rozhýbe krev v žilách. Do té doby je to jen zpráva o vývoji mladého člověka, o ztrátě iluzí a nalézání životních kompromisů, která je sice dostatečně čtivá, aby člověk neutekl, ale zase ne tak oslnivá, aby měl všechny receptory v pozoru. Arrowsmith je prostě příjemné čtení, které odvede svůj díl práce a nezanechá po sobě hořký pocit ztraceného času.

palka452
29.06.2020

Velmi se nám kniha líbila

Marcela52
16.01.2020

Není nad to, občas si přečíst "klasiku". Sinclair Lewis tento první velký americký román o lékařích a vědeckých pracovnících v oboru bakteriologie vydal ve dvacátých letech 20. století, a tak jsem byla příjemně překvapena, jak je stále čtivý a živý. Nobelova cena za literaturu, kterou jako první americký spisovatel získal, mu právem náleží. Kniha není jen životopisným příběhem mladého lékaře, který si hledá cestu v životě, ale je především zajímavá svým mravním poselstvím. Za úspěch a život ve vyšší společnosti se mnohdy platí i dnes tak velká cena, že je lépe se věnovat něčemu, co dává našemu životu vyšší smysl. Kromě jiného doporučuji i pro humor, kterým je tento příběh bohatě okořeněný, takže se určitě nebudete nudit...

changaj
30.01.2019

Kdo se pohybuje aspoň trochu ve vědě, musí ocenit věrné vylíčení všech "archetypálních" postav vědců a pseudovědců, v tom je román opravdu nadčasový.

Hesiona
09.08.2017

Příběh byl pro mě trochu moc upovídaný, ale možná je to tím, že po pěti letech studia už nedokážu normálně číst.
Snad jsem čekala trochu víc humoru.

Myslím, že kniha je do jisté míry nadčasová - člověk si ani neuvědomí, že ji autor psal ve dvacátých letech minulého století.

KnihovniceVěra
24.03.2017

Zpočátku jsem si zvykala na autorův vše-shazující styl, ke studentskému životu se tak nějak hodil. Potom se Martin Arrowsmith stěhoval po Státech a protloukal jedním zaměstnáním za druhým a bylo to občas i zábavné. Avšak postupně byl stále jedovatější a nesnesitelně pohrdající penězi, okázalostí, reklamou, konzumními lidmi, obyčejnými venkovskými lidmi, charitou, náboženstvím, prostě vším kromě exaktní vědy a skoro všemi až na ženu a pár přátel, takže jsem si knihu musela dávkovat maximálně po kapitole denně, abych se tím neotrávila úplně. Když jsem se prokousala do poslední třetiny knihy, našel Martin konečně uspokojující práci v laboratoři, kde se mohl věnovat výhradně vědě a pokusům, a zklidnil se stejně jako autorův sloh. Konec knihy byl strhující, čtivý, nutící k zamyšlení nad nepochopenými hrdiny, nad osudem atd., proto hodnotím na finální 4 *. Román nepostrádá smysl ani po 90 letech.
Kniha byla oceněna Pulitzerovou cenou, ale autor ji odmítl převzít, to je ironie příznačná pro autora i hlavního hrdinu a paradox: mám čtenářskou výzvu „kniha od držitele Pullitzerovy ceny“ splněnou?