čef čef komentáře u knih

Tajný agent Tajný agent Joseph Conrad

Tento román v mnohém připomíná knihu Johna Le Carré Panamský krejčí. Stejné prostředí cizích agentur, stejná ironie, stejně výstižné karikatury řídících pracovníků a samoúčelná nesmyslnost jejich skutků. Tajný agent byl však napsán o mnoho desetiletí a stylů dříve a je to hodně znát. V dnešní době snese většina čtenářů i Panamského krejčího snad jenom ve filmu s krasavcem Brosnanem. Tajný agent je však ještě mnohem více zaměřen na důvody jednání postav v prolhaném pseudoanarchistickém a rádoby revolučním prostředí. Bohužel je potom akce zcela vytlačena na vedlejší koleji a to je dle mého názoru hlavní důvod proč tento příběh nedosáhl a jistě již ani nikdy nedosáhne větší obliby.

17.01.2014 5 z 5

Vražda z titulní strany Vražda z titulní strany Robert B. Parker

Jesse Stone se odlišuje od dalších literárních detektivů hlavně úsporným a vtipným vyjadřováním. Také jeho vztah k bývalé manželce není až tak obvyklý. Právě vztahy jsou podle mého hlavní v tomto románu. Nadvláda žen nad zmagořenými muži je tématem, který neomrzí a pobaví. Slovy lékaře z této knihy se většina mužů sice ve věcech lásky považuje za agnostiky, v praxi je však mnohdy všechno naopak.

05.01.2014 5 z 5

V tajné službě V tajné službě Mitch Silver

V žánru špionážního románu není jistě jednoduché přijít s něčím alespoň trochu novým. Přesto se to zde povedlo. Nejenom, že byl aktivován do děje známý autor Bondovek, ale i forma dvou příběhů v jednom je v tomto rozsahu docela neznámá. Kniha nese všechny kladné stránky autorské prvotiny a všechny autorovi spekulace působí možná také proto jako pravděpodobné a promyšlené. Nosný příběh Iana Fleminga je zajímavý nejenom zápletkou a historickými postavami, ale i jistou ironickou lehkostí a nadhledem.

11.12.2013 5 z 5

Kat hejtmana Žižky Kat hejtmana Žižky Jan Bauer

Popis začátku husitské doby z pohledu dnešního skeptika. Mnohé určitě tento román nepotěšil, otřásl jejich Jiráskem a vším co se dosud o této době dověděli. Bohužel ani ti, kteří četli např. něco z díla historika Pekaře neocení povrchnost příběhu a reálií této doby. Doufám ale, že také bude dost těch, kteří si na základě této knihy přečtou další historické romány a budou více přemýšlet co jsme jako národ byli a jací jsme nyní.

08.12.2013 4 z 5

Štvanice Štvanice Mihailo Lalić

Četl jsem ji již velmi dávno jako mladík za vlády rudých bratří a zdála se mi senzační. Nevím jestli by obstála i dnes, ale velmi doufám, že ano.

28.11.2013 5 z 5

Nad hlavou jen stromy Nad hlavou jen stromy Mihailo Lalić

Velmi obtížné čtení a v dnešní době si nedokáži představit nikoho, kdo by zde vše poctivě přečetl a pochopil. Přiznávám bez pocitu viny, že jsem rovněž neuspěl - přes velkou snahu - podotýkám. Uznávám velkou imaginaci autora, ale jedním dechem dodávám, že tato imaginace je určitě na úkor příběhu. Příběh je zakódován do spousty snových představ a podivných bloudění - no, nepochopil jsem. Doporučuji všem čtenářským masochistům nebo psychiatrům, kteří se vyžívají v představách šílených komunistů.

28.11.2013 2 z 5

Bourneova moc Bourneova moc Eric Van Lustbader

Super akční román, který však nekonečnými zvraty paradoxně devalvuje pracně budované napětí. Nakonec je napětí zcela pryč a hlava jde ze všech tajných agentur a organizací kolem. Čtenář románů Roberta Ludluma, který není až tak poučen z předchozích dílů, by se proto snad ani neměl do četby tohoto díla Ludlumova následníka pouštět. Možná by bylo lépe si znovu přečíst některé starší dokonale domyšlené a vystupňované špionky, napsané samozřejmě opravdu Ludlumem, obsahujícími vždy trochu víc než jen samoúčelné zabijácké akce.

16.11.2013 3 z 5

Trevayne Trevayne Robert Ludlum

Tato kniha zapadá do konspiračních příběhů vzniklých po atentátu na JFK, Watergate apod. Odhalení pravého stavu věcí je komplikované, místy děj připomíná zamotanou šachovou partii, kdy na silný tah přijde tah ještě silnější. Na konci by měl být čtenář bez iluzí o světě politických šíbrů, bohužel zde autor sjel do skoro barvotiskové selanky s pouze s malým zpochybněním toho, že vše bude OK. Přes tuto chabou výtku považuji tento román za to nejlepší z politického thrilleru, co jsem dosud četl.

11.11.2013 5 z 5

Mozaika stínů Mozaika stínů Tom Harper (p)

Zajímavý příběh z doby křižáckých výprav a nynějšího Istanbulu, který byl v té době ještě v rukou východních křesťanů a čelil narůstajícímu tlaku Turků. Ani poměrně schopný císař nedokázal nic jiného než odsunout nevyhnutelnou porážku. To je snad podstatou příběhu sepsaného jako detektivka, která ovšem nemá parametry detektivky z dnešní doby. Nicméně se dá celá trilogie čtenářům historické a detektivní literatury jen doporučit.

26.10.2013 5 z 5

Slyšení Slyšení John Lescroart

Detektivky z advokátního prostředí mne vždy baví. Klasika je Perry Mason Erley S. Gardnera, jsou zde však i modernější týpci např. John Grisham je hvězda. Mezi ně určitě pro mne od teď patří i John Lescroat. V tomto románu plného napětí, vtipu a porozumění pro lidské chyby mne přesvědčil, že stojí za přečtení.

20.10.2013 5 z 5

Noční únik Noční únik David Morrell

Něco jiného než na co jsem od Morrella zvyklý. Docela dost morbidních povídek, kdy jde vše od desíti k pěti, většinou bez pozitivního vyznění. Celkově si autor s touto knihou u mne docela vylepšil kádrový profil.

17.09.2013 5 z 5

Bouře šípů Bouře šípů Christian Cameron

Plastický obraz válčení za doby Alexandra Velikého vyvrací mýtus o jeho neporazitelnosti. Nádherně popsána logistika tehdejších přesunů a složitá politická situace, kdy emoce hrály mnohem větší úlohu než dnes. Vyprávění nemá žádný strhující spád, je zpomalováno sny hlavního hrdiny, zdlouhavými diskusemi a sem tam básněmi, což mnohé odradí. To je ale podle mne škoda, protože historické reálie jsou popsány mistrovsky.

15.09.2013 5 z 5

Dotknout se oblaků Dotknout se oblaků Peter Watt

V hodnocení dalšího dílu rodinné ságy z australského prostředí nemám oproti předešlým hodnocením co měnit. Vyprávění je přehledné, zaměřuje se na jednotlivé rozhodující epizody a protínání životních cest příslušníků rodin a jejich přátel. V tomto díle je zvěčněna zajímavá historie německé vojenské angažovanosti v oblasti Nové Papui na začátku 1. světové války. Konec je sice otevřený, ale další díl jsem již četl. Přesto nebo právě proto se mohu těšit na další díly popisující děj po 1. WW.

15.06.2013 5 z 5

Kenilworth Kenilworth Walter Scott

Děj tohoto tragického románu se posouvá skoro výlučně pomocí dialogů, což mnohého jistě odradí již v začátcích. Dialogy jsou určitě duchaplné a mnohdy vtipné, nad některými replikami jsem se mohl zamyslet a zasmát, ale co platno - bylo jich na můj vkus mnohem víc než dokážu unést. Z historického pohledu jde také o nevýznamnou a neakční epizodu z doby panování královny Alžběty I a přestože jde o promyšlené dílo mistra spisovatelů plné zákulisních intrik, přísných morálních zásad, podlých bídáků a vzorných rytířů, šlo mi jeho čtení hodně ztuha.

04.06.2013 4 z 5

Smrt odpadlého bratra Smrt odpadlého bratra Jan Lipšanský

Typická česká detektivka hlavního proudu. Nevzrušivě plyne až do konce, aniž by zanechala hlubší stopy v čtenářově mysli. Většinou to k pobavení stačí, někdy je to však škoda, mohli jsme dostat víc.

09.09.2016 4 z 5

Smrt na objednávku Smrt na objednávku Věnceslava Dezortová

Krátké povídky některé dobré, zábavné jiné o ničem, tak jak to u těchto sbírek bývá. Autorka se asi moc nezapotila, nicméně si myslím, že si svoje čtenáře najde.

17.02.2016 3 z 5

Smrt nabízel na dlani Smrt nabízel na dlani Jan Stach

Krátké jakoby nedotažené kriminální povídky spíchnuté horkou jehlou vhodné pro ukrácení dlouhé chvíle na odlehčovacím oddělení. Pokud si autor nechtěl pouze splnit touhu po psaní a vytvořit literaturu, tak se mu posmrtně omlouvám.

12.02.2016 1 z 5

Hypochondr z periferie Hypochondr z periferie Jiří Syrovátka

Autor vysmahl černou grotesku nejnovější češtinou, která je opravdu hustá. Zejména závěrečné poslání o kráse, pravdě a lásce vyvolá jistě mnoho rohlíků na tvářích čtenářů.

13.09.2015 5 z 5

Obléhání nebes Obléhání nebes Tom Harper (p)

V tomto díle vyvrcholil příběh z doby 1. křížové výpravy dobytím Jeruzaléma. Oceňuji mnohé detaily života této doby, živý styl vyprávění a napínavý děj. Pro čtenáře historické literatury určitě něco, co by si neměli nechat ujít.

04.11.2013 5 z 5

Strach zemřít Strach zemřít Lisa Jackson

Obsah je zase trochu nafouknutý, kromě pátrání po umanutém sochaři je zde hodně ze soukromého života dvou vyšetřovatelek – čili dětičky, miláčkové, pejskové apod. Nicméně jsem vděčen za trochu toho napětí, pátrání po zloduchovi a dramatický závěr. Mohu tedy radostně, vřele a nepochybně doporučit k nenáročnému čtení.

02.06.2024 4 z 5