Mozaika stínů

Mozaika stínů líčí příběh bývalého vojáka Demetria Askiata jenž nyní působí v Konstantinopoli jako detektiv. Na počátku románu ho osud postrčil do víru intrik a nebezpečí, když atentátník vystřelil šíp po císaři. Nyní je na Askiatovi, aby pokus o vraždu vyšetřil.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115339/mozaika-stinu-da3-115339.jpg 3.851

Demetrios Askiates 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány

Vydáno: , BB art

The Mosaic of Shadows, 2004

Kniha Mozaika stínů

Harold
22.08.2019

Autor zasadil děj své knihy do hlavního města východních Římanů Konstantinopole do období nepříliš šťastného pro "Byzantince", tedy do počátku 1. křížové výpravy. Ještě než se dostanou křižáci do Malé Asie, aby mohli vykonat své skutky proti Turkům a dále proti Arabům na cestě do Jeruzaléma, musí přejít úžinu mezi Evropou a Asií. Na cestě leží město - metropole východního křesťanství a donedávna silného(nejmocnějšího) státu Evropy - Konstantinopol, přes které musí křižáci projít. Toto mnohasettisícové město je největším městem tehdejší Evropy. Počty obyvatel stále stoupají díky lidem stahujícím se za jeho obrovské bezpečné hradby středověké Evropy. za Theodosiovy hradby které město chrání víc než 600 let. Křižáci však na své cestě nechtějí jen "osvobodit" svatá místa, ale hlavně i získat majetek a zlato. Slábnoucí východní říše, přestože křesťanská se může stát jejich soustem.
Děj je popisován jako detektivní příběh z 11. století. Zajímavé jsou okolnosti celého příběhu. Například to, že císař Alexios Kommenos dal podnět ke křížovým výpravám, neboť vyzval vládce západu a papeže ať mu poskytnou vojáky, které on bude moci najmout jako žoldnéře proti rozmáhajícím se Turkům, kteří v posledních desetiletích obsadili většinu Malé Asie. Místo toho aby přišli jako císařovi žoldnéři, přicházejí s vidinou kořisti a fanatickým zapálením v boji proti muslimům.
Děj je napínavý, spád jak někteří níže popisují by možná mohl být větší, ale já se domnívám, že atmosféra mezi "byzantinci" a křižáky neustále houstne, a s tím jak se přibližují další a další vojska křižáků začíná jít do tuhého. Říše, která přežila období stěhování národů a je pokračovatelkou antického Říma by mohla rázem zaniknout...

lampernaqui
30.07.2019

Jde o trochu jiné prostředí románu, než na jaké jsem v poslední době zvyklý. Takže v tomhle je to alespoň takové neokoukané. Ale co se týče samotného příběhu, tak jde o čtivý průměr. Kniha neurazí, máte ji přečtenou za chvíli, ale že byste sledovali postavu detektiva, který by se mohl přerazit, jen aby vyřešil svůj případ, to ne. Ke všemu tak nějak postupně doklopýtá, téměř náhodou.

Majdule
31.03.2017

Tahle historická detektivka ze staré Byzance je netypická svým prostředím i dobou, kdy se odehrává. Autor podává věrohodně působící reálie (což ale nedokážu posoudit v kontextu s realitou) a knížce nechybí ani atmosféra. Troufnu si tvrdit, že patří k tomu lepšímu v žánru. Chybí jí ale jakási jiskra, která by z ní dělala mimořádný zážitek.
70 %

Dymond
08.08.2016

Ze začátku to bylo takový pomalejší, ale pak se to začalo rozjíždět...

Mammoth
08.01.2016

Historický příběh s detektivní zápletkou. Po pomalejším rozjezdu kniha dostává spád, který nabírá na intenzitě až do konce, kdy dojde k odhalení "hlavního pachatele". Toho jsem mimochodem ani moc nečekal, měl jsem jiné favority, i když je pravdou, že byli autorem předhazováni někdy až příliš okatě... Každopádně celkový dojem velmi kvalitní a těším se na další díl...

pydla
26.09.2015

Po přečtení spousty kladných komentářů na tuto knihu, jsem se do Mozaiky stínů začetl. Ačkoliv mám rád jakékoli čtení o templářích, tak tady jsem byl zklamán. Hlavní hrdina, který je vyhlášený řešitel záhad ( detektiv ), je poněkud těžkopádný, místy až natvrdlý a případ se nakonec vyřeší tak nějak sám včetně odhalení hlavního pachatele. Prakticky se tak nějak sám připlete někam, co se později ukáže jako důležité, taková slepička Flatcherová z To je vražda napsala. Za mně jen 3 hvězdičky.

Pet007
23.02.2015

Kniha se mi líbila. Seznámila jsem se s novým hrdinou z dávných dob a už se těším na pokračování.

soukroma
22.12.2014

Poněkud kostrbaté, nepříliš napínavé a bez patřičného spádu, který by odpovídal popisovaným dramatickým událostem. Ve srovnání s mnoha jinými historickými knihami mnohem slabší... Mapka Konstantinopole by mohla být podrobnější, chyběl i glosář, protože spousta specifických výrazů i titulů nebyla v knize nikde vysvětlena.