baacinka baacinka komentáře u knih

Lidské mládě Lidské mládě Desmond Morris

Autor své myšlenky poměrně často opakuje, takže to, co se při přečtení první knihy zdálo originální a skvělé, už tolik nepřekvapí. Na druhou stranu je to psáno velmi čtivě. A je také zajímavé sledovat, jak se kdysi převratné a novátorské názory na výchovu dětí, mateřství a porod odráží v praxi matek v našem desetiletí.

21.06.2016 3 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

První díl zoufale nevyspělý, druhý díl odhalil neoriginalitu jak děje, tak světa, ve kterém se příběh odehrává. Třetí díl byl zdlouhavý. Ale dočetla jsem je všechny a to o něčem svědčí, špatné knihy odložím a nedočtu, k Eragonovi jsem se nakonec vždy vrátila, protože mě zajímalo, jak to s ním dopadne, takže nejde o špatnou knihu, spíš lepší průměr. Čtvrtý díl byl super, nabitý akcí a Galbatorix, když se konečně dostal na scénu, se jako záporák skutečně povedl. Jen doporučení pro všechny, jakmile skončí poslední akční scéna, nečtěte dál, následující asi 4 nebo pět kapitol je zcela k ničemu, a jen ukazuje, jak se autorovi prostě nechtělo hrdiny opouštět. Pak to zkazí dojem z knihy...

06.05.2016 4 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Moc nechápu tu kontroverzi kolem knihy. Na základě toho jsem čekala buď knihu plnou drsného humoru, který slabší povahy nezvládnout nebo knihu tak vtipnou, že se potrhám smíchy. Nekonalo se ani jedno. Kniha se pěkně čte, otvírá témata, o kterých by se mluvit mělo, ale dojem na mě nezanechala.
Jediné kontroverzní je to, jak z Hitlera udělali vlastně takovou sympatickou figurku (ale na druhou stranu je zde jeho charakter vylíčen velmi dobře), ale to už tu taky bylo - stejně jako komické postavy nacistů v amerických či fancouzských filmech.
Čekala jsem víc, ale čtení to bylo příjemné a chvílemi jsem se i zasmála nebo dokonce zamyslela.

01.04.2016 3 z 5

Moc bezmocných Moc bezmocných Václav Havel

První a závěrečná část (až na jistou utopičnost toho zakončení) geniální. Část věnovaná disidenství mi přišla poněkud zdlouhavá. Přesto oceňuji jednoduchý a výstižný jazyk, kterému rozumí i laik (což u politologických ani filozofických textů rozhodně není samozřejmostí!)

18.01.2016 3 z 5