assaly assaly komentáře u knih

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Adame díky, knihu jsem si koupila díky výhře na knižních závislácích. Žádnou kampaň na ni jsem předtím nikde neviděla, takže by mě kniha jinak asi minula, i když scifi čtu ráda. Doufám, že je to scifi, že se během pár let nepřeklopí do reality, jak už se to párkrát stalo. Přečetla jsem ji asi až příliš rychle, protože občas jsem se trošku ztratila, ale to je právě to kouzlo příběhů - nepřežvykovat každou větu jako hnidopich, ale užít si celý příběh. Ani v životě neznáme hned a stále všechny souvislosti a pokud se před námi poskládají v ucelený obraz, tak je obvykle už příliš pozdě na cokoli. Před chvílí jsem dočetla poslední stranu a moje recenze je - wow! Vyprávět děj by bylo příliš složité, důležité jsou pocity, motivy a pohnutky a ty jsou skvěle vykreslené. Za sebe jdu pátrat po dalších dílech autora.

18.02.2023 5 z 5

Černá vdova Černá vdova Markéta Harasimová

Mistrně zpracované téma domácího násilí. Silný příběh, nicméně už se ke knize určitě nevrátím. Pro mě příliš rozepsané dialogy, které mě nutily přeskakovat řádky.

05.01.2020 3 z 5

Stíny mezi námi Stíny mezi námi Martin Rousek

Příběh napínavý tak akorát, čtivý, děj se odvíjí rychle, jen občas nás zastaví návrat do minulosti. Překvapivé rozuzlení byla pěkná tečka. Určitě si přečtu i Dvojí mysl.

27.08.2020

Bláznivý život na volné noze Bláznivý život na volné noze Oldřiška Ciprová

Olivie Plachá příliš nedělá čest svému jménu. Je to zbrklá, lehce praštěná spisovatelka. Tedy - napsala dva úspěšné romány, ale s třetím, kvůli kterému opustila zaměstnání, nějak nemůže hnout. Prokrastinace je její druhé jméno. Ovšem v okamžiku, kdy ji opustí manžel a zrcadlo jí neukazuje atraktivní, úspěšnou ženu, už musí začít konat. Ještě že má kamarádku a milence.
Vtipná, čtivá kniha, ve které můžeme zahlédnout i kousek svého života. Není třeba v každé knize hledat hluboká životní moudra.

27.08.2020

Epištoly o elitách a lidu Epištoly o elitách a lidu Vlastimil Vondruška

V knize Epištoly o elitách a lidu nám Vlastimil Vondruška předkládá k zamyšlení formou krátkých úvah (resp. epištol - z řečtiny a latiny převzaté slovo pro dopis) pojetí elit a lidu, tak jak byly tyto od počátku historie vnímány. Kdo byl součástí elity a jak mohl toto označení získat a kdo byl prostě jen „lid“? Přesto, že název knihy zní složitě a má první věta ještě víc, je kniha psaná velice čtivě a srozumitelně. Spisovatel nám předkládá nejen historická fakta, ale vše je propojeno souvislostmi, které umožňují zařadit si minulost i současnost do logického řetězce. V historii byla období, kdy se člověk jako součást elity musel narodit, období, kdy si musel členství v elitních skupinách zasloužit a jací lidé jsou součástí elity dnes – posuďte sami. Zamyslíme se nad tím, koho vnímáme jako elitu a kdo si o sobě myslí, že právě ON je tím vyvoleným.

Porovnáním vnímání „těch nahoře“ a „těch dole“ v současnosti a minulosti si uvědomíme, kdo vlastně vládne, z čeho odvozuje svou moc, legitimní či nelegitimní, jak se historie opakuje a jak málo někdy stačí k velkým změnám.

Kniha je rozdělena do 6. dílů, od vysvětlení pojmů k teorii elit v běhu času až posledním dvěma dílům, Růženec z Glos a Apendix. V posledních dvou kapitolách se dostáváme k současnosti a humor, který zlehka první částí knihy prostupuje, začíná mizet. Musíme si přiznat, že na současnosti, která se historií teprve stává, toho právě moc vtipného není.

Díky titulu asi po knize prvoplánově nesáhnou čtenáři detektivek nebo romantických románů, přesto bych ji doporučila všem – nejenže si osvěžíme historická data a fakta, ale vše je propojeno právě linkou vládnoucích (či nevládnoucích) elit (a zbytku, tedy nás obyčejných lidí) a doprovázeno vtipnými i trefnými komentáři spisovatele. Vložené citáty slavných osobností podtrhují pravdy, které vlastně známe, jen si je nedáváme do souvislostí s dnešním děním. Knihu mohu doporučit jako doplňkovou četbu i studentům, nejen pro utřídění historických souvislostí, ale jako pomocný materiál i na sociologii, filosofii… Všichni bychom si měli uvědomit sílu slova a sílu informace a dezinformace a nenechat sebou manipulovat. Nikdy v historii to totiž nebylo díky informačním technologiím tak snadné, jako dnes. Protože, jak praví jedna z posledních vět knihy, – často „hodnotíme jen slova, nikoli realitu“.

13.11.2018 5 z 5

Vražda v kryptě Vražda v kryptě Irina Shapiro

Klasická, čtivá detektivka z Anglie 19. století. Kniha není plná krve, dramat a drsných zvratů, ale hodně dobře se čte a i když ani vrah ani motiv nejsou úplně překvapivé, tak za mě se jedná o výborné oddychové a příjemné čtení. Mohu doporučit a současně děkuji za knihu, kterou jsem vyhrála na knižních závislácích :-).

05.04.2023 5 z 5

Zraju jako víno Zraju jako víno Virginia Ironside

Kniha je psaná s lehkostí a nadhledem, knihou se prolíná několik linek - od humorné ekoaktivity, přes denní život stárnou ženy, až k citlivému tématu stařecké demence a naději na lásku v pozdějším věku. Kniha se skvěle čte, pobaví i nutí k zamyšlení. Asi o to víc, že s většinou dějových linek už mám také zkušenost..

05.01.2020 5 z 5