arion92 arion92 komentáře u knih

Slová môjho otca. Láska a bolesť v Palestíne Slová môjho otca. Láska a bolesť v Palestíne Júsuf Chalíl Bašír

Z tejto knihy mám rozporuplné pocity. Po obsahovej stránke nemám čo knihe vytknúť - obdivujem, čo všetko musel autor aj so svojou rodinou podstúpiť. Na druhú stranu mi prekážal štýl, akým je v niektorých pasážach kniha písaná. Štýl, ktorý používajú motivační autori (rečníci), znížil môj pôžitok z čítania, preto aj relatívne nižšie hodnotenie.

07.04.2024 4 z 5

Džínová generace Džínová generace Datho Turašvili

Aj napriek určitým nedostatkom (výrazný jednostranný pohľad na danú udalosť, chýbajúce dôvody, prečo chceli jednotlivé osoby opustiť ZSSR), má kniha svojim obsahom čo povedať už len z pohľadu fungovania sovietskeho režimu.

15.01.2024 4 z 5

Když není král Když není král Nguyen Huy Thiep

Samotné poviedky neboli, ale chýbala mi tam ich lepšia záverečná pointa. To spĺňalo iba 10 mikropoviedok z časti "Závany větru z Hua Tat". Preto nižšie hodnotenie.

05.01.2024 3 z 5

Svobodná: Jak jsem dospívala na konci dějin Svobodná: Jak jsem dospívala na konci dějin Lea Ypi

Príbeh dievčaťa a jej rodiny, prostredníctvom ktorých sú opísané posledné roky socialistického Albánska (zhruba od polovice 80-tych rokov) až po pár rokov po zmene režimu (do cca roku 1997). Pre tých z nás, ktorí sme prežili obe obdobia, je to nostalgické spomínanie, aj keď, samozrejme, sú medzi našimi krajinami určité odlišnosti. Páčilo sa mi, akým spôsobom Ypi opisuje, ako sa na slobodu ľudia pozerajú v totalitnom režime a ako v slobodnom svete.

10.12.2023 4 z 5

Jako o závod Jako o závod René Depestre

Nakoniec to nebolo také zlé. Stále som mal pocit, akoby mi niekde v pozadí znela pieseň Woodo People

24.10.2023 4 z 5

Teta Tula Teta Tula Miguel de Unamuno

Príbeh (pravdepodobne) z Viktoriánskeho obdobia, kde je hlavná postava postavená pred dilemu, či má u nej zvíťaziť rozum alebo láska a telesná túžba. Ide o ženu, ktorá sa vzbúrila proti životu pod ochranou a príkazmi muža, a zároveň sa nechcela vzdať svojej role matky.
Aj napriek trochu archaickému jazyku, sa kniha čítala ľahko, čomu pomohli krátke kapitoly.

14.08.2023 4 z 5

Pán Mrzút Pán Mrzút Machado de Assis (p)

Kniha sa číta ľahko, čomu pomáhajú aj krátke kapitoly. Zhruba dve tretiny knihy tvoril akýsi vstup do deja, ktorý obsiahol jeden rok života hlavného hrdinu. Zvyšok jeho života bol popísaný akoby "z rýchlika", pričom práve tam sa dial hlavný dej. Preto nižšie hodnotenie.

22.05.2023 3 z 5

Palác snů Palác snů Ismail Kadare

Nižšie hodnotenie nie je spôsobené tým, že by bola kniha slabšia. Skôr je to spôsobené tým, že ja mám problém s týmito "snovými" knihami. Občas som sa cítil v knihe stratený asi tak, ako hlavný hrdina v bludisku nekonečných chodieb, snov a byrokracie.
Myšlienka románu je však veľmi dobrá a na danú dobu inovatívna.

25.04.2023 3 z 5

Med a blen Med a blen Tahar Ben Jelloun

Na pozadí života a vzťahu manželov Mourada a Maliky sa autor venuje problémom ako sú vzťahy medzi rodičmi a deťmi, rasová diskriminácia (aj černosi dokážu diskriminovať iného černocha kvôli farbe kože), všadeprítomná korupcia a porušovanie práv žien. Kniha sa čítala dobre, chýbalo mi v nej iba viac informácií z pohľadu Samie (ich dcéry).

26.02.2023 4 z 5

Syn minulosti Syn minulosti Blanca Miosi

Mám z knihy rozporuplné pocity. Kniha sa číta ľahko, dej odsýpa. Ale akoby sa autorka nevedela rozhodnúť, čo chce vlastne napísať. Či je to kniha o Židoch a holokauste, či je to detektívka, či je to triler. Ak by sa sústredila na jednu hlavnú tému, kniha by vyznela lepšie.

17.02.2023 3 z 5