Arcticus Arcticus komentáře u knih

Na vzostupe moci - Zahraničná politika Mateja Korvína v stredoeurópskom priestore v rokoch 1458-1471 Na vzostupe moci - Zahraničná politika Mateja Korvína v stredoeurópskom priestore v rokoch 1458-1471 Tomáš Homoľa

Čo by som vyzdvihol predovšetkým, je autorova práca so zdrojmi. Prakticky každá strana obsahuje množstvo poznámok pod čiarou s odkazmi na literatúru k problematike. Vytkol by som prílišný akademický štýl. Možno to bolo práve zámerom autora, no ja by som prijal asi viac populárnejší štýl okorenený i nejakými zaujímavosťami. Určite ale ako celok hodnotím knihu kladne.

10.02.2024 4 z 5

Na sklonku dňa: Fascinujúca história tmy Na sklonku dňa: Fascinujúca história tmy Arthur Roger Ekirch

Váhal som, ako knihu hodnotiť. Očakával som totiž niečo iné, možno viac filozofické, pútavejšie. Na to, že sa autor obmedzuje viac menej na popis známych činností s nocou spojených je kniha zbytočne dlhá. Nič prekvapivé som sa nedozvedel. Moje hodnotenie je ale ovplyvnené nenaplnenými očakávaniami, čo nevylučuje, že môže byť kniha pre iného čitateľa zaujímavá.

26.01.2024 2 z 5

Stoletá válka: 1. díl – Francouzské prohry Stoletá válka: 1. díl – Francouzské prohry Jiří Kovařík

Štýlom písania mi Jiří Kovařík veľmi pripomína Josefa Opatrného, niečo medzi faktografiou a historickým dobrodružným románom. Fakty okorenené o epické popisy bitiek, doplnené o mapky a citácie z dobových kroník. Od počiatočných príčin eskalácie konfliktu, cez všetky významné udalosti sa dostávame prvou fázou Storočnej vojny v ktorej Francúzi ťahali za kratší koniec až do obdobia roku 1364. Udalosti sú rozobraté detailne a zároveň pútavo, čo určite čitateľovi dopomôže k lepšiemu si zapamätaniu faktov, ako aj pochopeniu súvislostí.

24.11.2023 5 z 5

Stopy stredoveku: Rozhovory o ľuďoch temnej doby Stopy stredoveku: Rozhovory o ľuďoch temnej doby Daniela Dvořáková

Zaujímavý nápad, ako priblížiť stredovek populárne a zaujímavo. Myslím, že nudiť sa nebude ani úplný laik, ba práve, odporučil by som ju práve ako akúsi vstupnú bránu do poznania stredovekého života. Skúsenejší čitateľ sa zrejme veľa nového nedozvie, no i tak je to príjemné a oddychové čítanie. Daniela Dvořáková odpovedá na otázky odborne, no zároveň veľmi prístupne a zrozumiteľne. V samotnom závere nám prezradí i čo to zo svojho súkromia a práce medievalistu. Hoci by sa našli drobné výčitky i tak hodnotím vysoko.

29.10.2023 5 z 5

Pod vládou ženy Pod vládou ženy Daniela Dvořáková

Opäť raz vynikajúca práca Daniely Dvořákovej. Tentokrát sledujeme zápas o Uhorskú korunu po smrti kráľa Albrechta II. Nechýbajú nádherné, farebné dobové ilustrácie a množstvo zaujímavostí. Dej je spracovaný precízne, chronologicky, podložený informáciami z dobových prameňov. Knižka je navyše postavená ako súvislý príbeh, napísaný pútavo a ani chvíľu nenudí.

19.10.2023 5 z 5

Zachráňme hrady Zachráňme hrady kolektiv autorů

Knižku som si kúpil na jednej z navštívených zrúcanín, najmä v rámci podpory združenia. Ide predovšetkým o informačno-propagačný materiál o činnosti jednotlivých združení, obohatený o množstvo fotografií prezentujúcich stav pred začiatkom záchranných prác a stav v roku 2017. Je úžasné aké veľké pokroky urobili a s akým zápalom sa renovačným a konzervačným prácam venujú skupinky nadšencov. Kniha je preto určite hodnotným doplnkom, ktorý príležitostnému návštevníkovi ukáže, aký obrovský kus práce pre záchranu kultúrneho dedičstva títo šikovní ľudia urobili.

01.08.2023 4 z 5

Odkryté dejiny (Staré Slovensko) Odkryté dejiny (Staré Slovensko) Pavel Dvořák

Od vydania uplynulo predsa už takmer päťdesiat rokov, no i napriek tomu sa netreba nechať odradiť. Pavel Dvořák dokáže dejiny prerozprávať pútavo a populárne. Podobne ako v krátkych dokumentoch, ktoré si pamätám z detstva z televízie i tu dejiny rozpráva ako príbeh, akúsi archeologickú detektívku. Približuje závery z výskumov archeológov a historikov a pokúša sa poskladať ich v celok, ktorý zodpovie otázky na ukryté neznámo dejín. Tam, kde niet dostatok dôkazov, nerobí jednoznačné závery, no ponúka niekoľko hypotéz. Dejiny zbytočne neromantizuje a neprotežuje nič, čo nie je dostatočne exaktne preukázané. Vskutku veľmi profesionálny prístup a knižku možno i napriek jej veku len odporučiť.

20.07.2023 5 z 5

Dopisy z Ruska: Rusko v roce 1839 Dopisy z Ruska: Rusko v roce 1839 Astolphe de Custine

Nepochybne zaujímavá knižka so zaujímavými postrehmi, ktoré by sa dali na náture Rusov badať ešte i dnes. Moje očakávania však naplnila iba z časti. Príliš košaté úvahy autora ma nudili a viac priestoru by prináležalo konkrétnym príbehom a opisom z bežného života. Evidentne ale autor trávil väčšinu svojej cesty vo vyššej spoločnosti a život bežných Rusov nemal príležitosť pozorovať detailnejšie.

27.05.2023 3 z 5

Heraldika - úvod do světa erbů Heraldika - úvod do světa erbů Carl-Alexander Von Volborth

Odporučil by som skôr ako doplnkovú literatúru. Očakával som detailnejšie informácie, možno nejakú tú zaujímavosť, no text je skôr veľmi stručný a obmedzený na základné fakty.

25.07.2022 3 z 5

Dějiny středověku Dějiny středověku Jevgenij Aleksejevič Kosminskij

Keď som v antikvariáte objavil knižku o dejinách stredoveku, napísanú sovietskym historikom v roku 1947, zvedavosť zvíťazila a neodolal som. Podľa očakávania je obsah značne ovplyvnený obdobím, v ktorom vznikol. Podstatným udalostiam je často venovaný úzky priestor, kým neustály boj vykorisťovaných poddaných s parazitickou šľachtou, cirkvou a obchodníkmi nezabudne autor vyzdvihnúť zakaždým a všade. Tak napríklad : "Talianski sedliaci boli však v rovnako biednom postavení. Na ich účet žili tri druhy príživnikov : šľachtici, ktorí sa nijak nezúčastňovali hospodárskeho života a žili z toho, čo im odvádzali sedliaci, buržoázia, t. j. lichvári a statkári, ktorí vydierali z talianskych sedliakov a robotníkov posledný groš, a konečne najväčším parazitom bol rímsky pápež a početné nenásytné a lenivé duchovenstvo, kňazi a mnísi, ktorí oberali ožobračený a neuvedomelý ľud." Rovnako mnohé fakty sú podávané spôsobom, ktorý je poplatný dobovej ideológii, čo moje konečné hodnotenie znižuje na dve hviezdy.

30.06.2022 2 z 5

Impérium Impérium Ryszard Kapuściński

Mozaika reportážnych príbehov a zážitkov, ktoré autor ako novinár prežil na svojich cestách po Rusku a bývalých sovietskych republikách v časoch labutej piesne ZSSR a po jeho rozpade. Obdobie plné obáv, skepsy, alebo nesmelej nádeje. Príbehy obyčajných-neobyčajných ľudí okorenené filozofickými úvahami autora. Najväčšmi ma snáď zaujalo, ako mnohé problémy vtedajšej doby pretrvali do súčasti (konflikt v Náhornom Karabachu, alebo situácia na Ukrajine) a nie je snáď ani náznak, že sa ich v blízkej dobe (ak niekedy vôbec) uspokojivo podarí vyriešiť.

11.12.2021 4 z 5

Rob Roy Rob Roy Walter Scott

Samotný legendárny Rob Roy síce do deja vstupuje až neskôr a nie je mu v ňom venovaného toľko priestoru, ako som pôvodne očakával, no i tak sa Scottovi podarilo vdýchnuť mu tú správnu dávku mystiky a výnimočnosti, ktorú si postava hrdinu vyžaduje. Rovnako vynikajúco však Scott vytvoril i všetky ostatné charaktery postáv, ktoré do deja vstupujú a ovplyvňujú ho viac či menej výrazne. Celý príbeh sa odohráva na pozadí zápasu katolíkov a protestantov, zápasu o anglickú korunu a je pretkaný mnohými zaujímavými historickými reáliami. Miestami dej plynie podľa môjho subjektívneho dojmu príliš rozvláčne, no ako celok je príbeh veľmi podarený a zaslúži si svoje miesto medzi svetovo uznávanými románmi.

25.10.2021 4 z 5

Zrzavý Orm – Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm – Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Tentokrát pre mňa prišlo to pravé dobrodružstvo až od polovičky knižky, keď sa Orm konečne znovu vydal na výpravu obvyklou cestou niekdajších švédskych vikingov. Úžasné ako sa Bengtsson aj napriek vymyslenému príbehu dokaže pridŕžať historických faktov. Život doma síce tiež sprevádzali úsmevné príhody, no trošku mi to kazilo to neustále velebenie kresťanstva.

10.01.2021 4 z 5

Rivers of Babylon 3 alebo Fredyho koniec Rivers of Babylon 3 alebo Fredyho koniec Peter Pišťanek

Po dočítaní žiaľ musím konštantovať, že posledný diel trilógie je v porovnaní s prvými dvomi podstatne slabší. Možno som iba nepochopil autorov úmysel prečo trilógiu ukončil práve takýmto "zvláštnym" spôsobom, no Fredyho koniec som v podstate dočítal preto, lebo som bol zvedavý ako sa to celé skončí. A nakoniec sa to skončilo akosi narýchlo, akoby sám autor už nemal viac chuť pokračovať. Nevadilo mi zasadenie deja do vymyslených udalostí a vymyslenej krajiny, naopak prišlo mi vcelku vtipné, ako autor medzi riadky šikovne vkladá satirický opis "typických hrdých Slováčiskov". No čo mne chýbalo najviac je, že sa skoro úplne vytratili tie príbehy/osudy všetkých tých tragédov, špekulantov, lumpenproletárov, pivárov, skrátka odpadu spoločnosti boriaceho sa každodenným životným bahnom okorenených ich neskutočne uveriteľným, vtipným a trefným popisom. To čo som v prvých dvoch dieloch hltal s tichým uchechtávaním a to čo ma najviac bavilo už v trojke nenáchdzam. Škoda.

20.10.2020 2 z 5

Rudí a růžoví: Transformace komunistických stran Rudí a růžoví: Transformace komunistických stran Lubomír Kopeček

Výborná publikácia analyzujúca vývin komunistických strán v postsocialistických krajinách. Autori zrozumiteľným objasnením politických podmienok, celkovej atmosféry, politických konfliktných línii atď. v období tesne po páde autoritátívnych/totalitných režimov pomáhajú pochopiť prečo sa niekde postkomunistické strany dokázali prestransformovať v relevantné ľavicové demokratické strany, striasť zo seba balast niekdajšej špiny totalitnej strany a viac či menej úspešne prežívať i v podmienkach parlamentnej demokracie.

14.08.2020 5 z 5

Svätopluk / Horymír Svätopluk / Horymír Jégé (p)

Jégého Svätopluk sa síce striktne nedrží historických faktov, ba dokonca historické udalosti prispôsobuje svojim potrebám, no príbehu to neškodí. Oceňujem, že Svätopluk nie je vyobrazený ako ideálny hrdina, no má aj svoje neduhy a chyby. Pre dosiahnutie svojich zámerov sa ako dobrý vladár nebráni použiť lesť, či konať zištne. Dielo sa príjemne číta, no vyžaduje si kvôli archaickému štýlu možno viac sústredenia.

21.04.2020 4 z 5

Bol som dlho preč Bol som dlho preč Ken Kesey

Napriek množstvu kladných hodnotení a odporúčaniam ma žiaľ kniha veľmi nebavila. Je v nej cítiť hlbšie posolstvo, klasický boj jednotlivca proti skostnatelým pravidlám a snaha o presadenie individuality, no je to v knihe podané štýlom, ktorý sa mi zdal akýsi rozpačitý a nesadol mi. Kniha ma neoslovila tak aby sa mi hlboko vpísala do pamäti a zanechala vo mne pocit vínimočného diela.

10.04.2020 3 z 5

Ohňom a mečom 1 Ohňom a mečom 1 Henryk Sienkiewicz

Výborná kniha z ktorej úplne cítiť jednak dobu v ktorej sa odohráva no zároveň aj dobu, v ktorej bola napísaná. Práve v časoch kedy sa naprieč Európou konštituovali národné štáty a jednotlivé národy priam prahli po národných hrdinoch či dávnych slávnych časoch, ktoré im dodávali sebavedomia neboli ani Poliaci iní. Mocná Rzeczpospolita rozprestierajúca sa "od mora k moru" je práve tým slávnym obdobím, ktoré v časoch rozdeleného Poľska v Poliakoch živilo národnú hrdosť. Živelná nespútanosť kozákov sa dlho dusila pod vládou vznešenosti šľachtickej republiky až vyvrcholila slávnym povstaním Chmelnického, ktoré bolo akousi predohrou postupnému úpadky slávnej Rzeczypospolitej. Sienkiewicz perfektne pracuje so svojimi postavami, ich náturami, či pocitmi. Viac či menej pravdivo príbeh zasadzuje do skutočných historických udalostí, no niekedy sú opisy až príliš kvetnaté a mal som problém sústrediť sa na dej. Miestami som sa v tom veľkom počte mien a pridlhých opisoch strácal, no aj napriek tomu mi autorov štýl sadol a teším sa na druhý diel.

05.03.2020 4 z 5

Jací jsou? – Norové Jací jsou? – Norové Dan Elloway

Skutočne trefné a pravdivé predstavenie nórskej mentality a kultúry. Vzhľadom k tomu, že mám švagra Nóra a z času na čas tam jazdíme tak som mnohé odpozoroval v praxi a bol som prekvapený ako to knižka verne popisuje.

24.12.2019 5 z 5

Nestorův letopis ruský Nestorův letopis ruský Nestor Letopisec

Nestorov letopis je aj napriek tomu, že je poznačený dobovým kronikárskym štýlom, ktorému je príznačné prikrášľovanie či zveličovanie hodntoným dielom. Okrem toho, že popisuje viac či menej verne historické udalosti starej Rusi, môžeme si prostredníctvom autentického jazyka zároveň urobiť obraz o vtedajšom myslení.

26.11.2019 5 z 5