Dějiny středověku přehled

Dějiny středověku https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173080/bmid_dejiny-stredoveku-91j-173080.jpg 3 2 2

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dějiny středověku. Přihlašte se a napište ho.

Arcticus
30.06.2022 2 z 5

Keď som v antikvariáte objavil knižku o dejinách stredoveku, napísanú sovietskym historikom v roku 1947, zvedavosť zvíťazila a neodolal som. Podľa očakávania je obsah značne ovplyvnený obdobím, v ktorom vznikol. Podstatným udalostiam je často venovaný úzky priestor, kým neustály boj vykorisťovaných poddaných s parazitickou šľachtou, cirkvou a obchodníkmi nezabudne autor vyzdvihnúť zakaždým a všade. Tak napríklad : "Talianski sedliaci boli však v rovnako biednom postavení. Na ich účet žili tri druhy príživnikov : šľachtici, ktorí sa nijak nezúčastňovali hospodárskeho života a žili z toho, čo im odvádzali sedliaci, buržoázia, t. j. lichvári a statkári, ktorí vydierali z talianskych sedliakov a robotníkov posledný groš, a konečne najväčším parazitom bol rímsky pápež a početné nenásytné a lenivé duchovenstvo, kňazi a mnísi, ktorí oberali ožobračený a neuvedomelý ľud." Rovnako mnohé fakty sú podávané spôsobom, ktorý je poplatný dobovej ideológii, čo moje konečné hodnotenie znižuje na dve hviezdy.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Dějiny středověku v seznamech

středověk