AndreasG. AndreasG. komentáře u knih

Templáři 1120-1312 Templáři 1120-1312 Helen J. Nicholson

Od nakladatelství Osprey typická knížečka obsahující prostý a jednoduše psaný výklad daného tématu ve velmi stručném podání. Ač velmi stručná a prostá informativní kniha, celkově však pro získání obecného přehledu vcelku vhodná.

04.01.2016 4 z 5

Normanští rytíři a doba Viléma Dobyvatele Normanští rytíři a doba Viléma Dobyvatele Christopher Gravett

Od nakladatelství Osprey typická knížečka obsahující prostý a jednoduše psaný výklad daného tématu ve velmi stručném podání. Občasné polopravdy a neověřené informace, celkově však pro získání obecného přehledu vcelku vhodná kniha.

04.01.2016 3 z 5

Encyklopedie řádů, kongregací a řeholních společností katolické církve v českých zemích II., 1. sv. Encyklopedie řádů, kongregací a řeholních společností katolické církve v českých zemích II., 1. sv. Milan Buben

Kniha stejně jako předchozí díl příjemným způsobem čtenáře seznamuje s jednotlivými kanonickými řády zemí. Opět jsou jednotlivé řády přehledně rozděleny a nalézt tak základní údaje a informace nečiní žádný problém. Pro případ detailního studia některého z klášterů či řádů je nutno sáhnout po detailnějších a podrobnějších knihách. Musím však částečně dát i za pravdu uživateli Stilico, neboť kniha je psána skutečně pohledem člena řádu maltézských rytířů, což však rozhodně nelze vnímat jako nedostatek, pokud se s tímto úhlem pohledu předem seznámíme a smíříme. Dokonce ani jako čtenář protestant tímto očekávatelným postojem nejsem pobouřen.

04.01.2016 4 z 5

Slavkov 1805 - Osud císařství Slavkov 1805 - Osud císařství Ian Castle

Jeden z dnes již typických "výplodů" zahraničního autora, který nemá ani potřebné dobové zdroje informací, ani znalostí, ani přirozeného zájmu o dané téma. Čeho se mu rozhodně dostává, je snaha šokovat polopravdami a nesmysly. Již tradiční zmínka o korsických tiralleurech v Bažantici mne opět pobavila. Občas se jakoby náhodou objeví relativně kvalitní plánek či Ordre de bataille, to však nestačí.

02.01.2016 1 z 5

Tam u Králového Hradce... Tam u Králového Hradce... Slavomír Pejčoch Ravik

Kniha je skutečně velmi dobře zpracována. Jelikož se jednalo o první knihu pojednávající o válce prusko-rakouské, která se mi ještě v dětství dostala do ruky, hodnotím ji velice pozitivně, ač ve srovnání s knihou Válka 1866 od Pana Běliny značně pokulhává. Rozhodně však mohu zájemcům o tyto významné události knihu jen doporučit, obecný přehled se tak získat určitě dá.

02.01.2016 4 z 5

Encyklopedie řádů, kongregací a řeholních společností katolické církve v českých zemích I. Encyklopedie řádů, kongregací a řeholních společností katolické církve v českých zemích I. Milan Buben

První díl této encyklopedické série se zaměřuje na nejvýznamnější rytířské a křižovnické řády, které jsou veřejně známější než řády ostatní a tak je třeba vyvracet i mnohé mýty, jež se postupem let zrodily. Toho se jen těžko mohla zhostit povolanější osoba, nežli pan Buben, jenž řády přehledně představuje. Příjemným překvapením také byla kritika a stručné představení pseudořádů a novořádů, které vznikly v nedávné době. Kniha velmi pohodlně splňuje účel rozšíření církevních řádů a kongregací do širšího povědomí.

Jan Kalvín Jan Kalvín Sam Wellman

Stručně a mnohdy jednodušší formou vedená biografie další z nesmírně významných osobností reformace. Podobně jako U Martina Luthera je třeba i v případě neméně významné osobnosti jakou Jan Kalvín bezesporu byl, sáhnout po rozsáhlejší biografii. Avšak po stránce faktické je biografie dobře zpracována. Jedná se o knihu určenou spíše mladším čtenářům, a v tomto směru poslání rozhodně splnila.

Základy metafyziky mravů Základy metafyziky mravů Immanuel Kant

Souhlasím, že ač je kniha poměrně složitá pro četbu, obsahuje nesmírně úžasné a užitečné myšlenky. Hledání Dobré vůle a morálky jedince ve smyslu povinnosti je objasněno řekl bych skutečně až "na kost". Pomoci mi pochopit několik nesmírně důležitých pravd tímto způsobem dokáže skutečně pouze Immanuel Kant.

11.12.2015 5 z 5

Pevnost Terezín Pevnost Terezín Andrej Romaňák

Velmi přehledně rozdělené a následně vysvětlené termíny týkající se bastionového typu opevnění 18. stol. Kniha je vhodná spíše pro získání základního přehledu v tomto tématu. Díky zpracování bude kniha troufám si tvrdit přístupná i laickému čtenáři.

Martin Luther Martin Luther Mike Fearon

Osobně jsem byl zklamán beletrizovanou formou, která celé biografii dodala poněkud uvolněný nádech. O tak významné osobnosti, jakou bez pochyb Martin Luther byl je však třeba si přečíst poněkud rozsáhlejší biografii. Nicméně kniha je určena spíše pro mladší čtenáře, kteří by se s podobnou tematikou nejspíše jen těžko seznamovali, takže kniha rozhodně své poslání a funkci plní.

09.12.2015 3 z 5

Hrabě Zinzendorf Hrabě Zinzendorf John R. Weinlick

Pro mne velmi příjemné zpracování biografie neobyčejné osobnosti, které bylo pojato více než důstojně, střízlivě a pravdivě. Je mi nesmírným potěšením, že se dostalo i na překlad do českého jazyka.

09.12.2015 5 z 5

Tři filosofická pojednání / Drei philosophische Schriften Tři filosofická pojednání / Drei philosophische Schriften Gotthold Ephraim Lessing

Vynikající zpracování moderního překladu Lessingových úvah. Velmi přehledně rozdělený německý i do češtiny přeložený text, umožňují velmi dobré srovnání s originálním zněním. Z nesmírného vděku, že vznikl takto kvalitní překlad musím hodnotit na pět *.

09.12.2015 5 z 5

Mína z Barnhelmu Mína z Barnhelmu Gotthold Ephraim Lessing

Vynikající do nejmenších detailů promyšlená a vyvedená hra. Na díle se plně projevila nevázanost a svobodomyslnost Lessingova z let, kdy vznikalo. I proto, že se již tato volnost a náklon ke komedii u Lessinga neprojevuje v takové míře, se jedná o báječnou a vzácnou knihu.

05.01.2016 5 z 5