Alphwen Alphwen komentáře u knih

Neskonalá – příběh jedné lásky Neskonalá – příběh jedné lásky Michel Faber

Strašně smutný a nádherný. Četla jsem anglicky, ale věřím, že i překlad je výborný.

29.12.2018 5 z 5

Psí hvězdy Psí hvězdy Peter Heller

Absolutní srdcovka.

09.03.2018 5 z 5

Čarodějka v zácviku Čarodějka v zácviku James Nicol

Milá odpočinková četba.

09.03.2018

Oni nevědí, co činí Oni nevědí, co činí Jussi Valtonen

Skvěle napsaná kniha, která se dotýká řady aktuálních témat (akademické prostředí, moderní technologie, pokusy na zvířatech). Příběh je napínavý a propracovaný do nejmenšího detailu, jen začátek z pohledu Aliny je trochu slabší. Pak už by ale člověk slabiny pohledal a zbytek slupnete jako malinu. Krásná obálka.

28.02.2018 5 z 5

Malé klíče, velké pokoje Malé klíče, velké pokoje Bjørg Vik

Malá Elsi žije v Oslu za druhé světové války a popisuje svět kolem sebe. Zezačátku jsem se bála, že to bude jen líčení lidí, kteří Elsi obklopují, byť nápadité, ale asi od čtvrté kapitoly příběh dostal více vrstev a přímější dějovou linku. Nejvíc oceňuju vylíčení atmosféry norského hlavního města za války a drobné Elsiny příhody. Překlad, za nímž stojí kolektiv studentů, se povedl a je jazykově velmi vynalézavý.

21.01.2018 4 z 5

Prosinec už je takovej Prosinec už je takovej Donal Ryan

Neobvyklá struktura vyprávění, psychologická hloubka a propracované vyjadřovací prostředky (zde je na místě pochválit i překladatelku, která se s překladem dle mého názoru popasovala výborně). Velmi působivá kniha.

03.11.2017 4 z 5

Pouze pro VIP Pouze pro VIP Jens Lapidus

První díl trilogie, rozjíždí se pomaleji, ale druhý díl Stockholm DELETE je vynikající. Bez Pouze pro VIP se v něm ale nebudete orientovat, takže je potřeba se jím prokousat. Lapidus má výborně prokreslené charaktery postav (Teddy, Emelie, Nikola) a zejména ve druhém dílu trilogie jim přizpůsobuje i jazyk jednotlivých kapitol. I díky spoustě slangových výrazů daných prostředím a národnostmi je jeho styl velmi pozoruhodný. Žádný jiný severský autor takhle nepíše.

07.10.2017