Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

Tak já nevím, závěr mi přišel nějak překotný, připadá mi, že to není právě vrcholné dílo paní Christie. Za ně lepší průměr.

08.03.2022 3 z 5

Utajený les Utajený les David Haskell

Na mě víc esoteriky a poetiky, než jsem ochotná hodnotit jen a jen kladně. Někdy mi to přišlo už moc na sílu, buď bych trochu ubrala na rozsahu, nebo přidala na fotografiích. Možná jsem taky čekala něco trochu odlišného, víc vědy a míň poetiky. A pak se taky obávám, že překlad je poněkud doslovný a někdy jsem se v tom přílivu slov ztrácela, stejně jako moje pozornost.

04.03.2022 3 z 5

Hoď se do klidu Hoď se do klidu Tim Collins

Jednohubka chvílemi vtipná, chvílemi poněkud uspávající svou jednotvárností, ale možná to už bylo tím autorovým přijetím lenochodího životního stylu. Rozhodně kladně hodnotím, že oproti jiným knihám - návodům na spokojený život si tu autor uchoval nadhled a smysl pro humor. Taky ilustrace jsou fajn. Takže celkově bych hodnotila třemi a půl hvězdami.

04.03.2022 3 z 5

Případ pohřešovaného Případ pohřešovaného Dror Mišani

Anotacím sice moc nedůvěřuji, ale tahle byla úplně mimo mísu. Nerozumím tomu, za co dostala kniha ta ocenění - vyšetřovatel je rozháraný jak sousedova čuba a mimořádně nedovtipný, a nebo tu hraje roli Watsona. Jediný Sherlock by mohla být Marienka, ale ta se v ději nevyskytuje až do poloviny knihy, ne-li více. Co se stalo pohřešovanému mě napadlo ihned poté, co jeho rodina dostala tajemné dopisy a NIC se nestalo.
Říkala jsem si, že takové rozvleklosti by se snad už autor nemohl dopustit, aby opakoval celé dlouhé odstavce, které se odehrály na začátku knihy, ale ono jo. To asi bude to umělecké zpracování.
Poslouchala jsem jako audioknihu a šílené hudební předěly jen mé utrpení zvyšovaly. Chjo, ano, sice je většina detektivů v knihách nadpřirozeně chytrých, ale asi je to proto, aby se čtenář neunudil s smrti. Teď teda vím, co si Avi kupoval k večeři, co si myslel úplně kdekoli a jak dlouho u něj doma nebyla na návštěvě žena, ale vůbec mi ho to všechno nezlidštilo. Šel mi na nervy pořád stejně. A ten jalový závěr, kdy Avimu Marienka vyloží v patnácti větách, co si nejspíš musí myslet každý čtenář už od onoho "tajemného" odhalení! Jedině snad že by měl Avi pravdu a v Izraeli se nepsaly žádně zajímavé detektivky. Tomu ale tak docela nevěřím, romány a humor mají podle mě povedený.

20.02.2022 2 z 5

Romeo a Julie na vsi Romeo a Julie na vsi Gottfried Keller

Zase jeden z mých návratů, který se mi tentokrát netrefil do noty. Je to dílko z období romantismu a tehdy zkrátka byla společná sebevražda milenců romantická, ale mně na tom nepřipadalo nic krásného, spíš mě to uvrhlo do deprese. A tak kniha poputuje o knihovničku dál.

18.02.2022 3 z 5

Tato kniha vám zachrání život Tato kniha vám zachrání život A. M. Homes

Je to takové hodně americké v tom nepříliš kladném smyslu slova, chce to něco sdělit, i když poněkud polopaticky, místy je to čtivé i zábavné, ale pořád se mi zdá, že je příběh natahovaný, anotace moc bombastická a na třetině úspěchu se podílí obálka, která nabourává odhodlání NEŽRAT SAKRA TO SLADKÝ. :)

18.02.2022 3 z 5

Kůže na buben Kůže na buben Arturo Pérez-Reverte

To bylo výborné, napínavé, propletené a i překvapivé, alespoň v závěru. Zatímco Vlámský obraz mě iritoval do té míry, že jsem knihu odložila, tady to byla jízda až do konce.

14.02.2022 5 z 5

Sůl země a blbá ovce aneb Můj šílený život s dědečkem Sůl země a blbá ovce aneb Můj šílený život s dědečkem Sheila Ochová

Příjemné překvapení, svěží věc sice plná humoru, ale pod ním je to docela temný příběh, nebo si možná do děje promítám nějaké své vzpomínky. Každopádně je to dobrá kniha.

14.02.2022 4 z 5

Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska Kótaró Tanaka

Tak to bylo opravdu velmi podivné, spíš než strašidelné. Zas narážím na kulturní bariéry. ;)

14.02.2022 3 z 5

Umění žít beze strachu Umění žít beze strachu Josef Kirschner

Jako u většiny knih - návodů na život, buď vcelku, nebo na jeho různé situace či etapy, je něco zajímavé, něco divné, něco nepoužitelné a mnohé neproveditelné. :) Co s tím, že člověk ví, co by měl, když neví, jak se k tomu přesvědčit, neboť mu to není vlastní? ;) A jo, něco se dá natrénovat, ale z prasete závodního koně neudělám a zatraceně rychlá svině být nechci.

14.02.2022 3 z 5

Ženy z Bible Ženy z Bible Jacqueline Kelen

No jo, no, starý zákon mi vždycky připadal čtivější a inspirativnější, a lidé v něm skutečnější. Je to s podivem, přes tu propast času a různých interpretací. Nakonec to, co hledám v literatuře, jsou vždycky příběhy, a ty jsou v něčem podobné, když jsou o lidech.

Potíže putování Potíže putování Zuzana Kočová

Knihobudka potěšila, protože jsem tuhle knihu četla kdysi dávno, ještě jako svobodná holka, a dokonce jsem si pamatovala název a že se mi kniha líbila. :) Bylo to fajn čtení i s tím třicetiletým odstupem, i když reálie se už poněkud změnily.

14.02.2022 4 z 5

Církevní řády a kongregace v zemích českých Církevní řády a kongregace v zemích českých Luděk Jirásko

Vynikající encyklopedická kniha, asi nejrozsáhlejší tohoto typu u nás, rozhodně aspoň pokud jde o obrazovou část.

Ženy české renesance Ženy české renesance Josef Janáček

Čtivě napsaná kniha plná informací o komplikovaném období českých dějin.

Malíř pomíjivého světa Malíř pomíjivého světa Kazuo Ishiguro

Sonda do národního i osobního svědomí je náročné čtení a některé paralely s naším prostředím v postkomunistické době jsou poněkud děsivé, ačkoli tady by asi nikdo neočekával japonské pojetí záchrany cti sebevraždou.

Křižáci na západě Křižáci na západě Stefan Heym

Klasika z taťkovy knihovničky, náročné čtení, které se mi ale zapsalo do paměti nesmazatelně. Postavy jsou velmi živé, skutečné, takové mistrovství realismu.

Zpráva o králi Davidovi Zpráva o králi Davidovi Stefan Heym

Znala jsem Heymovy Křižáky na Západě a pamatuji si tu radost z objevení této knihy po roce 1989. Je to velmi dobrá kniha a bohužel je aktuální i teď, a asi bude vždycky.

06.02.2022 5 z 5

Stopy v písku. Traces sur le sable Stopy v písku. Traces sur le sable Jiří Haleš

Moje oblíbená knížka s nezapomenutelnými "hláškami" jako: Jedeme do pouště, tam nic neutratíš. Nebo: Co je to za ráci? -To je za ráci fenek.- Fenek čeho? - Fenek fenka.-

Španělský zahradník Španělský zahradník Archibald Joseph Cronin

Tady nečekejte, že snad bude happy end, to ne. Ale když jsem kdysi tuhle knihu objevila a s ní i další od Cronina, byl to krásný zážitek. Dnes se už píše trochu jinak, a tak z nostalgie hodnotím o hvězdu výš.

Labutí zámek Labutí zámek Archibald Joseph Cronin

Je to trochu tajemné, trochu romantické a závěr vás možná překvapí. Jednu dobu to byla moje oblíbená kniha, takže jí to přidává jednu hvězdu v hodnocení, podobně jako u Španělského zahradníka od téhož autora.