Ágnes007 Ágnes007 komentáře u knih

Útěk na koloběžce Útěk na koloběžce Luboš Pavel

‚‚Potřebují lidé víc svobodu nebo lásku? Potřebují obojí, ale když si musí vybrat, co je důležitější? Ano, potřebujeme pochopení a přijetí. Pak jsme schopni žít i v omezených podmínkách.‘‘

Laurin, tak trochu netypický hrdina. Nemá ani svaly, ani oslňující charisma nebo nadpřirozené schopnosti. Narodil se s lehkým mentálním postižením. Po rodinné tragédii a dalších lekcích, které mu život uštědřil, byl umístěn do Ústavu sociální péče v Kytlicích. Možná by tam zůstal do konce života, ale na sportovních hrách se seznámil se Simonou.
Mělo to však jeden háček, Simona byla z jiného konce republiky.
Ze zoufalé touhy po lásce a spřízněné duši z ústavu utekl a vydal se ji hledat. Na koloběžce a s mapou vytrženou z atlasu.
Kniha vznikla po autorově tříleté pracovní zkušenosti s lidmi s mentálním postižením.
Kdyby měl někdo zájem se podívat na zajímavý dokument se spisovatelem Lubošem Pavlem, mimo jiné i o tom, jak vznikla kniha Útěk na koloběžce:

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy na základě zmíněného dokumentu a nelitovala jsem :)

23.04.2022 4 z 5

Ptačí skála / Statečný zachránce Ptačí skála / Statečný zachránce Meshack Asare

Milá a poučná kniha pro děti s hezkými ilustracemi.
Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2022.

04.01.2022 3 z 5

Dneska jsem vyšla z domu! Dneska jsem vyšla z domu! Cassandra Calin

Vtipná oddechovka.
Osobně se mi více líbí komiksy od Sarah Andersen, třeba Dospělost je mýtus nebo Ubulená hromádka štěstí, což jsou knihy na podobné bázi.
Taky mi přišlo, že už jsem "někde jinde".

04.01.2022 3 z 5

Jedlička se narodila Jedlička se narodila Oksana Bula

Krásné a něžné ilustrace, radost pohledět :) Působí na mě konejšivě.
Milý zimní příběh :)

30.12.2021 5 z 5

Město spí Město spí Zdeněk Svěrák

Hezký text o lidech, kteří nad námi v noci bdí. Milé ilustrace výtvarníka Jiřího Votruby.
Poetika Zdeňka Svěráka je mi blízká, ilustrace Jiřího Votruby mám moc ráda, jeho pohlednic mám doma spoustu :)

06.05.2021 5 z 5

Kvak a Žbluňk se bojí rádi Kvak a Žbluňk se bojí rádi Arnold Lobel

Moc hezká kniha s milými a poučnými příběhy :)

26.02.2021 5 z 5

Slaďák Slaďák Philippa Rice

Něžné, miloučké a vtipné s roztomilými ilustracemi :)

20.02.2021 5 z 5

Kde je ten pravý balon? Kde je ten pravý balon? Katarína Macurová

Ilustrace milé a hravé, textově průměr, ale umím si představit jako hezkou pedagogickou pomůcku u menších dětí v MŠ.
Čekala jsem jiný konec :)

11.02.2021 3 z 5

Kocouře, ty se máš Kocouře, ty se máš Martina Špinková

Velmi hezká kniha plná milých ilustrací o tom, jak nám dokážou pomoci kompenzační pomůcky. O tom, že není třeba se bát a stydět se tyto pomůcky používat. Tabuizované téma podává autorka srozumitelně, s lehkostí a jakousi samozřejmostí.

03.02.2021 5 z 5

Jonáš a Nenáš Jonáš a Nenáš Kari Stai

Nápaditý příběh, u kterého jsem se zasmála. Ilustrace jsou zajímavé, styl Kari Stai mě osobně příliš neoslovil.

23.12.2020 4 z 5

Bez vodítka Bez vodítka Rupert Fawcett

Výborná kniha pro všechny milovníky psů. U těchto krátkých kreslených příběhů, popisujících každodenní momenty života se psem, se jistě každý pejskař od srdce zasměje :)

05.10.2020 5 z 5