Agi Agi komentáře u knih

Život v mínuse Život v mínuse Avis Cardella

Mdlý, vyextrahovaný odvar shopaholičky Becky od Sophie Kinselly.

28.02.2012 2 z 5

Dohodíte mi dobrého doktora? Dohodíte mi dobrého doktora? Nicole de Buron

Nenáročné, úsmevné rozprávanie o autorkinom putovaní po parížskych nemocniciach.

22.02.2012 3 z 5

Syn zabijaka Syn zabijaka Thomas Perry

Argumentačne nedotiahnuté rozprávanie o nájomnom vrahovi s pestrou minulosťou. Príbeh, v ktorom sa protivníci likvidujú rovnako odosobnene a mechanicky, ako sa šnurujú topánky.

21.02.2012 2 z 5

Sára Thorntonová - žena, která zabila... Sára Thorntonová - žena, která zabila... Jennifer Nadel

Zdokumentovanie jedného z najkontroverznejších súdnych prípadov v UK zo začiatku 90. rokov. Sara Thornton zavraždila v afekte svojho tyranského manžela - alkoholika, avšak súčasne bola obvinená, že ho k agresii provokovala svojim ľahtikárskym a výstredným správaním a konfliktnou povahou.

Bola odsúdená na doživotie a posledná tretina knihy sa venuje možnostiam jej odvolania, snahám o zrevidovanie trestného práva a pomerom v britských väzniciach.

15.01.2012 2 z 5

Naháč Naháč David Sedaris

David Sedaris si uťahuje. So štipľavou sebairóniou rozpráva o svojich nervových tikoch, paranoidných obavách i obsesiách z detstva, uštipačne si doberá svojich rodičov, piatich súrodencov aj svojráznu grécku starú mamu, s výsmešným cynizmom spomína na svoju kvadruplegickú spolubývajúcu zo školy, na spolupracovníkov aj známych z nudistickej komunity.

Jeho humor je neláskavý. Je príliš úderný, chvíľami až kruto neľútostný. Jeho búšivé šľahy sťahujú z kože nánosy zhýčkanej civilizácie a obnažujú človečiu podstatu až na dreň. Mix Saroyana, Kerouaca a Dahla v drsnejšej verzii.

Zhruba v polovici knihy Sedaris zmiernil svoj britký tón /chvíľami sa stáva až altruistom/, mňa akosi prešlo uvažovanie o tom, či štýl jeho písania je spôsobený demonštráciou nezrelej pohŕdavosti, pobaveným nadhľadom človeka odsudzujúceho spoločenské konvencie aleho vzdorovitým nihilistickým pózerstvom a s chuťou som si poviedky užívala.

13.01.2012 4 z 5

Deník těhotného muže Deník těhotného muže Andrew Cullen

Autor s ustarostenou, pedantnou popisnosťou rozpráva o tehotenstve a pôrode svojej partnerky. Chvíľami milé, avšak občas ma napadlo, či sa Kate necítila viac ako pozorovací objekt než jeho partnerka. Plusom knihy sú pomerne neznáme informácie o prenatálnej diagnostike.

10.01.2012 4 z 5

Módní salon Babylon aneb Nechcete raději nakupovat konfekci? Módní salon Babylon aneb Nechcete raději nakupovat konfekci? Imogen Edwards Jones

Profesný román na slušnej úrovni. Je zrejmé, že autorka "nevarila z vody", ale zákulisie módneho biznisu si do detailov naštudovala a sprostredkovala pobavené nahliadnutie do mikrosveta, v ktorom sa recenziám módnych prehliadok, outfitu, coolovým vychytávkam, trendy imidžu a podobným efemérnym záležitostiam prisudzuje hysterická dôležitosť.

28.12.2011 3 z 5

Mosadz je pasca Mosadz je pasca Ellery Queen

Poctivá, klasická detektívka s dôsledne vykonštruovanou zápletkou, pútavým dejom /rozpadajúci sa zámoček a jeho staručký majiteľ s bizarným sluhom verzus šesť nedočkavých dedičov/, gradujúcim napätím a tradičným, logicky zdôvodňovaným vyšetrovaním, pri ktorom je prácne vylučovaná jedna hypotéza za druhou.

30.11.2011 4 z 5

Tajomstvo Sloveniek Tajomstvo Sloveniek Oľga Feldeková

Nezáväzné, žoviálne, spoločenské žvatlanie.

18.10.2011 2 z 5

Zoznam pána Rosenbluma alebo ako sa stať Angličanom Zoznam pána Rosenbluma alebo ako sa stať Angličanom Natasha Solomons

Príjemné čítanie o nemeckej židovskej rodinke v Anglicku koncom 30. rokov minulého storočia vzbudzuje kopu otázok. Kde je deliaca čiara medzi podlízavou servilnosťou, zdvorilou lojalitou a pragmatickým využitím situácie vo svoj prospech?

28.09.2011 4 z 5

Tajný život Usámy bin Ládina Tajný život Usámy bin Ládina Jean Sasson

Obsažná, informáciami nadupaná kniha. Rozprávanie Usámovej prvej manželky - Sýrčanky Nadžwy a syna Umara o zákulisí moslimského sveta, o posvätnej bázni, ktorú Usáma vzbudzoval vo svojom okolí, o prepletených rodinných vzťahoch /6 žien, 20 detí/, i o tichých vnútorných vzburách.

05.09.2011 4 z 5

Co mi dluží dcera Co mi dluží dcera Betsy Howie

Môžete to čítať ako zábavné denné vyúčtovania nákladov na dieťa od jeho očakávania po prvé narodeniny, ako popis jeho rastu či života v rodine redaktorky a učiteľa, prípadne môžete žasnúť nad tým, čo všetko Američanky strednej triedy "nevyhnutne potrebujú" k starostlivosti o dieťa. Príjemné, úsmevné, oddychové čítanie.

1. december - piatok.
Včera som za svoju dcéru utratila 614 dolárov a 96 centov, čo ju oficiálne radí medzi Američanov: má majetok a dlhy. Volá sa Callie a ešte sa nenarodila. K tomu by malo prísť až v marci. Taktiež netvrdím, že mi bude musieť splácať hneď od prvého dňa, ale snáď
výhľadovo...
Ja predsa tie krámy potrebovať nebudem. Nech už si dievča zvolí akýkoľvek splátkový režim, myslím, že je správne zaviesť pravidelné účtovanie, pretože 18 rokov je dlhá doba a kto si to má pamätať...

21.08.2011 3 z 5

Něco se stalo Něco se stalo Ruth Rendell

Vrstevnatý príbeh s viacerými kriminálnymi motívmi - únosy, rodinná tyrania, podozrenie z pedofílie, pouličná kriminalita i vražda - všetko logicky navzájom prepojené a prelínajúce sa jedno do druhého. Zaujímavé, že na prvý pohľad prekonštruovanú a nadsadenú zápletku Rendellová dokáže podať s maximálnou presvedčivosťou.

18.08.2011 5 z 5

Rotvajler Rotvajler Ruth Rendell

Atypická detektívka, v ktorej je vrah známy už v prvej tretine knihy a následne sa zamýšľa nad tým, ktoré pohnútky z detstva ho priviedli
k nutkaniu vraždiť mladé ženy.

18.08.2011

Presné ako chlieb a voda Presné ako chlieb a voda Milan Rúfus

Prosté verše muža, ktorý mnoho zažil, mnoho poznal, a preto dokáže s pokorou prijímať udalosti, voči ktorým sa bežní ľudia neraz zbytočne a nezmyselne búria.

18.08.2011 5 z 5