1georgio 1georgio komentáře u knih

Ruka s vytetovaným číslom Ruka s vytetovaným číslom Hilda Hrabovecká

Kniha nie je dlhá - sú tu zaujímavé fakty o počtoch ľudí vysídlených zo svojich obydlí a deportovaných do koncentračných táborov. Zároveň ponúka pohľad autorky ako priamej účastníčky transportu a osobnej skúsenosti s táborom Osvienčim. Avšak na môj vkus je kniha napísaná nesúrodo a niektoré pasáže pôsobia ako nedokončené.

13.05.2015 3 z 5

Moje dlouhé mlčení Moje dlouhé mlčení Erika Bezdíčková

Vynikajúca, aj keď smutná knižka. Rozsahovo nie veľká, ale úplne stačí na utvorenie si obrazu o udalostiach, ktoré autorka prežila. Odporúčam každému

28.08.2014 5 z 5

Pravidlá slovenského pravopisu Pravidlá slovenského pravopisu kolektiv autorů

Toto jednoducho musí byť v každej slovensky hovoriacej rodine (aj keď v novšom vydaní)

19.08.2014 4 z 5

Tábor smrti Osvětim Tábor smrti Osvětim Ian Baxter

Je to knižka, ktorá by mohla byť akýmsi doplnkom ku iným knihám o problematike Osvienčimu, s ohľadom na jej obrazovú stránku a pre ilustráciu skutočností, ktoré v iných knihách nenájdete. Jediným nedostatkom tejto knihy snáď je to, že pre ľudí ktorí neboli v osvienčime chýba pôdorys KL Osvienčim I (Osvienčim II - Brezinka tu je). Takýto pôdorys vie pomôcť zorientovať sa v priestore pri čítaní nielen tejto knihy, ale aj iných. Určite doporučujem.

19.08.2014 5 z 5

Žena bez čísla Žena bez čísla Iby Knill

Po prečítaní Vrbu, Nyiszliho a Wetzlera som siahol po tejto knižke. Je to zaujímavé rozprávanie, ale nedosahuje kvalít (podľa mňa) predchádzajúcich autorov. Nepochybne autorka zažila traumy II. sv. vojny a koncentráku, ale je písaná ako píše lusila rozprávačsky a nevtiahla ma až tak do deja. Napriek tomu odporúčam prečítať.

13.08.2014 3 z 5

Co Dante neviděl Co Dante neviděl Rudolf Vrba

Je to kniha o tom istom, o čom píše aj Rudolf Vrba, avšak svojim ponímaním je písana štýlom románu, čo však neuberá na výpovednej hodnote knihy. A. Wetzler resp. Jozef Lánik bol starší z dvojice utečencov z KL Auschwitz, čo sa odráža aj v spôsobe jeho podania. Je to kniha, ktorú sa oplatí čítať s plánikom koncentračného tábora (kvôli predstavivosti), zároveň je to kniha, ktorá ma pohltila a prečítal som ju snáď skor, ako som ju čítať začal - oplatí sa...

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Veľmi pútavo napísaná kniha - je tu vidieť osobné prežitie strastí koncentračného tábora. Je to kniha, ktorá by mala byť povinným čítaním pre všetkých. Táto kniha ma výrazne ovplyvnila vo veci čítania ďalších kníh s tematikou osvienčimu.

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

vynikajúci pohľad člena sonderkommanda na "život" v koncentračnom tábore Osvienčim. Knihu som doslova zhltol - veľmi dobre napísaná, aj keď nie zrovna o šťastných udalostiach - doporučujem...