Zvuk slunečních hodin

Zvuk slunečních hodin https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/4137/bmid_zvuk-slunecnich-hodin-dMR-4137.jpg 5 1210 303

Román přirozeným a vynalézavým způsobem spojuje několik rovin, časových pásem a žánrů - Baťův Zlín, Indii třicátých let, poválečnou Ameriku. Vyprávění začíná náhodným setkáním dvou českých emigrantů v Coloradu, jejichž životní osudy se kdysi prolnuly. V krátkých scénách i ucelených pasážích se před námi odvíjí strhující příběh, v jehož centru stojí milostný vztah Tomáše Kepplera a židovské dívky Ráchel viděný očima jejich syna Daniela. S nástupem okupace Československa a poté, co byla Ráchel odvedena do transportu, se Danielův svět harmonie a bezpečí definitivně rozpadl. Autorka zaujala nejenom tématem, ale i fabulačními schopnostmi, rafinovanou prací s literárním časem a výrazným, svébytným jazykem. Za svůj debutový román získala v roce 2002 ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Dílo bylo přeloženo do čtyř jazyků.... celý text

hzd
01.08.2019 5 z 5

Nádherně napsáno. Knížka mi ležela hodně dlouho v knihovně, než jsem se k ní dostala. Ale moc se mi líbila, hlavě část, která se odehrávala v Indii. Děj je dost komplikovaný, příběh hodně silný, ale rozhodně doporučuji. Určitě si přečtu i jiné knihy od této autorky.
Škoda jen, že jich stihla napsat tak málo.

Janadvorackova
29.07.2019 5 z 5

Nebylo to vůbec špatné.
Poslouchala jsem audio.
Jen místy jsem byla zmatená z přeskakování rovin, protože kniha je čtena pomalu a tak jako ukolébává :).

morava
25.07.2019 5 z 5

Docteno v elektronicke podobe. A uz jen fakt, ze ji urcite poridim i v tistene verzi napovida, ze se mi kniha libila, a to moc.Krasny styl psani a pribeh, ktery mne zasahl. Mozna je to i tim, ze jsem sama navstivila nektera mista, do kterych je pribeh zasazeny, jako napriklad Terezin, mou oblibenou Normandii a jeji D-day pobrezi, Olomouc jako mala kazde leto s babickou, ale nedavno i Batovu tehdejsi tovarnu, sice ne v Indii, ale v Nizozemsku.A i presto, ze autorka prechazi z jedne casove roviny do druhe , z jednoho mista na zemekouli na druhy, i presto jsem se v deji neztracela, ba naopak.S kazdou strankou jsem primo prozivala pribeh rodiny Kepplerovych, prolinajici se osudy , lasku, ale i utrpeni a v neposledni rade hruzy valky a koncentracnich taboru. Urcite jsem necetla naposledy.

85098211
12.07.2019 5 z 5

Kniha je všechno, jen ne jednoduchá - nejen na čtení, ale i na pochopení všech vztahů a peripetií, které zde najdeme. Poslouchala jsem ji jako audio a musela jsem její poslech místy přerušovat. Tohle opravdu není příběh, který byste mohli zvládnout naráz, protože je hodně spletitý a složitý. Čtenář musí každou část knihy určitým způsobem "strávit", než může zase pokračovat dál. Aspoň já jsem to tak cítila. Je to ale silný a hodně smutný příběh, u kterého se mi místy svíralo u srdce a také jsem měla slzy v očích...

deirdre
09.07.2019 5 z 5

Aha, tak toto si prečítajte. Také živé, také krásne, absolútny literárny zážitok!

4xbabča
02.07.2019 5 z 5

Krásná kniha, krásně napsaná, ale velmi smutná.

lushi
29.06.2019 5 z 5

Překrásná kniha, přestože se zabývá tíživými tématy (holokaust, odloučení od domova a rodiny), je neuvěřitelně pozitivní, myšlenkové bohatá a dodává sílu.

prochajda
29.06.2019 5 z 5

Smutná kniha, složitě napsaná, občas jsem se ztrácela, doporučuji přečíst dvakrát, dojde tím spousta věcí.
"Když uvidíš sluníčko, ucítíš paprsky na tváři, budeš vědět, že to jsou moje ruce, které Tě hladí, že jsem na blízku."

hanzmb
11.06.2019 5 z 5

Tak tohle je Literatura s velkým L. Jak už bylo víckrát uvedeno tady je bodovací škála nedostatečná. Nepochopím, jak dokáže autorka stvořit takovou knihu v 33 letech. Přitom je od hlavního děje více jak generaci vzdálená. S ní jsme přišli o obrovský talent a spoustu krásných nenapsaných knih.

LuciLux
16.05.2019 4 z 5

Byl její sluneční orloj, řekla. Usmál jsem se. A Ráchel byla slunce.

Román o lásce? Prvoplánovitě jistě ne. To až s ubíhajícími stranami se před čtenářem vynořuje síla a jedinečnost vztahu mezi Ráchel a Tomášem. Doplněného o spoustu kamínků fascinující mozaiky – dětství a dospívání v česko-německých rodinách v mladém Československu, rozmach Zlína za baťovské éry, životy Baťových mužů v Indii, Protektorát, pracovní a vyhlazovací tábory.

Krátké střídmé věty mě z počátku rušily. Jakoby někdo rytmicky poklepával nohou. Až postupem času jsem v nich našla zalíbení. Každá věta se stala laskominou, kterou několikrát převálíte na jazyku, abyste si ji vychutnali co nejvíce.

Její oči stékaly jako řeka. Ten proud ho unášel. Síla divoké vody. Chtěl zastavit řeku, která je rozdělila. Volal na ni, ale druhý břeh byl příliš daleko. Ležel vedle ní obklopený tmou. Bezesná noc.

I časté odbočky do mytologie a bájných příběhů mi zprvu přišly rušivé. Až po nějaké chvíli jsem dokázala ocenit, jak úžasný harmonický protipól představují vůči občas velmi bouřlivému vztahu hlavních hrdinů a čím dál děsivějším dějinným okolnostem.

Ta kniha na mě nenápadně vykoukla v knihkupectví, aniž bych před tím slyšela cokoliv o ní či o její autorce. Při jejím čtení jsem se však dostala do toho stavu, kdy text na jednu stranu hltáte a na stranu druhou se nutíte ubrat plyn, protože prostě nechcete ani skončit, ani vědět, jak to dopadne, protože tušíte, že dál už bude jenom hůř. Drásavě krásné čtení.

Kerberos
11.05.2019 5 z 5

Silný příběh skvěle napsaný.Prvorepublikový Zlín a Baťova továrna,příběh inženýra Tomáše Kepplera jeho ženy Ráchel,které postihnou hrůzy války a koncentrační tábory.Poslouchala jsem audio skvěle podbarvené dobovou hudbou.Určitě doporučuji.

Hanaol
10.05.2019 5 z 5

Velmi silný příběh. Takové píše život. Nic není v životě náhoda a věci se léty propojují. Patří k nejsilnějším knihám, co jsem kdy četla. Dala bych 10*

Cher
08.05.2019 4 z 5

Zajímavý, občas i velmi smutný, příběh. Ať už to byly vzpomínky na život v Indii, ale i pobyt v koncentračních táborech. Jen mi trochu vadilo to množství postav a prolínání se dějů.

LooneyCZ
07.05.2019 4 z 5

Hodně postav, různá místa v různých časech, prolínání vzpomínek a současnosti. Občas byl trochu problém udržet si v tom všem přehled. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla během pár dní, jinak bych se asi zamotala.
Jednotlivé dějové linky se postupně sbíhají, mezery ve vyprávění se zaplňují. Vše do sebe zapadne.
Jen ten jazyk mi trochu neseděl, byl místy moc "vyumělkovaný". Příběh mě ale natolik strhnul, že mi to vyloženě nevadilo.
Příjemně mě potěšily zmínky o Olomouci. A líbily se mi mýty, které Ráchel vypráví Danovi. I vyprávění o Indii. A na druhé straně tu byly další drsné zážitky z války a hrůzy, které se odehrály v Terezíně, Osvětimi, Bergenu. V poslední době jsem toho na toto téma přečetla možná až moc.
Ale Zvuk slunečních hodin jsem si prostě chtěla přečíst taky. A nejen kvůli Čtenářské výzvě. Je to ne úplně obvyklý příběh o lásce, válce a smíření.

helenkan
25.04.2019 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Dala bych i víc než pět*

kinee
16.04.2019 5 z 5

Zavedla me...vsude tam,kde se odehraval pribeh dvou lidi-Rachel a Toma,kde Bata nechal stavet tovarny a za rohem byla citit kurkuma,tam,kde Amici ctyri dny nespali,protoze se bali utoku,tam kde zidovky poustely ruku svych deti,ktere sly do plynu...

Amerika uz je jen mir cloveka,jenz ztratil oba rodice.

Nadherny pribeh

rozvera
15.04.2019 5 z 5

Nádherným jazykem napsaný strhující životní příběh" baťováckého" stavaře, působícího roky v Indii ,jeho židovské manželky , kterou po návratu do vlasti čeká tragický osud a syna Daniela, který od konce války prožije život emigraci a v dospělosti vzpomíná na život svých rodičů. Každá věta naprosto uvěřitelná a jako celek velice emotivní kniha, na kterou se nedá zapomenout.

david9690
10.04.2019 5 z 5

Paráda. Skoro nemůžu uvěřit tomu že se jedná o debut české spisovatelky - ten příběh je až mysteriózně pravdivý, reálný až z toho úplně mrazí a opravdu velmi strhující a čtivý. A to střídání časových rovin a míst děje tomu dodává vyloženě pozitivní gradaci. Smekám před autorkou a velice děkuji za naprosto senzační čtení.

Acamar
10.04.2019 5 z 5

Příběh vášnivého milostného vztahu, rozděleného kvůli odlišnému původu Hitlerem. K jeho silným stránkám patří zajímavé prostředí rodícího se Baťova Zlína a Indie 30. let, obrazný a smyslový, až básnický styl vyjadřování a nelineární způsob vyprávění, kdy si z knihou rozsetých časových i prostorových střípků příběhu čtenář musí sám skládat kontinuální obraz.
Zvuk slunečních hodin nebyl pro mne "dokonalou" knihou, je zde mnoho motivů a ne všechny dostaly svůj prostor a hloubku, rychlé přeskakování v čase i místě na mne někdy působilo až chaoticky a rušivě, některé situace zbytečně expresivně ... ale je to povedený, výrazný a osobitý debut a Magnesia litera zde myslím ve správných rukou.

bábuška
26.03.2019 5 z 5

Překrásný příběh plný lásky ale i utrpení. Splétají se osudy hrdinů knihy z dob první republiky přes žalostné zkušenosti ve sběrných táborech i rozčarování po roce 1945. Nesmíme ale zapomenout i na těžký postup západních armád při zdolávání evropských břehů. Zprvu nelehké zvykání na pobyt v Indii a pohádková vyprávění na dobrou noc české maminky Ráchel malému Danovi. Tom a Ráchel, dva lidé a jedno srdce, vzácné spojení ducha, krutě přetržené. A vyprávění a vzpomínání pamětnice té doby Aničky a syna těch dvou, už také dědečka. Není to souvislé vyprávění, ale i přesto se zarývá do paměti i do srdce. Krásná kniha.