Zvonokosy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Skandální kronika malého městečka v jihofrancouzském Beaujolais nepotřebuje doporučení. Stavba obecního záchodku, která rozeštvala celé Zvonokosy na dva nesmiřitelné tábory – Záchodobijce a Záchodomilce – se stala autorovi záminkou k nepřekonatelně šťavnaté groteskní karikatuře, v níž se s vtipem a šarmem vypořádává s francouzskými veřejnými poměry po první světové válce. Košilaté a rozpustilé Zvonokosy u nás zdomácněly díky mistrnému překladu Jaroslava Zaorálka, jehož lehkost a rozverná hravost vytvářejí dojem, že mezi čtenáři a autorem originálu není prostředníka. Edice Klub čtenářů, svazek 465....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/45708/zvonokosy-YpO-45708.jpg 3.9261
Série:

Zvonokosy (1.)

Orig. název:

Clochemerle (1934)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (38)

Kniha Zvonokosy

Přidat komentář
Metroušek
21. ledna

Po téměř čtyřech desetiletích jsem si knihu znovu přečetl. Život je dneska mnohem rychlejší, kulisy se změnily, ale herci stále hrají podobné role. Pan Chevallier by se jako nelítostný pozorovatel docela vyřádil. Je také výborný vypravěč, a vypravěčů je v dnešní literatuře strašně málo. Naše povrchní, těkavá doba jim logicky moc nepřeje. Tak za ně buďme vděční.

mosem
29.12.2018

Kniha je nesporně plná inteligentního humoru, kterých bych označil za Čapkovský. Nicméně tomu odpovídá také jistá "rozvláčnost", která může od přečtení knihy, aniž by ji čtenář v některých částech jen prolistoval, odrazovat. Nesporně geniální je překlad. Kniha kterou stojí za to přečíst, ale ke které se jen ztěží budu vracet.

xxtom
06.12.2018

Příhody malého francouzského městečka, vztahy mezi lidmi a trampoty vzniké vybudováním veřejného záchodku. Autor moc hezky popisuje orinální postavy. Ze začátku mě kniha moc bavila, ale po polovině knihy originálních nápadů ubývalo a ke konci už jsem měl knihu problém dočíst.

jfialova
14.10.2018

Francouzská klasika. Smíchy asi neumřete, ale mě docela pobavila a některé momenty a postavy jsou opravdu originální (pamatuji se na dva hřešící kněze, kteří se pravidelně schází, aby se vzájemně vyzpovídali). Jako odlehčující čtení dobré.

Tesák
06.08.2018

Poetické vyprávění o jednom malem francouzském městečku a velkém skandálu způsobeném sporem o záchodek. Košatě a šťavnatě popisovaná krása žen a lidských radostí. Paráda.

agatha2
07.01.2018

Život na malém francouzském městě v celé své kráse. Děj knihy je stále aktuální a lehce přenositelný na naši dobu. Četla jsem ji kdysi dávno na střední, viděla divadelní zpracování a nyní se mi po letech dostala do ruky a s chutí jsem se do ní začetla.

druzickaster
20.12.2017

Ani se nechce věřit, že je knize přes 80. let jak je stále aktuální. Nádherná sonda do maloměstského života, kde drobnost dokáže rozpoutat peklo na zemi a kde je vidět, že zlo plodí jen další a větší zlo. Jazyk je krásně květnatý a popisný, taky díky skvělému překladu, takže se kniha výborně čte a děj uhání kupředu opravdu rychle. Mohu jen doporučit.

Janek
08.11.2017

Klasika, která jistě stojí za pozornost. Na začátku svižná, úsměvná i vtipná, avšak časem - zdá se mi - trochu ztrácí dech.

Liana
21.07.2017

Z tejto knihy mám rozpačité pocity. Na jednaj strane som očakávala od nej, že sa viac pobavím. Zadúšajúci smiech spôsobujúci slzenie očí sa síce nekonal, no na druhej strane sa mi páčila tá satira a štýl akým je kniha napísaná. Niektorými ironickými poznámkami autor trafil do čierneho a preto má môj obdiv.

kubaskyba
17.04.2017

Kniha mě velice zabavila netradičním námětem i šikovným jazykem, stejně jako spádem událostí. Doporučuju jí velice k četbě.

Mabie
17.02.2017

Naprosto souhlasím s mgeisselreiter. Pro mě veliké zklamání, kniha byla o ničem.

mgeisselreiter
19.09.2016

Kniha mě zklamala. Přestože se čte velmi lehce a dobře, obsahově je prázdná. Je to jen takové tlachání, co zrovna autora napadlo, spojené tak nějak do knihy, ale jako celek to moc nepůsobí. Asi 2x jsem se začal i bavit ,ale to trvalo jen velmi málo (snad pár stran celkem). Jinak čtenář mého typu pořád čeká, kdy se tedy něco začne dít, po čase pochopí, že se vlastně nic dít nebude.
Zajímavý je dodatek (ve vydání z roku 1961) Josefa Čermáka, který tak vychvalovaný překlad Jaroslava Zaorálka podle originálu zrevidoval a doplnil. Vyplývá z něho, že Zaorálek mnohdy při překladu vynechal celé věty i odstavce, často bez příčiny, také přenesení do českého prostředí bylo až moc důsledné (takže nebyla ani zmíněna Paříž či Lyon apod.), zkrátka o dopracování překladu se velkou měrou k lepší kvalitě zasloužil nejen Zaorálek, ale i Čermák. 60%, 18.9.2016.

Trpiska04
26.08.2016

Moc mě tato kniha bavila.

martin4563
09.08.2016

Vynikající a humorná kniha, díky které jsem se dostal i k dalším literárním kusům monsieur Chevalliera. Kniha se mi více líbila v originále, ovšem český překlad Zaorálka také není špatný. Rozhodně doporučuji k načtení všem, jež se orientují na frankofonní literatury, ale také všem ostatním, kteří mají rádi humoristický román.

Endy17
18.06.2016

Popisovat Zvonokosy jako román o zbudování záchodků je stejný nesmysl, jako napsat, že Babička Boženy Němcové je o Viktorce. Humor, karikatura, satira a vzhledem k době vzniku překvapivě hodně sexu jsou leitmotivem celé knihy. Bohužel jsem měl pocit, že na posledních stránkách autorovi trochu dochází dech, ale přesto se jedná o dnes už klasické dílo, které do knihovny patří. Alespoň do té mojí určitě.

Lessana
23.03.2016

Takú veselú a osviežujúcu knihu som už dávno nečítala! :) Charaktery, prejavy i motívy správania sa jednotlivých postáv sú vykreslené s hlbokým poznaním a pochopením človeka. Chevallier využil celú paletu prostriedkov jazyka, vychutnal si opisy a vytvoril nadčasové dielo oplývajúce jemným, no korenistým humorom. Nedá mi nespomenúť slovenský preklad diela, dokonalý preklad Blahoslava Hečka, pri čítaní ktorého si vychutnáte ľubozvučnosť slovenčiny a schuti sa mnohokrát nahlas zasmejete. Tiež chcem skonštatovať, keďže ide o raritu, zvlášť, čo sa týka prekladu staršieho dáta, že slovenský preklad tejto kúzelnej knihy je kvalitnejší ako preklad český.

Luvák
11.03.2016

Veselá, humorná a veskrze pozitivní knížka.

hats
11.01.2016

Jedine, na čom som sa bavila, boli mená. nič viac.

Koňadra
02.12.2015

Čítal som ako Zvonodrozdovo v slovenskom preklade. Mimoriadne dobrom preklade, hoci trošku zodpovedá času svojho vzniku. Možno preto niekomu už mená postáv neprídu tak vtipné. Krásna, roztomilá, trošku rozmarná knižôčka, na ktorú som sa nastavil a ktorá mi dala presne to, čo som od nej očakával. Atmosféru malého preslneného francúzskeho mestečka s množstvom postáv a postavičiek, ktoré sú akýmisi vlastnými karikatúrami.

kalache
21.11.2015

...ti lidé jsou nějak povědomí...

hejsahopsa
19.10.2015

Kniha mě nebavila, každá strana mi ubíhala neskutečně pomalu a vtipné mi to taky nepřišlo. Nejvíc mi asi vadilo, že autor nám nabízí kvanta příběhů snad o každém obyvateli městečka, ale všechno jsou to jen střípky, jakmile se vám postava začne líbit a rádi byste se o ní dozvěděli něco víc, autor ji opouští a začne o jiné.

Kulhavá
07.08.2015

Skvělé, odpočinkové humorné čtení. Četla jsem již kdysi dávno, nyní jsem se ke knize vrátila a bavím se ještě více. Tahle kniha v mé knihovně doslova zraje jako víno - čim více životních zkušeností mám, tim více se u této knihy bavím :-)

svickop
25.03.2015

Když jsem knihu četl poprvé, asi tak do stránky číslo 100 jsem se nudil, než se děj tak nějak konečně rozjel... V originále jsem knihu nečetl, ale český překlad je velice kvalitní a můžu říct, že tam při popisu osob a děje není slůvko navíc, které by bylo zbytečné. Vše, co je v knize napsané, má své místo a opodstatnění pro pochopení dalšího děje. Je to vyjímečná kniha, kterou když pochopíte, zařadíte jí mezi častými záchvaty smíchu na čestné místo ve Vaší knihovně.

kapitan0643
19.03.2015

Veľmi veľmi slabé čakal som väčšiu zábavu . Mám rád humoristickú literatúru a toto dielo je zatiaľ najslabšie čo som čítal. Strašne ukecaná kniha v zmysle strašne rozsiahlych, ale prázdnych a nudných popisov, kde Chevallierovi nerobí problém napríklad rozpisovať sa o vzhľade jednej ženy zo Zvonokos na 8 stranách. A popisy boli napísané takým až úchylným štýlom starého mládenca, až som nadobudol pocit, že autor si niečo v knihe kompenzuje.
Neustále sexuálne narážky,úchylné popisy postáv. V ich histórii (vlastne aj prítomnosti) sa autor venuje výlučne tomu, či to bol starý mládenec, stará panna, aké má prsia, s kým spí kto koho podvádza kto koho nechce lebo je hnusný apod. . Chevallier tu dáva do kontrastu jednu polovicu dediny sexuálne aktívnych obyvateľov, a druhú polovicu frigidných, závistlivých a starých. A to sa deje takmer na všetkých stránkach knihy, a dejová linka toho verejného záchodu a probémov s ním spojených, je odsunutý až na poslednú koľaj.
P.S. Vyrastal som na dedine, a veľa takých typov ľudí a popisovaných vecí či udalostí som videl a zažil.. možno preto som sa tak pri knihe nebavil.

stopař
14.03.2015

Ještě dnes se musím smát...

ripo
29.11.2014

Výborná kniha, pri čítaní ktorej sa pristihnete, ako sa v kuse uškŕňate ... Vynikajúci preklad Blahoslava Hečka, ktorý dal slovenskému čitateľovi Kunikundu Fiťfiriťovú a mnoho ďalších postáv a postavičiek z malého francúzskeho provinčného mestečka, ktoré rieši veľmi dôležitý problém ...

adelinka
26.06.2014

na knihe som sa dosť pobavila, musí sa čítať pomaly a vnímať možno viac ako iný žáner, pretože deje a aj osoby sú dosť vtipne opisované. Dej sa odohráva v dedinke vo Francúzku - Zvonodrozdovo v roku 1922. Richtár chce zviditeľniť dedinu, aby sa stali pokrokovou obcou.....nápad učiteľa otvoriť knižnicu zavrhol (to nebolo zaujímavé), tak sa rozhodnú postaviť verejné záchody..... :) :) už samotné mená postáv - Čalaprdka, Pozabučko, Strašifták, Kunikunda Fiťfiriťová - napovedajú, že ide o zábavnejšie čítanie...

Kula
07.12.2013

Knihu jsem si zakoupila při bloudění po knihkupectví, kdy jsem měla chuť přečíst si něco "trochu staršího", tedy prověřeného. Komentář na obálce mě naladil, ale obávám se, že kniha navždy zůstane v nejvyšší polici v knihovně, kam bez štaflí nedosáhnu. Téma nebylo špatné, ale autorův styl pro mě nemá kouzlo.

Aliii
31.07.2013

Na čtení Zvonokos jsem se těšila a celkem si knížku i užila, i když byla místy až moc popisná. Přesto jsem čekala mnohem víc a v mých očích se Zvonokosy bohužel ani zdaleka nedají porovnávat s Jirotkovým Saturninem...

Katuska001
11.05.2013

Průměrná kniha odehrávající se roku 1923 na francouzském venkově vypráví o pozdvižení, které vyvolalo zbudování veřejného záchodku a další příhody vesnických občanů.