Ztracená v galábii

Ztracená v galábii https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449377/bmid_ztracena-v-galabii-HqP-449377.jpg 4 113 113

Příběh mladé české ženy, která se po ovdovění zamilovala do atraktivního a pozorného Araba, souhlasila se svatbou, ale brzy poté zjistila, že se její život naprosto změní. Odjíždějí do Egypta a je nucená se nejen sžívat s novou rodinou, ale především s naprosto odlišným životním stylem, jehož součástí je samozřejmě přijetí islámu, oblékání a spousta dalších věcí, na které Evropanka není připravená. Poté, co její nový manžel zahyne, se vrací domů. Brzy se však na ni začínají obracet ženy, jež po špatných zkušenostech a krachu manželství s Araby přišly o své děti, které si bývalí manželé chtějí ponechat, nebo je unesli do své země. Začíná série neuvěřitelných dobrodružství, kdy hrdinka souhlasí, že nešťastným ženám pomůže, využívá své znalosti jazyka a prostředí, vydává se do Egypta a pomáhá matkám děti unášet zpět do Česka, což je samozřejmě spojeno s mnoha riziky… Kniha je zajímavá nejen svým příběhem, ale i tím, jak otevřeně líčí všechna úskalí, která plynou z naprosté odlišnosti kultur, a většinou po svatbě a příjezdu do nové země zaskočí zamilované a nepřipravené ženy. Mnohdy se také po svatbě naprosto změní chování manžela, a pokud se žena chce rozvést a vrátit domů, častokrát přijde o dítě.... celý text

MilaJ
23.03.2021 1 z 5

Doufám, že poselství obsažené v této knížce pomůže mladým dívkám, která se zakoukají do černookého muslima a nepřemýšlí nad důsledky svého chování a následně nad trápením jejích rodin. Každopádně velice obdivuji autorku za statečnost. :)

Nikol681
19.03.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem, velmi čtivá a také velmi zajímavá, rozhodně stojí za to, si jí přečíst.

VasnivaCtenarka
08.03.2021 4 z 5

Ztracená v galábii je útlá knížka, kterou přečtete za pár hodin. Já osobně jsem ji přelouskala za jedno posezení ve vaně. Knížka je rozdělena do několika částí a můžu vás ujistit, že se čte tak snadno, že budete v půlce aniž byste si to uvědomili.

Styl, který paní Sonja použila, je poměrně jednoduchý, snad i trošku stručný, ale velmi výstižný. Mohu říci, že přesně tam, kde chtěla, abychom se vžili do jejich pocitů, tam se autorka rozepsala a nechala nás nakouknout více pod povrch. V jiných pasážích nám podávala příběh tak, jak to prostě v tom životě chodí. Nezabředávala do hlubokých myšlenek, nesoudila nikoho a nic.

Osobně mám ráda knihy, ve kterých se nachází poměrně hodně přímých řečí. V téhle knize zase tak moc rozhovorů mezi hrdiny nebylo, ale můžu vás ujistit, že mi to vůbec nevadilo.

A jestli bych vám tuhle knihu doporučila? Rozhodně ano! Je to netradiční kniha, napsaná podle skutečné události. Se samotnou autorkou jsem několikrát hovořila a je to obdivuhodná žena. Jsem vděčná, že poukázala na tuto problematiku, protože nevědomost evropských žen je poměrně velká a zamilovat se je tak snadné!

Je to opravdu hezký příběh, kterému nemám co vytknout. Vše na sebe krásně navazovalo, děj je naprosto srozumitelný. Při čtení vám je vše jasné a všemu dobře rozumíte. Ano, občas se v duchu ptáte, jak je možné, že jsou některé ženy tak…. bláhové. Ale po lásce toužíme všichni. Všichni chceme lásku přijímat a také rozdávat. Je to naše přirozenost. Jsem vděčná, že existují lidé, jako je Sonja. Protože pomáhat nezištně… jen tak… z dobroty vlastního srdce…. to je obdivuhodné, nevšední a úctyhodné.

plejtvák
07.03.2021 4 z 5

Zajímavá kniha, která mě přiměla k zamyšlení nad mnoha věcmi. O soužití českých žen s arabskými muži jsem toho mnoho nevěděl a o únosech jejich dětí už vůbec ne. O islámu toho ledacos vím, takže mě ani tak nepřekvapuje poddajnost, kterou Arabové očekávají od svých žen, ani chudoba v jaké žijí, jako to, jak galantní podle popisu Arabové jsou, když se ženě dvoří. (Upřímně mě tahle informace jako mladého muže z celé knihy zaujala nejvíc. Rady, jak se zalíbit ženám, jsem tedy našel v knize, v které bych to nikdy nečekal.)

Příběh se čte lehce, autorka je evidentně dobrou pozorovatelkou, a i když jde často o vážné věci, celá kniha je vyprávěna s nadhledem, díky kterému jsem se musel některým situacím také pousmát. Alespoň z počátku se zdá autorka být důvěřivou, obětavou a v každé situaci praktickou ženou. Její příběh je pozoruhodný už z toho důvodu, že ukazuje, jak se život člověka může radikálně změnit i ve středních letech. Už jen to, že se autorka dokázala naučit arabsky, žít v Egyptě a přežít tam je obdivuhodné. Problém jsem měl jen s poslední částí, kde se některá sdělení opakují, což vlastně přiznává i autorka. Co mi však ve vyprávění chybělo, i když rozumím, že je autorka omezena vlastní zkušeností, je, jak to je se soužitím arabských muslimek s českými muži.

Celou dobu, co jsem knihu četl jsem přemýšlel nad jednou věcí. Předmluvu napsal Hynek Kmoníček, bývalý náměstek ministra zahraničí. Když autorka neustále zmiňuje toho dobrého šéfa, který jí varoval před manželstvím s Arabem, který je cynik a umí arabsky, nebyl to právě on?

andrea3930
17.02.2021

Dlouho jsem teď u žádné knihy nevydržela, většinou jsem usínala a neustále se musela vracet v ději. Tato kniha je ale velmi čtivá a doslova jsem hltala každý řádek. Opravdu velmi pěkně napsané a krásný poutavý příběh. Autorku obdivuji :-)

mirka0301
11.02.2021 5 z 5

Kniha me vtahla do deje okamzite, prozivala jsem to spolu s autorkou. Je to neuveritelne energicka a uzasna pani. Otevrela mi svet, ktery jsem neznala, rozsirila obzory.
Vetsinou v knihach preskakuji “omacky”, ale tady zadne nezazivne “omacky” nejsou. Jako by sedela vedle Vas a vypravela...

josska
06.02.2021 4 z 5

Knihu jsem po delsí době přečetla za jeden večer,naposledy to byla myslím Hana,,,ale zpátky ke knize,,je čtivá,zajímava,,dřív jsem takové knihy četla víc a pořád jsou ženy nepoučitelné...má pěknou obalku a stojí za přečtení....

Makinka19
26.01.2021 5 z 5

Knihou jsem byla velmi mile překvapena. Hlavně kvůli tématu, které je mi určitým způsobem blízké. Líbí se mi, že se Sonja podělila o část svého osobního života, abychom pochopili, jak a proč celá její cesta začala. Její životní zkušenosti z ní udělaly silnou ženu, která se nebála pomoci jiným ženám. Nejvíce mě potěšilo, že jsme mohli zjistit, jak ženy o kterých kniha pojednává, dále naložily se svým životem. Ač se mi kniha zaryla do paměti, ráda si ji ve volné chvíli zase přečtu. Jediné negativum... sotva jsem knihu začala číst, byla jsem na konci ????

Jituš730
13.01.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem až jsem na konci poslední stránky litovala, že už mám přečteno a kniha končí. Tato kniha je velmi čtivá a ještě více pro mnohé ženy hlavně poučna. Nemůžu jinak, než knihu vřele doporučit. Opravdu děkuji za poutavý příběh plného vzrušení.

Vladis34
08.01.2021 5 z 5

Kniha se mě líbila,dobře se čte a je poučná. Doporučuji všem ženám přečíst.Smekám před Vámi paní Sonjo,že jste dokázala riskovat pro cizí lidi a podělit se o zkušenosti s muslimskou kulturou. Děkuji Vám Soničko.

pollyanna
05.01.2021 2 z 5

Knihu jsem dočetla, ale moc mě nezaujala. Autorka má pravdu, takových příběhů už tu bylo a snad kniha někomu pomůže. To by byl velký přínos a kvůli tomu kniha i vznikla. Jinak to ale není žádné literární dílo, vypravěčka neustále zdůrazňuje, že podobných příběhů vyslechla už x a že ji vlastně jejich podrobnosti nudí, a ptá se sama sebe, proč se do podobných dobrodružství vůbec pouští... No. Nejde nesouhlasit, jen to v příběhu zaznělo až mockrát.

Buchtičkajani
25.12.2020 3 z 5

Kniha se čte dobře, ale asi jsem čekala víc.. Takový zajímavý dokument o jiných kulturách.

DK197
19.12.2020 3 z 5

E-KNIHA: Dílo silné tématem i poselstvím. Ale zkráceně řečeno, myslím si, že jí ubírá styl psaní. Ani ne tak osudy jiných dívek, ty popsala autorka celkem dostatečně - ačkoli rychle. Ale když mluvila o sobě působilo to zvláštně. O tom, co tam prožívala ona, jak trávila dny (prý prací - no a dál?), moc detailů nemáme a skoro to vypadá, že se měla dobře, až na pár kiksů. Měla moc štěstí a byla moc oblíbená, moc šikovná - to nám poví. Ale že skutečně např. vystudovala tamější univerzitu se dozvíme takřka náhodou a už o tom nepadne ani slovo. Což by třeba mě zrovna zajímalo. Co všechno zajímavé a skutečné autorka zamlčela, Alláh ví... Za mě neuškodí knížku přečíst, ale dala se napsat líp.

jenifer3860
17.12.2020 5 z 5

Tato kniha byl dárek, ke kterému se ráda vrátím a přečtu si jej znovu.
Vřele doporučuji všem, kterým ,,nestačí vidět co je na jevišti pro všechny, ale zajímá je co se děje za oponou,,!
Sonjo moc děkuji.

Lenny91
15.12.2020 5 z 5

Tato kniha je velice pěkně sepsána neuvěřitelným příběhem, jak autorky, tak dalších žen, které okouzlil muž jiné kultury. Čte se tak lehce, tudíž knihu přečtete jedním dechem. Při čtení této knihy jsem i několikrát musela určitou část číst znovu a přesvědčit se, jestli jsem se nespletla a zda je vůbec možné co vše se může změnit v jediný okamžik. Protože to co se v knize dočtete je až neskutečné. Tuto knihu bych vřele doporučovala všem a především ženám. Musím říct, že kniha ve mě zanechala opravdu silný zážitek a při čtení této knihy mi šel i mráz po zadech.
Autorce Sonje velice děkuji za úžasnou knihu plnou ponaučení a silných zážitků.
Vřele doporučuji!!!!

magic11
13.12.2020

Kdyby to pomohlo jedné jediné čtenářce, které učaroval nějaký neodolatelný muslim, palec nahoru. Jinak vypravěčský um a hodnota knihy slabá.

magic11
10.12.2020

čekala jsem víc, taková spíš literatura faktu učesaná do beletrie. Komu není rady, tomu není pomoci. Takových případů jsou mraky a stejně se ty holky nepoučí, nepoučí a nepoučí....

Martina023
23.11.2020 3 z 5

Kniha se čte lehce,ale přiznám se,že jsem od knihy čekala asi vice.Možná to byl styl psaní-vyprávění ,nebo jsem čekala propracovanější příběh.

janca1705
13.11.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem, stojí za to přečíst.

Martina891
11.11.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla vlastně jedním dechem. Chvílema jsem měla husí kůži. Knihu určitě doporučuji