Ztracená v galábii

Ztracená v galábii https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449377/bmid_ztracena-v-galabii-HqP-449377.jpg 4 113 113

Příběh mladé české ženy, která se po ovdovění zamilovala do atraktivního a pozorného Araba, souhlasila se svatbou, ale brzy poté zjistila, že se její život naprosto změní. Odjíždějí do Egypta a je nucená se nejen sžívat s novou rodinou, ale především s naprosto odlišným životním stylem, jehož součástí je samozřejmě přijetí islámu, oblékání a spousta dalších věcí, na které Evropanka není připravená. Poté, co její nový manžel zahyne, se vrací domů. Brzy se však na ni začínají obracet ženy, jež po špatných zkušenostech a krachu manželství s Araby přišly o své děti, které si bývalí manželé chtějí ponechat, nebo je unesli do své země. Začíná série neuvěřitelných dobrodružství, kdy hrdinka souhlasí, že nešťastným ženám pomůže, využívá své znalosti jazyka a prostředí, vydává se do Egypta a pomáhá matkám děti unášet zpět do Česka, což je samozřejmě spojeno s mnoha riziky… Kniha je zajímavá nejen svým příběhem, ale i tím, jak otevřeně líčí všechna úskalí, která plynou z naprosté odlišnosti kultur, a většinou po svatbě a příjezdu do nové země zaskočí zamilované a nepřipravené ženy. Mnohdy se také po svatbě naprosto změní chování manžela, a pokud se žena chce rozvést a vrátit domů, častokrát přijde o dítě.... celý text

Marcelka1973
05.10.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Je velice hezky napsaná a uřčitě doporučuji! Děkuji Sonje za krásný čtenářský zážitek.

xena2711
03.10.2020 4 z 5

Podobných příběhů jsem přečetla spousty a lze říct, že aktérky jsou opravdu neponaučitelné, jak můžeme vidět i u posledního příběhu knihy...
Velice se mi líbí obálka. Kniha je pěkně a svižně psaná. Doporučuji.

AM16
30.09.2020 5 z 5

Myslím si, že kniha je velice hezky napsaná a hlavně poukazuje na rozdílnost kultur. Před pár lety jsem na toto téma psala i diplomovou práci, takže jsem měla několik materiálů i osobní zkušenost s islámskou kulturou. Každopádně by stálo za to i tento příběh přesunout na filmové plátno a věřím, že by to byl trhák.

theodor5525
19.09.2020 5 z 5

Paní spisovatelka Formáčková, která pomohla příběh zpracovat do knižní podoby v kombinaci se Sonjou Chihaoui, vytvořily nádhernou věc. Těžké téma je zde lidsky zpracováno do podoby, která musí lahodit náročnému čtenáři i "knižnímu laikovi". Knihu jsem přečetl na jeden zátah, nešlo se od ní odtrhout. Líbí se mi přístup autorky - rozhodně nekritizuje arabskou kulturu, pouze ji popisuje a přibližuje čtenářům ze svého pohledu. Po přečtení knihy si každý řekne: "Tuto ženu obdivuji a chtěl bych ji znát." Já to štěstí, poznat ji, měl. Děkuji za zážitek svůj i všech čtenářů. Kniha si rozhodně zaslouží filmové zpracování.

L.Helena
19.09.2020 3 z 5

Pět hvězdiček za čtivost, přestože jde poznat, že to nepsala profesionální spisovatelka. Jenže právě to, podle mě, knize dost ublížilo.
Celou dobu jsem měla pocit určité naštvanosti na všechny ty ženy (včetně vypravěčky) za jejich lehkovážnost a naivitu, s jakou vstupovaly do vztahu s cizincem. Vím, že nepřísluší hodnotit něčí život či způsob jednání, protože nejsme v jeho kůži, máme jiné zážitky, zkušenosti, očekávání… Doufala jsem však, že se dozvím víc o tom, co ty ženy přimělo vzít si cizince z arabských zemí po jen velmi krátké známosti, bez toho, aniž by napřed dostatečně poznaly je samotné, jejich rodinu, prostředí, odkud pocházejí, či dokonce to, čím se vlastně živí. Ano, bylo tady psáno několikrát o uhrančivých očích, laskavém chování, určité zdrženlivosti… Autorka měla jedinečnou zkušenost a mohla trochu víc popsat z psychologického hlediska, co se odehrává v nitru ženy, víc se rozepsat o tom období, kdy se zamiluje do cizince z blízkého východu. Je mi jasné, že je to především kniha o návratech unesených dětí zpět k matkám, ale abych si mohla čtení patřičně užít, potřebovala jsem pochopit, když už ne přímo se ztotožnit s hlavní postavou, která nás provází celou knihou. Jenže jsem pořád měla jen svůj náhled zvenčí a spíš než lítost nad matkou s uneseným dítětem jsem měla myšlenky ve smyslu, zavinila sis to sama. Což je škoda.

Ondras890598
18.09.2020 5 z 5

Nádherná kniha ,kterou jsem přečetl za den. Nešlo se od toho odtrhnout. Sonja je obdivuhodná silná žena. Smekám

zuzana2599
12.09.2020 4 z 5

I když jsem od této útlé knížky čekala trošku víc, jsem spokojená a v mnohém i moudřejší a poučená. Chtěla jsem se dočíst o něco víc detailů ze života s muslimem, víc o zvycích a kultuře. Víte co je to galábie ? Já to opravdu nevěděla.
Je to příběh ženy, která po vlastní nedobré zkušenosti, najde v sobě sílu a pomáhá druhým.
Příběh, který lze přečíst za jeden den, poutavý a čtivý, který má pomoci otevřít oči.

DanielaJ.
11.09.2020 5 z 5

Skvělá kniha a úžasná autorka, jejíž život je opravdu pozoruhodný. Od knihy jsem se nedokázala odtrhnout. Rozhodně doporučuji.

amanek
10.09.2020 5 z 5

Vůbec se hlavní hrdince nedivím, že už nemá chuť pomáhat dalším ženám. Některé jsou prostě nepoučitelné!

tomas315
07.09.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetl jedním dechem. Kdysi jsem četl knihu s podobným tématem - Bez dcerky neodejdu, jenže Ztracená v Galábii je osobnější, skutečnější. Taky mám rád bondovky, tady je ale James Bond v sukních a mluví i česky. Hlavní rozdíl je v tom, že Bond není skutečný. Je to kniha plná dobrodružství, poučení a soucítění.

Shanghai
30.08.2020 5 z 5

Knihu mi půjčila kamarádka. Opravdu dobře napsané a prostě pěkné, ale i varovné počtení.
Tento nevšední, přitom uvěřitelný příběh české ženy, by stál i za filmovou verzi. Doporučuji přečíst.

LenkaI.
27.08.2020 5 z 5

Velmi poutavá kniha, čte se jednoduše jedním dechem. Mně osobně se líbilo, jak jsou do příběhu vhodně vkládané reálie o arabském světě, Egyptě, muslimech, islámu a obecně o každodenním životě muslimů, který je tak odlišný od života "běžné" Evropanky. Povyšuje to příběh ze života na něco komplexnějšího a dodává knize další přidanou hodnotu.
Kniha má rychlý spád, žádná část pro mě nebyla nudná a hltala jsem každou stránku. Vůbec by mi nevadilo, kdyby některé pasáže byly popsané ve větším detailu, a to jen proto, abych mohla v příběhu zůstat déle...
Je to kniha, kterou si ponechám v knihovničce a ještě se k ní určitě vrátím...
Určitě doporučuji k přečtení!

Saralinda
27.08.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla skoro na jeden dech????musím říct krásné čtení ????jednoduše řečeno SMUTEK,VÁŠEŇ, STRACH ,ODVAHA A NAPĚTÍ ????Je to velice silná a odvážná žena, která to neměla v životě jednoduché. TAKOVÝCH ŽEN KTERÉ SE DOSTALY DO PODOBNÝCH SITUACÍ JE HODNĚ A PROTO DOPORUČUJI KNIHU VŠEM PŘEČÍST ABY SE TĚMTO SITUACÍM MOHLY V ŽIVOTĚ VYHNOUT.

jana2555
25.08.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, přečteno za jeden den. V knize mi docela vadilo opakování stejných nebo hodně podobných frází. Je znát, že knihu píše "nespisovatel".

maja7792
23.08.2020 5 z 5

Výborně napsaná knížka s velmi dobře načasovaným tématem. Reálný příběh, zachycený velice poutavě se skutečným poučením ze zkušenosti reálných žen. Přečtena na jeden zátah. Rozhodně doporučuji.

nada3314
15.08.2020 5 z 5

Kniha má překrásnou obálku, nečetla jsem si anotaci, takže jsem vůbec nevěděla co od knihy čekat. Bylo to příjemné překvapení. Příběh ženy, která si prožila život s muslimem se rozhodla pomáhat dalším ženám, které se ocitly v situaci, kdy jim jejich muž unesl dítě. Poutavě napsaný příběh Vás vtáhne a nepustí. Přečteno na jeden zátah.

JajaCZ
04.08.2020 5 z 5

Kniha, od ktorej každý čitateľ vie, čo má očakávať. Samozrejme táto nebola výnimkou. Neviem čo ma na tomto type kníh baví. Možno to, akí dokážeme byť zaslepení, keď sme zamilovaní, možno tieto príbehy čítam, ako výstrahu, možno chcem iba vedieť, že nech už mal človek akýkoľvek problém, skončil šťastne. V určitom zmysle sú pre mňa tieto príbehy napínavejšie ako detektívky, keďže ide o reálne životy. Tento je ale predsalen troška iný. O žene, ktorá si sama podobné peklo zažila a rozhodla sa pomáhať ženám, ktoré stretlo to isté. Kniha nie je dielo, ktoré bude útočiť na prvé priečky literárnych ocenení, ale je rozhodne zaujímavá a prečítala som ju na jeden záťah.