Zrození Řecka

od:


KoupitKoupit eknihu

Ve Zrození Řecka zkoumá Michael Grant pozoruhodnou epochu mezi rokem 1000 a 495 př. Kr., kterou nám ukazuje jako dobu největšího tvůrčího vzepětí celých lidských dějin. Za těchto pět set let dosáhly řecké městské státy civilizační úrovně, jež je pro nás dodnes inspirujícím ideálem.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32952/zrozeni-recka-32952.jpg 412
Orig. název:

The Rise of the Greeks (1987)

Žánr:
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, BB art
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
Richie1
18.01.2015

Přehledným způsobem (podle jednotlivých oblastí a období) nás Michael Grant seznamuje s historií Řecka v jeho rané fázi - v době před klasickým obdobím. Jde tedy o dobu od příchodu řeckých kmenů do Řecka a přilehlých oblastí (cca 1000 př. n.l.) do doby těsně předcházející perské invazi do Řecka (490 př. n.l.). Toto období není tak dobře známé jako pozdější období řecko-perských válek či období peloponnéských válek, ale je stejně tak významné, ne-li významnější, neboť v něm byly položeny základy pro pozdější "řecký zázrak".
Kniha není jednoduchá na čtení - autor nás zahltí obrovským množstvím údajů, neboť starověcí Řekové postupně expandovali svá obchodní emporia i svou kulturu téměř do celého Středomoří. Mnoho údajů není jednoznačných, stále se objevují nové a nové souvislosti a některé otazníky okolo raného Řecka se asi nepodaří zjistit nikdy. Kniha však poskytne velmi vyčerpávající pohled na zrození řeckého světa i jeho úžasné kultury.
Logicky nyní začnu shánět další Grantovu knihu - Klasické Řecko.

alecto
17.04.2011

Slabé zpracování map, případná jejich úplná absence, jinak celkem informativní.