Žoldáci

Žoldáci https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1420/bmid_zoldaci-Lyi-1420.jpg 4 395 63

Fascinující příběh Fredericka Forsytha z roku 1974 líčí průběh příprav na převrat ve fiktivním africkém státě Zangaro. Na tomto malém území, kde despoticky vládne sadistický prezident Kimba, jsou nalezena obrovská ložiska platiny. Jistá velká těžební společnost by velice uvítala, kdyby v Zangaru byla u moci vláda, která by co nejdříve a bez problémů podepsala těžební koncesi, a tak se rozhodne politickému vývoji v zemi trochu napomoct. Obratnost, s níž autor stupňuje děj - od téměř dokumentárně strohého popisu skupiny žoldáků připravujících převrat až po strhující finále korunované naprosto nečekanou pointou - nenechá čtenáře chladným ani více než třicet let od prvního vydání díla.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Dogs of War , 1974

Usire
26.08.2020 5 z 5

Řekl bych jedno z nejlepších děl Forsytha, protože je uvěřitelné. Poměrně dobře vyvážené povídání a popisů. Velmi dobře jsem si uměl představit konkrétní situace, a tak mě děj vtáhl a nepustil až do konce.

renefer
27.07.2020 1 z 5

Bohužel me neoslovila, popis činnosti od objevení naleziště až po uskutečnění samotné těžby v hromadě politických machinací. Životopisy jednotlivých žoldáků. Nedočetla jsem.

animovanej medv
01.06.2020 4 z 5

S těžkým srdcem dávám jen 4 hvězdy. Kniha byla moc zajímavá, je tam do podrobna popsán, jak funguje obchod se zbraněmi například. Ale i tak mi tam něco chybělo. Byl to klasický Forsyth, kdy vás půlku knížky uvádí do děje, abyste si druhou část mohli vychutnat. Ale u této knížky mi přišlo, že nejzajímavější byla vlastně poslední kapitola, kde se vysvětlují všechny pohnutky žoldnéřů, které vám do té doby autor záměrně neříkal. Na druhou stranu jste celou dobu tušili, že tam něco takového bude, takže to nebylo takové překvapení.

Zkrátka a přesně Forsyth má rozhodně lepší knihy. Na druhou stranu, je to pořád Forsyth, takže kniha rozhodně stojí za přečtení :)

Znedla
21.05.2020 4 z 5

Velmi dobře vykreslený příběh o tom, jak se dal s velkým kapitálem a pár žoldáky připravit převrat v Africkém státě Zungaro.
Kniha zdařile popisuje všechny postavy a do poslední chvíle není jasné, jak to vše dopadne. Dnes tak trochu téma mimo mísu - neb asi všechno bohatství v Afrických státech patří osobám jako Sir James Manson. Ale za přečtení kniha rozhodně stojí. Zjistíte, že pokud v tom umíte chodit, tak za peníze se dá koupit všechno a každý - i když opravdu každý? Já se při čtení nenudila a konec, ten byl velkým překvapením....

Streva
07.03.2020 4 z 5

Moje první kniha od Forsytha. V podstatě suchý popis jednání postav k dosažení cíle + stručná závěrečná akce. Dnes už obsahově zastaralé, ale stejně zábavné a poučný náhled.

józi.odkudkam
16.09.2019 4 z 5

Bůhvíjaké akční hody jsem nečekal. Taky jsem ale nečekal, že tihle Žoldáci budou, spíš než co jiného, připomínat zbeletrizovaný kurz podvojného účetnictví.
Z nějakého důvodu mi ale ani tato úctu nahánějící skutečnost neznemožnila se jejich četbou bavit; Forsyth umí a svou důkladnou znalostí bankovních meandrů, geo-politicko-historického kontextu a sériového čísla každé z, na půdu černého kontinentu dopadnuvších, nábojnic zvládl čtenáři předložit reálně působící obrázek šmeliny s nerostným bohatstvím, překreslováním hranic banánových republik a potažmo i šmeliny globální.
Jo, a nějakého toho „bum-prásk, uááá, maminko!“ se na pár posledních stránkách dočkáte taky.

4 řádně neproclené kalšnikovy z pěti

PS: Je pozoruhodné, jak moc se během několika málo dekád svět vlivem dostupnosti křemíkového stolního motoru, internetů a utrženého sluchátka změnil.

Inozuka
06.09.2019 4 z 5

Po celou dobu mi v uších zněla finální část jedné skladby od punkových ZNC: "Dámy a pánové, ta svržená vláda sedí momentálně v hostinci U Exilu, nalejvá si hlavy banánovým mlíkem a přemýšlí. Přemýšlí, jak se dostat zpátky k moci. No, když bude dost dlouho přemejšlet, tak určitě na něco přijde. Co třeba takhle VOJENSKO POLITICKÝ PŘEVRAT ?"
Jasně, zde jsou děj a příčiny puče trochu jiné, ale v podstatě se jedná o rukověť násilného převzetí moci v zapomenuté "banánové republice uprostřed pralesa." A jako taková je kniha opravdu detailní, sledující celou genezi vojenského převratu od prvotního nápadu až ke krvavé realizaci. Rozpitvání krycích společností, shánění vybavení a pašování zbraní je provedeno opravdu důkladně a tkví v něm síla i slabina knihy. Zvláště popis finančního pozadí celé akce je totiž občas dost únavný ... Ale nutný a jsem rád, že Forsyth nevsadil jen na laciné akční scény.
Nyní jdu ještě stvrdit svůj zážitek zhlédnutím filmového zpracování s Christophem Walkenem jako Kočkou Shannonem ...

DickBach
03.09.2019 5 z 5

Nooo, tak tohle bylo silný kafe. Až se jednou rozhodnu stát prezidentem, tak tady nejspíš budu hledat návod jak na to. Do nejmenších podrobností a detailů popsaný způsob, jak na politický převrat a ovládnutí země. A přitom to nebylo ani trochu nudné, nebo nezáživné.

JelloBiafra
30.04.2019 5 z 5

Do najmenšieho detailu a s ohľadom na skutočné udalosti v afrických občianských vojnách napísaný román od majstra politického thrilleru, pána Fredericka Forsytha. CAT Shannon a jeho žoldnierskí kumpáni sú banda vypečených "badass" týpkov, ktorí majú svoje zavedené kontakty a vedia profesionálne zorganizovať prevrat podľa predstáv britskej ťažobnej spoločnosti. Dogs of War sú mojou prvou knihou od tohto famózneho autora a som s ním spokojný na maximálnu možnú mieru. Neskutočne som sa bavil pri tom, ako tu naši hlavní hrdinovia naprieč Európou nakupujú zbrane (staré dobré MP-40) a výstroj, či ako ich zamestnávatelia skúšajú čachry s fiktívnými firmami a rozdeľovaním svojch budúcich podielov. Narozdiel od mnohých tu sklamaných čitateľov som sa ja naopak bavil královsky a v závere sa dočkal tak nečakanej a odzbrojujúcej pointy, že som sa rozhodol napáliť plný počet.

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

Pavel92
01.03.2019 4 z 5

Velmi kvalitní kniha, která trošku doplácí na nutnost vědět alespoň základní "omáčku". Pro člověka, který se neorientuje v tématice bude kniha pravděpodobně nudná.

1amu
08.01.2019 4 z 5

V pořadí 3.kniha autora. Jak je u něj zvykem, než začal psát, pečlivě studoval potřebné materiály. Hodně mu pomohlo, že pracoval jako novinář BBC v Nigérii a Biafře ve druhé polovině let šedesátých. A co toho ke studiu bylo: jak se připravuje puč v zaostalé africké zemi, kolik to stojí peněz a jaké zbraně získat (zejména na černém trhu), jak vytvořit fiktivní akciovou společnost (za pomoci "vypečené" švýcarské banky), která by propírala t.zv.špinavé peníze. O tom vše píše v prvních čtyřech pětinách knihy. Konec je poutavá a čtivá sci-fi pohádka (a tak ji také hodnotím), kde dobro zvítězí nad zlem. Protože jde o pohádku, musí se tak brát. Je těžko představitelné, že na rozhádaném kontinentu, jakým je Afrika (jsou zde pouze 2 normální a spořádané země:Namibie, silně německá a Botswana, díky prezidentovi Masisimu, absolventu Oxfordu a s chotí Angličankou) začnou ti hodní Afričané (kterým k moci pomohlo pár "hodných" žoldnéřů, ovládat zdevastovanou, chudou a primitivní zemi, jako je fiktivní Zangaro). Samozřejmě bylo zde objeveno vzácné nerostné bohatství, na které si brousí zuby finanční žraloci z celého světa.
Domnívám se, že s takovým problémem by se pracně vypořádával šajch Rašíd Al Maktum, který z písku vytvořil Sjednocené arabské emiráty a z Dubaje přední světovou metropoli, nebo geniální Lee Kwon Yew, který ze Singapuru udělal ekonomického tygra.
Ale budiž, přečetl jsem s chutí pohádku, není špičková, ale za přečtení stojí. Je zajímavé, že když jsem knihu četl prvně v r.1994, nijak mě neoslovila. Teď již ano.

Malýmedvěd
25.07.2018 3 z 5

Klasika, Forsyth jak ho známe. Děj pěkně běží, je plný detailů a téma je důkladně nastudované a celek budí vyvážený a profesionální dojem. Dobré oddychové čtení na léto k vodě.

ufi157
22.07.2018 4 z 5

Knihu jsem četl znovu po dvaceti letech, díky výzvě, a věkový odstup je znát. První čtení mě místy trochu nudilo, co si tak vzpomínám, ale nyní ne. Víc vím o vývoji Evropy a Afriky po druhý světový, takže na některý části textu koukám jinak. I na to plánování mám jiný pohled, precizní popis nenudí, asi je to tím, že člověk už není mladý plašan co si myslí že bum prásk a je hotovo, a už ví že na detailu záleží.
A co se týká detailně rozpracované přípravy na převrat, i s nákupy, tak suchopárný to zase není, jsou tam šikovně vkládány střípky různých souběžných příběhů, které udržují napětí a naznačují že všechno může být jinak.

adrianna0305
11.07.2018 2 z 5

Název knihy je značně zavádějící, asi se to mělo jmenovat Speditéři, Nákupčí, Obchodníci a nějak podobně. Podle 10 stran na kterých se bojovalo bych to nepojmenovala Žoldáci. Nic akčního, jen spousta detailního (nebojového) popisování, které nudilo :-(

lsisec
10.01.2018 3 z 5

Moje první kniha od pana Forsytha. Svého času jsem viděl na motivy jeho románu film Šakal. Už tam mně zaujal detailní popis přípravy atentátu na prezidenta. V této knize je to podobné. Až neskutečně precizně vypracovaný postup převratu v nejmenované africké republice. Projektový manažer by z toho měl radost. Neskutečné! Excelentní! A věřím, že i realizovatelné. Nicméně styl vyprávění nic moc. Knížka mně nenudila, ale nestrhla. A veliké mínus za Happy End. Možná, že Happy End není to správné označení, ale ten konec je na rozdíl od toho všeho předchozího - snad "naivní" je správné pojmenování. Nemohu jinak než za 3 hvězdy.

BlackBlade
22.08.2017 3 z 5

F. Forsyth je můj oblíbený autor, ale četl jsem od něj mnohem lepší kousky (Ikona, Mstitel, Boží pěst atd.). Tohle bylo také pro mne dobré čtení, ale v prostřední pasáži mi chyběla akce. Popisy, které mám jinde rád, mi tady přišly až moc natáhlé. Závěr naprosto famózní a nečekaný, takže doporučuji vydržet až do konce!

WeeWar
13.08.2017 5 z 5

Po víc než dvaceti letech jsem to přečetl znovu, perfektní počtení.

Killingjoke
29.07.2017 5 z 5

Má třetí kniha od Fredericka Forsytha a opět velká spokojenost! Příběh skupiny žoldáků, kteří mají ve fiktivní africké zemi Zangaro provést státní převrat. Jak už to tak většinou bývá, aniž by to zainteresovaní nepopírali, důvodem převratu jsou zištné důvody a bohatá ložiska platinové rudy... Forsythovi je často vytýkána přílišná popisnost či neschopnost psát dialogy. Co se týče dialogů, osobně tuto výtku nevnímám a co se týče popisnosti, ta se mi na jeho knihách právě líbí. Nežli jsme vrženi do samotné akční části příběhu, jsme dopodrobna seznámení se všemi detaily. Podle mne to příběhu dost přidává na autentičnosti a to i proto, že jsou tyto fakta podávány neopakovatelně čtivým způsobem... Žoldáci patři mezi mé nejoblíbenější forsythovky, dokonce jsem viděl i film se skvělým Christopherem Walkenem. Ten je však jen slabým odvarem této báječné knihy.

Kerberos
30.06.2017 3 z 5