Žoldáci

Žoldáci https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1420/bmid_zoldaci-Lyi-1420.jpg 4 395 63

Fascinující příběh Fredericka Forsytha z roku 1974 líčí průběh příprav na převrat ve fiktivním africkém státě Zangaro. Na tomto malém území, kde despoticky vládne sadistický prezident Kimba, jsou nalezena obrovská ložiska platiny. Jistá velká těžební společnost by velice uvítala, kdyby v Zangaru byla u moci vláda, která by co nejdříve a bez problémů podepsala těžební koncesi, a tak se rozhodne politickému vývoji v zemi trochu napomoct. Obratnost, s níž autor stupňuje děj - od téměř dokumentárně strohého popisu skupiny žoldáků připravujících převrat až po strhující finále korunované naprosto nečekanou pointou - nenechá čtenáře chladným ani více než třicet let od prvního vydání díla.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Dogs of War , 1974

hnusák
29.06.2017 3 z 5

Poněkud pomalý děj zabíhající okrajově do nudy, nicméně je to řemeslně provedený detailní popis státního převratu za účelem, jak jinak, nažrat se ještě více. Pobavil konec, když nájemný žoldák Shannon, považovaný chlapíky, co se pyšní absolutoriem z Oxfordu za loutku s poněkud mdlým rozumem, všem vytře zrak.

heavy66
31.05.2017 5 z 5

Tato kniha nabízí detailní projekt provedení státního převratu, včetně logistiky, rizik, harmonogramu, počtu lidí, zbraní a dalšího nezbytného vybavení. Na větší a rozvinutou demokracii to stačit nebude, ale nějakou banánovou republiku proč ne? Stačí dát dohromady partu vojáků Štěstěny, aktualizovat cenovou úroveň budgetu z 1974 na 2017 a jdeme na to! Přidá se někdo?

davaprd
19.04.2017 3 z 5

zajímavé téma, trošku odfláknutý závěr

Jaruš7
16.02.2017 5 z 5

Z načtené knihy zážitek perfektní akce, detailní preciznost je obdivuhodná, působivá a uvěřitelná.

KatkaB77
09.10.2016 4 z 5

Autor se vyžívá v detailních popisech. Kniha má zajímavý a pro mě překvapivý konec. Velmi dobře se mi četla. Doporučuji i ženám.

Adapa
19.08.2016 5 z 5

Frederick Forsyth a jeho nejlepší román.
Dokonalý popis plánu převratu ve fiktivní zemi. Vše téměř do detailů vysvětleno - od koupě zbraní přes financování až po samotný převrat, který nakonec proběhne jinak než bylo naplánováno.
Ke knize jsem se vrátil cca po 20 letech od doby, kdy jsem ji četl poprvé. A opět na mě dokonale zapůsobila.

Peleus
06.07.2016 4 z 5

Byl jsem zviklán některými komentáři, jež vzbuzovaly dojem poněkud rozvláčného děje a nudných popisů. Protože již mám několik Forsythových knih za sebou, byl jsem ochoten těmto dojmům věřit, neboť sám autorovi častokrát vyčítám přílišné zamotávání se do podrobností a úplně bytostně nesnáším jeho slepé odbočky, které v celkovém kontextu děje nikam nevedou.

Musím konstatovat, že jsem mile překvapen. Ačkoli uznávám, že rozepisování časového harmonogramu příprav s uváděním cest a výší převáděných částek může působit nezáživně, přesto mě zaujalo, s jakou přesností a logikou autor veškeré přípravy popisuje. Rozdíly mezi finančními zákony v různých zemích, nakupování a systém pašování, zakládání firem s neprůhledným vedením a nakonec potvrzení známé skutečnosti, že není nesplnitelných úkolů, jde pouze o výši financování a zajištění kvalitních vykonavatelů, to vše zanechává pozitivní dojem.

4* hvězdy bez větších pochyb a kompromisů.

de_baques
04.07.2016 5 z 5

Podle mne výborná kniha - strhující historie jednoho afrického převratu přesně ve Forsythově stylu. Rozporuplná hodnocení knihy pravděpodobně vychází z předpokladu, že kniha obsahuje parádní střílečku někdy v džungli se spoustou zvratů a hrdinským kousků a ono je to o tom, co takovýmto akcím předchází - plánování, shánění a důkladná příprava. Pokud jde o žánr politický thriller, tak za mne jasně 5 hvězdiček.

Mantikocka
14.02.2016 5 z 5

Perfektně zvládnuté vylíčení jak to u žoldnéřů probíhá!!!

Finskej
28.04.2015 5 z 5

Nádhera. Co jiným může se jevit až příliš rozvláčné, je pro čtenáře děl Dumasových, Balzacových a Sienkiewiczových skutečným potěšením – celá kniha je jako Bolero, které zvolna, leč nezadržitelně graduje ke svému krátkému, avšak důraznému konci. Jestli Forsyth někdy povyšuje moderní thriller na vysoké literární umění, je to právě v Žoldácích.

Dymond
31.03.2015 1 z 5

Nějak jsem se nedokázala dostat přes prvních 100 stránek...

bh69
04.03.2015 2 z 5

Kniha má asi 330 stran, z toho asi 290 stran je o tom kdo s kým se sešel, jaký proviant sehnal, koho uplatil .. prostě nuda, nuda, šeď, šeď .. Uznávám, že to autor měl docela do detailu promyšlený, ale to na zajímavosti moc nepřidává. Postupně jsem už ani nečetl, ale přelítával stránky očima a hledal pasáže, které stojí za to číst poctivě. Vůbec je celý román napsaný takovým popisným, odtažitým stylem, jako nějaká úřední zpráva. No a konec mi přišel poněkud odbytý, autor to vzal na pár stránkách z jedný vody na čisto. Pro mně zklamání.

adam0773
02.03.2015 1 z 5

Přestože mám Forsytha rád, tahle kniha se mu opravdu nepovedla. Sáhodlouhé popisy toho jak nakoupit 50 teplákových souprav pro své žoldáky... panebože. :-(

To Vážně přehnal, celá kniha je opravdu jen o nakupování až v asbolutním závěru dojde k boji, který je popsán skvěle, ale co naplat, je to až v závěru, jeden útok a tím celý román končí...

Skripi
06.06.2013 2 z 5

Asi jedna z najzdĺhavejšie opisujúcich z tých kníh čo od autora poznám. Kvôli týmto opisom ma to veľmi nebavilo aj keď koniec trošku prekvapil. Ešteže som ju počúval nahovorenú, lebo čítať by sa mi tie opisy nechceli ešte viac... Jeho knihám chýba dej čo by čitateľa bavil. Jednoducho menej opisu a viac deja...

p248
10.05.2013 3 z 5

Trochu jsem se místy nudil, kniha nemá až tak spád.

kattyV
14.02.2013 4 z 5

Tato kniha mne nebavila tolik jako jiné Forsythovy romány. Podrobný popis plánování akce, verbování žoldáků, nákup všech potřebných věcí mne trochu nudil. A taky jsem měla trochu morální problém, k čemu se hlavní hrdina nechal najmout. Nicméně, jako obvykle, poslední stránkou to autor postaví do trochu jiného světla.

Dera
23.08.2012 4 z 5

Forsyth opět dává najevo důraz na detail. Hlavní postava akci pořádně plánuje a to působí profesionálně. Námět knihy mě velmi zaujal a já si čtení užil. Konec mě hodně překvapil a celkově pozitivní dojem z knihy ještě umocnil.

mutace
30.04.2012 2 z 5

Velmi zdlouhavé. Autor se tam patlá v absurdních detailech jak vyzbrojit ilegálně malou armádu, aby si toho nikdo nevšim, a pak bum prásk a je po všem a ke všemu ani žádné překvapení, dopadne to tak, jak již půl knihy tušíte.

honajz
25.02.2012 2 z 5

Nějak mi ten styl Forsythova psaní nesedne. Ne že by nepsal zajímavě, že si člověk dokáže situace představit do všech detailů. Co se popisů a detailů týče, je skvělý. Ale tak nějak těm knihám chybí větší drajv, nějaký příběh, důvody, proč fandit postavám. Prostě chladný a dokonalý popis, ale tak nějak beze stopy vcítění.

jprst
01.01.2012 5 z 5

Aby autor napsal knihu s tímto tématem, pro něj znamenalo sehnat hromadu údajů, fakt a možná i doměnek, ale především odvahy. A výsledek ? Podle mne dosud druhá nejlepší autorova kniha, hned po knize Den pro Šakala.

vojáci platina převrat, puč

Frederick Forsyth