Zlodějka mýho táty

Zlodějka mýho táty https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411144/bmid_zlodejka-myho-taty-rVT-411144.jpg 4 184 55

V novém románu Petry Hůlové Zlodějka mýho táty nesnáší desetiletý Miky střídavou péči, nové sourozence a mobilové dny macechy, co podle Mikyho jemu a jeho bráchům ukradla tátu. Naštěstí existuje virtuální platforma plná reálných vrstevníků v podobné situaci a ve společném přesvědčení, že mají právo vyklouznout ze střídavé pasti. Mikiho sebelítost v nebezpečném koktejlu s odhodláním zvrátit situaci za každou cenu vede k nezvladatelné nenávisti, jež systematicky ničí život a veškeré vztahy především jemu samému. Nejde se s knihou neptat, kde začínají a končí naše práva na cokoliv, či jak komplikované břemeno vztahů dokážeme unést. Petra Hůlová opět suverénně vládne slovem, ve svém světě na prahu katastrofy klade čím dál nepříjemnější otázky a rozhodně nenabízí jednoznačné odpovědi. ISBN 978-80-7215-585-8 je chybné... celý text

marca_m
31.10.2019 5 z 5

Kniha, která jde hodně na dřeň. Neštěstí desetiletého kluka je tak opravdové, vzbudilo ve mě velkou lítost vůči všem dětem, které si něčím podobným musí procházet. Ač je jeho chování "spratkovité", stejně jsem mu celou dobu jakoby fandila, protože díky hlubokému vhledu do jeho duše, hloubky jeho frustrace a bolesti, je vlastně pochopitelné. Dopady rozpadu základních struktur společnosti, které si společnost vlastně obhajuje rádoby pozitivním rámcem (viz scény z festivalu nových rodin), jsou skutečně děsivé. Kniha je pro mě především brilantní obhajobou "tradiční rodiny" v době, kdy skutečně začíná být prezentována jako zastaralý koncept.

Mikako
27.10.2019 5 z 5

Tak to bylo hustý...
Došly mi slova...

Jana283
12.10.2019 3 z 5

Tak konečně se někdo podíval očima dítěte na tu „báječnou střídavku“. Kdo to proboha vymyslel? Děti bez zázemí, bez pevných jistot… Vůbec se jim nedivím, že jsou takové jaké jsou. Už název - každý týden přežít v pekle, v rodině zlodějky. Neporozumění, stesk, bolest, revolta... Miky není zlovolný spratek, jen strašně bolavé stvoření ve zmateném světě, do kterého byl násilně poslán dospělými. Stále doufá v znovuobnovení své původní rodiny a když se nedočká pomoci, snaží se bojovat sám...

jullien
11.10.2019 5 z 5

Tak tohle byla síla. Brilantně napsané, se spoustou otázek po dočtení. Pořád čekáte na to ono a ono to tam vlastně je už od začátku. Dle mého je potřeba knihu vnímat do hloubky, ne číst povrchně jen jako příběh, pak se může zdát o ničem.

mone
22.09.2019 4 z 5

„Nejde se s knihou neptat, kde začínají a končí naše práva na cokoliv, či jak komplikované břemeno vztahů dokážeme unést. Petra Hůlová opět suverénně vládne slovem, ve svém světě na prahu katastrofy klade čím dál nepříjemnější otázky a rozhodně nenabízí jednoznačné odpovědi,“ stojí mimo jiné na přebalu. Na straně 127 pak desetiletý Miky říká: „Děti se nechtěj koukat na mámu nebo na tátu, jak se cucá s tím, kdo jim rozbil rodinu. Nebo s někým jiným, koho si přitáhli, a přitom je neudělal.“ Byl to naprosto autentickej kus literární flákoty, kterej by mi bohatě stačil připravit rare nebo medium, ale v knihkupectví vám to bez milosti šoupnou well-done a navíc bez papírovejch kapesníků.

Ronny
22.09.2019 2 z 5

Tak váhám při hodnocení mezi 2-3 hvězdičkami. .
Podle mne je to četba spíše pro - náctileté. Něco jako argument proti mít děti. Určitě není pro děti snadné přijmout a zpracovat rozchod rodičů a pro opuštěnou matku snažit se chovat tak, aby to co nejméně poškodilo děti. Hrají v tom roli silné emoce: zklamání, nenávist, hněv, láska atd. Ale co je moc to je moc. Kluk je úplné psycho.

petrarka72
10.09.2019 5 z 5

Vynikající a nesnesitelné. Skoro jedenáctiletý parchant ve zparchantělém prostředí. Na co máme právo? A kdo o tom rozhoduje? A prooooč?

saruse
27.08.2019 5 z 5

Zase něco neobvyklého, tentokrát svět desetiletého kluka v zajetí her na mobilu a PC a v zajetí nenávisti k maceše a nesmíření se s rozchodem rodičů a s rozpadem rodiny. Docela z toho až mrazí, když si člověk uvědomí, že v důsledku špatně nastavených rodinných modelů, ale i v důsledku ovlivnění všemi těmi hrami malý člověk docela chladnokrevně začne plánovat definitivní odstranění "nepřítele". Perfektní. Včetně nástinu, jak by to za pár let mohlo vypadat s naším zplundrovaným životním prostředím.

martineden
01.08.2019 4 z 5

Toxické mezilidské vztahy, desetiletý kluk, který je dítě, ale doufáte, že s takovým děckem se fakt nepotkáte... Kde končí hraní her na mobilu a kde je opravdový život? Petra Hůlová umí! Plný počet nedávám jen kvůli tomu, že se to odehrává v budoucnosti, mně to připadalo překombinované.

OliP
13.07.2019 5 z 5

Opět velice čtivé, velice dobře napsané a opět se žádný happy end nekoná. Musím říct, že paní Hůlová píše mistrně, ale velice ráda bych si od ní přečetla i něco veselejšího. Tak snad někdy něco takového napíše... I když všechny knihy od ní jsem ještě nečetla, to se také přiznám.

bigben
07.07.2019 3 z 5

Čtivě napsáno, současné téma, ale knihy bez konce prostě nejsou pro mě...

zupri
02.07.2019 2 z 5

Mně knížka bohužel neoslovila. Odkládám ... přijde mi to stále stejné, děj se nikam neposouvá. I tak oceňuji zvolené téma, určitě důležité a aktuální.

Sisssi
26.06.2019

Opět skvělé, Hůlová je pro mě nejlepší česká současná autorka. Umí se (mimo jiné) neobyčejně vcítit do postav, které si ve svých knihách vybírá za vypravěče. A hlavně to není černobílé, pod povrchem člověk nachází další vrstvy a skryté náznaky.

Skuderka
12.06.2019 5 z 5

Hůlová opět nezklamala. Velmi čtivá kniha, rysy hlavního dětského hrdiny až děsivé, rodičovská bezmoc hmatatelná.

Alena_S
11.06.2019 5 z 5

Miky je neoblomný. Miky je neúplatný. Miky je kluk, kterého nechcete domů. Ani "na střídačku". To už vůbec ne. Kromě úskalí sloučených rodin kniha ukazuje rizika přílišného trávení dětského času na internetu, ale co teprve když z něho vylezou...

psychologické romány střídavá péče

Petra Hůlová
česká, 1979
2002  85%Paměť mojí babičce
2008  80%Stanice Tajga
2006  52%Umělohmotný třípokoj
2019  70%Zlodějka mýho táty
2014  61%Macocha

Kniha Zlodějka mýho táty je v