Zlatý skarabeus (11 povídek)

Zlatý skarabeus (11 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288966/bmid_zlaty-skarabeus-11-povidek-j4O-288966.jpg 4 24 5

MatejHrbolta
07.08.2023 4 z 5

Autor sa v súbore krátkych poviedok prejavil ako skvelý rozprávač, hoci niektoré z poviedok mi prišli v závere nedotiahnuté, pri iných som zasa nedokázal takmer mrknúť, najmä čo sa desivej atmosféry týka. Podobných výberov poviedok je v prípade Poea hneď niekoľko. Dnes by sme ich vedeli žánrovo označiť lepšie než hororovými poviedkami, v kontexte súčasnosti som ich skôr čítal ako Creepypasty.

Modrina
12.09.2022 3 z 5

Není to špatná povídka, ale šifra je obdobná jako v příběhu Sherlocka Holmese Tančící fugurky - a v tomto srovnání u mě vyhrává Sir Doyle.

n.ezn.amy
01.09.2021 5 z 5

Skvělá povídka o setkání dvou mužů, kdy jeden z nich najde brouka zlatého skarabea a je přesvědčen o tom, že ten jej dovede k pokladu kapitána Kidda. Skvělá povídka, kterou bych neřadil ke klasickým hororům Poa, ale spíše jako dobrodružnou. Povídka je kratší, ale nic jí to neubírá na kvalitě.

Ľudevit
05.01.2017 4 z 5

Edgar Allan Poe si zaslúži svoj titul, majster poviedok, nie preto, že by sa mu každá poviedka podarila a bola dychberúcim zážitkom. Práve opak, niektoré poviedky v tejto publikácií sú príliš nudné aj napriek jeho skvelej hororovej vízie. Iné sú dobré a viete si predstaviť, že svojho času boli najlepšie na trhu a prielomové, no zub času na nich nechal badateľné trhliny. Ale ak sa mu podarila nadčasová poviedka, tak sa stala majstrovským dielom. Tie poviedky môžete čítať znova a znova a znova - nikdy ich nebudete mať dosť. Jama a kyvadlo, Zlatý skarabeus a Podlhovastá debna. Tieto poviedky boli dokonalosťou po každej stránke, každé otočenie strany vo mne vyvolalo napätie.

JohnMiller
09.10.2016 4 z 5

Ide o skvelú zbierku poviedok jedného z mojich najobľúbenejších spisovateľov vôbec. Škoda, že väčšina jeho zbierok ktoré vychádzajú u nás sa príbehmi prekrývajú. Ono sa zmení obal a vymenia dve poviedky a opäť to hodia do predaja.. Škoda, ale nevadilo mi znova si niektoré prečítať.