Životopisy slávnych filozofov I

Životopisy slávnych filozofov I https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446274/bmid_zivotopisy-slavnych-filozofov-i-RTS-446274.jpg 5 5 2

Dielo Diogena Laertského patrí medzi najvýznamnejšie pramene, z ktorých sa môžeme najkomplexnejšie dozvedieť o živote a diele 82 antických filozofov. Jeho práca pozostáva z 10 kníh, pričom každý životopis tvorí samostatnú kapitolu. Prináša čitateľovi populárne portréty najvýznamnejších starogréckych filozofov. Na rozdiel od striktne vedeckých monografií čitateľa očarí svojou ľahkosťou, veľkým dôrazom aj na osobný život filozofov a umožní spoznať nielen filozofické názory starogréckych mysliteľov, ale osvetlí nám aj kontext doby, grécke reálie vtedajších čias, politický a spoločenský vývoj krajiny.... celý text

JohnMiller
07.09.2023 4 z 5

Životopisy slávnych filozofov je rozsiahla encyklopédia najpodstatnejších starovekých intelektuálov. Čo je na tejto zbierke fascinujúce a mňa zaujalo najviac, je to, že pochádza pravdepodobne z 3 storočia. Čo znamená, že mnohé literárne zdroje z ktorých Diogenes čerpal, už dávno neexistujú.

Niektoré informácie ktoré nám tu Diogenes predkladá, nenájdeme nikde inde. V skratke povedané, nezachovali sa. Preto je z historického hľadiska toto veľmi dôležité a zásadné dielo.

Samotné životopisy nemajú jednotnú formu. Akoby autor volil z niekoľkých variácií, predpokladám, že v rámci jeho možností zvolil cestu vyčerpávajúcich údajov. To znamená, že sa pokúsil zhromaždiť z viacerých zdrojov úplne všetky informácie, aj tie ktoré si protirečili, alebo nie sú úplne najvierohodnejšie a čitatelovi ich predkladá a aj ich pomenuje. Keďže medzi ním a osobami o ktorých píše, je niekedy časová priepasť niekoľkých storočí, je úplne prirodzené, že nebolo v silách autora vybádať a vytriediť fakty od mýtov. Dokonca, podľa prekladu, je možné, že sa celé dielo ani nezachovalo. Píše sa o tom v komentároch a aj ja som mal z toho taký pocit.

Ďaľšia vec ktorá ma fascinovala bola tá, akými vedomostami disponovali tí najstarší filozofovia. Aké témy ich zaujímali a akými metódamy bádali a prezentovali svet okolo seba. Úprimne: nečakal som, že vedeli a predpokladali až toľko.

V prvom zväzku I - V ma najviac bavilo klasické trio Sokrates, Platón a Aristoteles. No aj celá časť peripatetikov bolo pre mňa jedno veľké bádateľsko-historické uspokojenie.

Mimir
13.05.2018 5 z 5

Osobne pociťujem pôžitok pri čítaní antických mysliteľov, obzvlášť v pasážach, kedy autor opisuje ako ten ktorý filozof odpovedá, či reaguje na niekoho iného. Eg. Tháles reagoval na svoju matku, ktorá ho tlačila do ženby slovami: Ešte to nie je vhodné. Obaja zostareli a ona opäť naliehala. Odpovedal jej: Už to nie je vhodné. Keď sa ho spýtali, prečo nemá deti, odpovedal: Z lásky k deťom. Takúto spontánnu múdrosť nachádzame takmer pri každom uvedenom životopise.

filozofie životopisy, biografie antika filozofové starověké Řecko

Díogenés Laertios
řecká, 180 - 240