Život v době Periklově

Robert Flaceliére ve své knize předvádí každodenní život řeka v 5-4. století před naším letopočtem a to ve všech oblastech jeho života.

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100243/big_zivot-v-dobe-periklove-H8g-100243.jpg 4.517
Literatura světová, Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Odeon

La vie quotidienne en Grece au siecle de Péricles, 1959

Kniha Život v době Periklově

PlaszCZ

Fajn kniha, který nabízí unikátní pohled na atické Řecko. Tuto dobu si mnozí z nás idealizují, kniha popisuje negativní i pozitivní aspekty řeckého života. Četla se hezky. V knize je i mnoho obrázků, díky kterým si čtenář může vše lépe představit. Jediná výtka je používání slov ze socialistického slovníku - proletáři, buržoazie apod. To se však dá očekávat, neboť tato kniha byla u nás vydaná v roce 1981.
Doporučuji k přečtění!

JulianaH.
22.09.2021

Půvabná, lehká, názorná kniha, napsaná inteligentně a s šarmem. V letním semestru mi vyučující doporučil přečíst si jednu konkrétní kapitolu a při té příležitosti mě zaujal autorův styl (mj. věcný tón, jímž přirovnává spartskou výchovu mládeže k výchově nacistické/fašistické). Takže jsem se rozhodla přečíst o prázdninách, až budu mít čas, i zbytek knihy, a je přinejmenším stejně dobrý.

Jedna z největších předností díla je určitě autorův dar živě vyprávět. Měla jsem dojem, že čtu cestopis a že Flacelière snad musel antiku zažít, odpozorovat. Hlavně to platí u kapitoly o Athénách 5. století, kde popisuje jejich chatrné domky, absenci oken, zakouřené místnosti, tenké stěny a rozblácené ulice, jako by se jimi sám procházel. Ale ožívala přede mnou i gymnasia, agora s hlučnými stánky mezi platany nebo eleusinská mystéria, při kterých se tisíce lidí vyplašeně tísní ve tmě jeskyně...

Další předností je způsob, jakým autor pracuje s prameny. Tím, že se dokáže správně ptát, z nich umí vytěžit informace, které do nich pisatelé vložili jen bezděky. O řecké každodennosti (včetně gestikulace nebo hygienických návyků) se tak dává poučit třeba Platónovými dialogy. A funguje to i naopak: Flacelièrův výklad o všedním životě Řeků nám umožňuje chápat některé reálie, které autoři antických textů pokládali za příliš samozřejmé, než aby je čtenářům-současníkům vysvětlovali. Takže třeba právě Platón (nebo Aristofanes) se mi teď určitě budou číst mnohem lépe. A stejně tak doufám, že řecké vázy a ruiny si teď budu prohlížet jinýma očima (což se vážně hodí, jelikož nadcházející semestr hodlám strávit v Řecku).

Nádherná a dojemná je Flacelièrova láska k Sókratovi. Doprovází ji také láska k Heladě, kterou však, jak sám říká, odmítá idealizovat; proto o lidech a institucích antiky prozrazuje ledacos nepěkného. Zvlášť dobře se tu rýsuje všechen „strach a bída“ (athénské) demokracie. Mě hodně pobavilo, že když chtěla obec dostat voliče na shromáždění, musela natáhnout nabarvené, špinící provazy přes agoru a zablokovat jim jiné cesty než tu na sněmoviště. :)
Takže 10/10 (i přes příliš těsné řádkování a malé písmo: to není autorova chyba).

Dancaa1
23.08.2020

K této knize bych se nebýt povinné četby ke státní zkoušce určitě nedostala. Kniha není špatná, je to zajímavé shrnutí každodenního i nekaždodenního života řecké obce. Já na ni mám kvůli povinnosti ji číst trochu zkreslený pohled (číst se mi nechtěla), ale jelikož mě Řecko fascinuje, tak mě tato kniha trochu vytrhla zkreslenou představu o řecké dokonalosti a trochu více otevřela oči.
Pokud Vás tedy zajímá přečíst si o Řecku něco shrnujícího a jednoduššího, tak zde určitě chybu neuděláte. Kniha ačkoli je odborná, tak je čtivá i pro laického čtenáře.

Kvothe
20.12.2011

Tato kniha není žádný složitý odborný traktát, ale dílo, které velmi příjemnou a čtivou formou, avšak stále s podloženými a promyšlenými informacemi představuje běžný život athénského občana. Boří mnohé iluze o dokonalosti athénské demokracie, o životě lidí té doby a o jejich chování. Přesto ukazuje i jakousi vyšší mravní stránku tehdejšího řeckého člověka a předvádí tak velmi civilním způsobem jeden z kořenů nynější evropské civilizace.

Vladař
Vladař