Život je nádherný

Život je nádherný https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306402/bmid_zivot-je-nadherny-TQN-306402.jpg 4 233 63

Román Život je nádherný svým způsobem završuje volný a předem neplánovaný triptych jednoho příběhu: v Indiánském běhu se vše začíná, v Roku kohouta graduje a Život je nádherný ho uzavírá, končí. Tak jako se o předešlém díle mluvilo jako o autobiografickém, i zde bychom takovou stopu snadno vysledovali. Spisovatelka popisuje svůj každodenní život v době od Štědrého dne roku 2010 do 23. prosince roku 2011. Píše o svých nejbližších a jejich a svém zápasu s nemocí maminky, píše o odlidštěné úřednické mašinerii, se kterou se nemíní smířit, píše o svých synech a jejich svobodné cestě životem, citlivě vnímá a reflektuje literaturu, film a divadlo. Vymezuje se proti některým politickým figurám, komentuje činy okresních politiků stejně jako prezidenta země, naši současnost konfrontuje s časem disentu a tvoří tak jedinečnou kroniku naší doby.... celý text

Rade
23.12.2017 4 z 5

Autorčino psaní ze života je skutečné, opravdové, až na dřeň. Žádné předstírání, žádná póza. Přímočaré, někdy až s vykukujícími ostny. Ne vždy s autorkou souhlasím, ale to nic nemění na tom, že i třetí kniha vzpomínání je hodně působivá. A rok 2011 není tak dávný, tak můžeme zavzpomínat na události, které jsme sdíleli všichni.
Příběh maminky je smutný, bohužel to si v různé míře prožije každý, dřív nebo později. Nemoci a odchod rodičů vždy hodně bolí...

Marčullkas
13.12.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila ano, na Rok kohouta to nejspíš nemá, ale pro mě má přidanou hodnotu i vzhledem k besedě s autorkou.

Chesterton
11.12.2017

Přečetla jsem začátek . . . . . Terezu Boučkovou mám celkem ráda, svým způsobem obdivuji do čeho se se svými syny pustila . . . .
Ale pocity jsou rozporuplné. Asi jsem sama v době četby nebyla v úplně šťastném období, ale cítila jsem se zahlcena depresí, beznadějí, smutkem :(( téměř bez východiska. A to jsem se ani nedočetla k nemoci maminky. . .
Zkusím příští jaro či léto ve slunných dnech pokračovat :))
Věřím, že pro autorku je psaní určitou psychohygienou, ale špetka východiska a naděje by knize prospěla :))

rozvera
04.12.2017 4 z 5

Třetí díl trilogie se čte dobře, nenudí, ale podle mého názoru se Roku kohouta nevyrovná.

Len2očka
29.10.2017 2 z 5

Přečteno,ale více se k této knize nevrátím.

Aladinka89
16.07.2017 2 z 5

Pro mě byla kniha zklamáním. Rok kohouta jsem přečetla jedním dechem, ale Život je nádherný jsem četla od půlky už jen skokově. Stále jsem čekala, že se něco začne dít, a ono nic.
Autorka čerpá ze svého životního příběhu, který je nepochybně silný a pro čtenáře poutavý. Jenže v této knize tomu příběhu nic nepřidává, přišlo mi to jako stálé opakování již řeeného (Rok kohouta), jako zabřednutí v bažině problémů všedního dne. Bez pohybu, bez akce, bez výsledku. Čekala jsem, že alespoň závěr se dotkne něčeho hlubšího, něčeho, co přesahuje všednost, ale opět nic.
Pro mě zklamání po všech stranách.

etrnka
05.07.2017 5 z 5

Z knizky zustal smutny pocit, ale prosyceny nadeji..Pekna kniha, po niz jsem sahla nahodne a urcite si musim pujcit Rok kohouta..touzim vedet, co tomuhle predchazelo!

bookcase
25.06.2017 5 z 5

Opět skvělá, hodně osobní zpověď. Mám ráda deníky, mám ráda styl Terezy Boučkové, a byla jsem zvědavá, jak žije v současné době. Takže jsem si čtení užila. A že není veselé? Život někdy není peříčko a já oceňuju, že se autorka nebojí psát ani o nelehkých záležitostech.

dagmar.rub
24.06.2017 5 z 5

Tereza Boučková žije život nelehký, přesto ne marný. Působí na mě dojmem velmi silné ženy, ale jako každá žena, je i velmi citlivá. Její knížky se čtou snadno, byť nejsou o veselých věcech. Vždycky je tam ale cítit naděje, vůle a touha žít a se vším se porvat. A že ten život za to stojí, ať už se člověku děje cokoliv. Vždyť Život je nádherný.

michaela8154
01.06.2017 4 z 5

Knížka se mi líbila, chvíli jsem se smála, chvíli se mi chtělo brečet, každou chvíli jsem si hledala odkazy na zmiňované knížky, hudbu, osobnosti. Taky mi úžasně připomněla polo zapomenutý rok 2011.

fruitbueno
01.06.2017 4 z 5

Život autorky, poznamenaný minulostí, se pořád k minulosti obrací, řeší ji a celá kniha je jí ovlivňována. Často jsem si říkala, jak by její text vypadal, kdyby nebyl tak moc spjat s dobou minulou. Tereza Boučková umí psát a je škoda, že na to, že "život je nádherný" přijde až někdy ke konci svého vyprávění.

Mobetka
24.05.2017 3 z 5

Tereza Boučková čistí kamna (když to nikdo jiný neudělá), seká trávu kolem dubu (když to nikdo jiný neudělá), zachraňuje psa, radí sousedům, jak deratizovat dům, bojuje s úředním šimlem, stará se o nemocnou maminku, poslouchá vybrané rozhlasové pořady...je tak čestná a poctivá a pracovitá...a ukřivděná, že mi to v polovině knihy už začalo lézt na nervy. Nicméně její úderný a zkratkovitý styl mě přesto baví. Mnohem víc mě ale bavily její předchozí knihy a nejvíce ta první.

lidunka1
03.05.2017 2 z 5

Knížka mě velmi zklamala. Je to jako kdyby téměř kdokoliv z nás vydal svůj deník. A vůbec nechápu, proč se jmenuje Život je nádherný, když má člověk z četby dojem, že život je jen samé trápení..... Opět důkaz, že když je někdo slavný a kniha má reklamu, tak se prodává, aniž má patřičnou úroveň.

Mr.Donut
28.04.2017 5 z 5

Skvělá kniha, jež nabízí mnoho míst k zamyšlení. Pro mě první kniha od Boučkové, ani nevadilo, že jsem neznal předchozí díly triptychu, snad jen chvíli na začátku jsem se cítil trochu mimo. Po dočtení jsem si okamžitě obstaral další díla autorky a knihu doporučuji.

micha-ella
27.03.2017 5 z 5

Znám rodinu s podobným osudem, jaký prožila a popsala paní Boučková ve svých knihách Rok kohouta a Život je nádherný. Adoptovat romské děti se jí vymstilo. Geny někdy nelze usměrnit výchovou ani čistým srdcem a láskou. Já před autorkou obou těchto knih smekám klobouk a přeju jí, aby se nenechala zlomit. Život je nádherný!

Beruska18
25.03.2017 3 z 5

Po přečtení knihy Rok kohouta jsem neváhala a sáhla i po této knize, ve které autorka opět otevřeně popisuje události, které jí přinesl život - duševní nemoc matky, smíření se životem adoptivních synů, na který neni vůbec pyšná ... určitě mě kniha nesklamala ...

amysa
07.03.2017 4 z 5

Rozhovor s Terezou Boučkovou v pondělní Oně Dnes mi připomněl, že jsem ještě nenapsala hodnocení poslední její knížky... Nechci srovnávat s předchozími věcmi, prostě každá její knížka byla napsána v určitém životním období, ve kterém se autorka zrovna nacházela a potřebovala se z toho vypsat... A já mám pro její zpovědi slabost, protože je pro mě neskutečně silnou ženou, ke které cítím opravdu hluboký obdiv... Každý se neumí tak statečně prát a neustále bojovat s křivdami a nepochopením, které nám život občas klade do cesty...
Její poslední deník Život je nádherný vyznívá mezi řádky opět docela smutně, ale i přesto mi byl hodně blízký... hlavně všechny ty situace, popisující neustálý a nikdy nekončící zmar ohledně maminčiny nemoci... Opravdu velmi často jsem se v těchto řádcích našla, poznala a překvapivě mi i ten občasný nadhled vykouzlil úsměv na tváři:-)
Přeji Tereze hlavně pevné zdraví, šťastný a spokojený život a těším se, až nám o těch pěkných chvilkách, třeba někdy příště, zase napíše... A já si je přečtu opravdu moc ráda!

Sonik1974
01.03.2017 5 z 5

Skvostné. Miluji knihy Terezy Boučkové. Jsou tolik o životě a ze života. Pro mne silná osobní zpověď.

kudrdlinka
01.03.2017 4 z 5

Pro mě byl Rok kohouta asi silnější. Tady jsou hodně popisovány události toho roku a to mě až tak nebavilo. Každopádně jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, je rozhodně zajímavá. Obdivuju T.B., že dokáže tak otevřeně psát, tady zejména o nemoci své maminky.

cace
25.02.2017 2 z 5

Přečetla jsem, ale předchozí knihy se mi zdály být lepší. Příliš mnoho hodnotícich výroků. Je to o autorce, postrádám víc.

autobiografické prvky české romány

Tereza Boučková
česká, 1957
2008  81%Rok kohouta
1990  78%Indiánský běh
2016  81%Život je nádherný
2013  74%Šíleně smutné povídky
2020  76%Bhútán, má láska

Kniha Život je nádherný je v