Zima úzkosti

Hrdinou románu je malý člověk na malém městě; nepoctivým způsobem dosáhne svých pochybných cílů, a když se chce znovu stát spořádaným občanem, zjišťuje, že cesta zpět neexistuje.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30618/zima-uzkosti-30618.jpg 442

The Winter of Our Discontent (1961)

Vydáno:, Československý spisovatel

MOu598
18.08.2017

Četla jsem v únoru 2016. Podle mých poznámek:
V ich formě. Jak myslí muž.
Jiné než ostatní knihy autora, zvláštní. Takové sladko-kyselé.
Dobře se čte, ale hůř se promyslí - vlastně nevím, proč jak skončilo.

Ivaksa
07.10.2014

Trochu slabší dílo na vynikajícího Steinbecka. Přišel mi ten příběh strašně vleklý, hromada vaty, dost jsem knihu odkládala.Navíc mi úplně nesedlo to vypravěčské přeskakování z třetí osoby do první. A to manželské tokání, to byly pro mě dost nesnesitelné dialogy. Ale dolouskala jsem.

Pawlisman
02.10.2014

Co si pamatuji příběh se mi líbil a měl několik vynikajících momentů. Steinbeck má určitě brilantnější díla, ale pro fanoušky tohoto velkého autora lze určitě doporučit.

Nick269
21.05.2013

Oproti ostatní dílům mi přišly některé pasáže příliš zdlouhavé a fádní a poněkud mě rozptylovaly od vlastní osy příběhu. Myslím si, že to je látka sice aktuální i v dnešní době, ale poněkud Steinbeckovi nesedla.

panjan
07.10.2011

Není to úplně klasická "Steinbeckovina" se strhujícím příběhem jako např: Hrozny hněvu. Vypadá to jako by se autor dal na jiný styl, který mu nesedl úplně na 100%. Přesto vyprávění o poklidném životě v maloměstě rozhodně nenudí.

Lili
24.01.2011

Pozn.:

Při proslovu u příležitosti převzetí Nobelovy ceny za literaturu v roce 1962 John Steinbeck prohlásil za poslání spisovatele "vystavovat naše žalostná selhání a lidské chyby, vytahovat na světlo naše temné a nebezpečné sny za účelem zdokonalení," stejně jako oslavovat "velikost srdce a ducha - důstojnost, s jakou dokáže přijmout porážku, jeho odvahu, soucit a lásku." Přesně to je také smyslem příběhu Ethana Hawleye, bezskrupulózního podnikatele, který se snaží využít každou možnost ke svému prospěchu, aby si na konci své pouti uvědomil hodnoty, které mu dosud unikaly a nastavil zrcadlo svého života.