Žena v bílém

Žena v bílém https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60856/bmid_zena-v-bilem-b9I-60856.jpg 4 302 84

Detektivní příběh mladého učitele kreslení, který odhalí rafinované zločince usilující o velký majetek. Autor, klasik anglického detektivního románu napínavou formou kritizuje kořistnickou morálku, právě tak jako jeho vrstevník Charles Dickens.

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Woman In White , 1860

Čmeláček
01.07.2022 5 z 5

Výborná kniha, která se dobře čte i navzdory tomu, že už byla napsaná hodně dávno. Viktoriánská Anglie nemá chybu :))).

Babsie
18.05.2022 4 z 5

Napínavé, zábavné, jednoduché čtení.

michaela2338
21.04.2022 4 z 5

Mělo to v sobě prvky brakového viktoriánského románu plného intrik, zlotřilých baronů a hrabat, křehké hrdinky v nesnázích a šlechetného hrdiny, který se bere za její štěstí, byť není v postavení vyjevit své city otevřeně. A pokud je snad na scéně žena odhodlaná a duchaplná, pak jistě vypadá spíše jako muž. Přesto to v tomto případě skvěle funguje a není nouze o nervy drásající napětí. Nešlo mi pořád na rozum, jak autor dokázal věrně zachytit mluvu, tu jedinečnou schopnost neříkat nic na rovinu a jen kolem všeho zdvořilostně kroužit. Tedy schopnost všech zúčastněných číst přirozeně mezi řádky. Teprve až po dočtení mi došlo, že jsem literární ignorant. Wilkie Collins totiž žil v době, o které psal. O to víc oceňuji, že jeho dílo baví i v tomto století. I když není Collins považován přímo za otce detektivky, patří k průkopníkům tohoto žánru. Jsem ráda, že jsem dala na tip Databáze.

MíšaS.
27.11.2021 3 z 5

Nebylo to špatné, ale nijak zvlášť mě příběh neoslovil.

ArwenAragorn
17.11.2021 3 z 5

Moc ráda jsem si přečetla knížku z doby viktoriánské Anglie, kde byla romantika i dobrodružství. Začátek mě bavil opravdu hodně, později se začaly střídat pasáže méně záživné s těmi hodně čtivými. Vysvětleno bylo všechno a dobro zvítězilo. Atmosféra byla příjemně ponurá. Takže doporučím.

mataj
24.10.2021 4 z 5

Romanticky laděný detektivní román ze staré Anglie se zvláštní ponurou atmosférou. Příběh je podaný z pohledu několika postav, přičemž se postupně vyvíjí spletitá a zajímavá zápletka, které nechybí překvapení a napětí. Styl psaní odpovídá období, kdy byl napsán (r.1860), takže to byla celkem příjemná změna oproti většině knih, které jsem v poslední době četla.

Zuzvil
07.10.2021 3 z 5

3,5* S radostí jsem si přečetla další knihu, která by se mi do rukou normálně nedostala - typickou detektivku z anglického prostředí. Četla jsem tedy zkrácenou, volně přístupnou, verzi. Za mě zcela dostačující a v tomto případě mi tam nic nechybělo a tak po plné verzi "netruchlím". Moc se mi líbilo, že příběh je vyprávěn všemi zainteresovanými lidmi v příběhu samotném. Postupně se nám tedy poodhaluje pointa i námět knihy. Knížka se četla velmi dobře, občas bych děj klidně ještě více zrychlila, ale respektuji, že to není novodobá kniha a není třeba spěchat. Velmi mi vyhovovalo vyprávění jednotlivých postav, celkově mě ale kniha ničím neupoutala natolik, abych si ji někdy chtěla přečíst znovu.

Eva2424
14.08.2021 4 z 5

Zpočátku tajemné a napínavé, postupně trochu překombinované až legrační. Při náročném týdnu v práci to byla ideální neškodná a lehoučká četba. Motivy postav byly pro mě nečekané, stejně tak rozuzlení. Kdyby si spisovatel odpustil pár absurdních pasáží a na hlavu postavených situací, dala bych pět hvězdiček.

IreneP
13.08.2021 4 z 5

Knížka je výborná, jen mám pokaždé problém si zapamatovat, jak to všechno bylo spletité. Ale zase je to důvod přečíst si i znovu. :-)

nada3314
31.07.2021 4 z 5

Skvělé to bylo! Psaní formou deníků mě moc bavilo.

klarenzi
22.07.2021 4 z 5

První kniha z aktuálního kola #klasikomilove dočtena. A bylo to super! Na pláži se to četlo jedna radost. Moc mě bavilo prostředí staré Anglie. Moc chválím překlad, ta kniha se četla sama. Občas jsem tedy trochu tápala v postavách, to je jedno malé mínus. Protože se mi pletli všichni hrabátka, jeden byl Pesko, druhý pak Fosco, a tak @knihodura

eva3992
21.07.2021 3 z 5

Tento román s detektivní zápletkou nám popisuje příběh mladého malíře Waltera a dvou sester – Marian a Laury. Najdeme zde sňatek pro peníze, tajemnou záhadu i romantickou lásku. Celý děj sledujeme pomocí deníkových zápisků a vzpomínek zúčastněných, abychom odhalili, co je vlastně pravda a kdo je kdo.

Upřímně, s touto knihou jsem měla problém, a i sepsat několik slov o ní je pro mě složité. Ze začátku mě mile překvapila, neboť od prvních stránek se tam objevuje tajemství a já byla napnutá, co se bude dít. Po chvíli mi to přišlo zdlouhavější a pomalejší (a to jsem četla zkrácenou verzi, u té původní bych to asi nedala ).

Na jednu stranu to bylo celé dost jasné, jak to vlastně bylo, na druhou mi to chvílemi přišlo napínavé. Někdy však zbytečně překombinované. Opravdu nevím, jak to celé uchopit. Navíc se čtením tohoto žánru nemám moc zkušeností, a tak nedokáži posoudit, zda to bylo dobré, či nikoliv.

Za mě osobně tedy průměrná knížka, která mě občas bavila a občas ne. Ale po přečtení vím, že knihy podobného ražení už zřejmě nebudu vyhledávat.

3,5*/5*

bookcase
21.07.2021 4 z 5

Jedna z prvních detektivek vyprávěná retrospektivně pomocí dopisů a deníků, to mě baví. Napínavé pasáže střídají méně záživné, nakonec je asi dobře, že u nás vyšla zkrácená verze. :)

tomasblazek
18.07.2021 5 z 5

Žena v bílém (1860) je první román od anglického spisovatele Williama Wilkie Collinse (1824 - 1889), který jsem přečetl. Collins je považován za jednoho ze zakladatelů detektivního žánru, to jsem se ale dopídil až po přečtení. Bál jsem se vcelku, že půjde o variaci na stylu o něco starších anglických a pro dnešního čtenáře už přece jen poněkud utahaných gotických románů. Nicméně není tomu tak a mohu jen konstatovat, že Žena v bílém je vynikající detektivní thriller - ovšem paradoxně bez postavy detektiva - s důmyslně spředenou zápletkou a napětím, které čtenáři nedá oddech ani nudu. Ostatně - můj mylný předpoklad vycházel z poněkud zavádějícího textu na záložce - a současně úvodních slov románu - kde Collins píše: "Náš příběh líčí, jakou moc má trpělivost ženy a čeho může dosáhnout odhodlanost muže." Ne, čtenář nemusí mít s touto knihou trpělivost, protože se od ní - pokud má asoň poněkud v lásce žánr černých příběhů z 19. století - nebude moci odtrhnout.
Zajímavý je styl vyprávění, kdy se vypravěči postupně a napřeskáčku stává sedm postav knihy a vypravěčem se dokonce v nejděsivějších pasáží stáne sám jeden za strůjců série dokonale vykombinovaných úkladů a zločinů, o kterých román pojednává. Já vlastně nemám tenhle styl literatury "několikerých pohledů" moc rád, ale tady zanfungoval perfektně.
Učitel kreslení Walter Hartight za dusné noci na cestě do Londýna potkává zvláštní zjev. "... když tu náhle mi ztuhla každá kapka krve v těle - někdo mi zezadu znenadání položil lehce ruku na rameno. Prudce jsem se otočil a pevně sevřel v ruce hůl. Uprostřed široké a měsíčním svitem zalité silnice stála, jako by se vynořila z podzemí nebo spadla z nebe, jakási bíle oděná žena, která na mne hleděla s vážnou tváří a pravicí ukazovala k temným stínům, pod nimiž se rozprostíral Londýn. "Je to cesta do Londýna?" zeptala se." Kolem záhadné ženy v bílém se začne roztáčet kolotoč mysteriozních udílostí, na jehož pozadí je boj o velký rodový majetek. Záměna dvojníků, tajemné komnaty starých zámků, únosy, vydírání, dusivá atmosféra a celé panoptikum postav, z nichž některé skvěle klamou čtenářova očekávání, když mezi nimi chvílemi hledá pro oběti zločinců zastánce, o kterých se dlouho zdá, že snad ani nevystoupí na světlo a scény úzkosti a beznaděje budou nekonečné a bezedně truchlivé...
Místy vynikající horror, místy příběh spíše kriminální, ovšem ještě bez postavy jakéhosi Sherlocka Holmese, protože řešitel problémů zde rozhodně není detektivem, natož profesionálním či proslulým; takový literární typ v době sepsání Collinsova románu měl teprve přijít na scénu. Skvělé dílo, čtěte.

Stani95
07.07.2021 3 z 5

Další kniha v ramci #klasikomilove a tentokrát detektivní kolo. Knížka byla napsána před více než 160 lety. Začátek mě velmi bavil, napínavé to bylo. Akorát postupem času se děj na můj vkus začal více táhnout a míchání více postav mi knihu zkomplikovalo.

Katania
07.07.2021 5 z 5

Moc se mi líbilo psaní formou deníku a celkově mohu knihu jen doporučit!

Sarah01
15.06.2021 5 z 5

Přestože kniha je psána formou deníku a vyprávění různých osob, nebo možná právě proto, je stále napínavá a dějově nabitá od začátku do konce. Nedá mi nesrovnat ji s dnešními autory historických detektivek, které jsou zbytečně natahovány a čtenář se musí prokousávat naprosto nic neříkajícími popisy, které do děje nic nepřinášejí. Zápletka je v podstatě úplně banální, ale celkové provedení je dokonalé.

medlovice
18.05.2021 5 z 5

Atmosféra v této knize je tak dokonalá, že jsem se musela přesvědčit pohledem z okna, že venku jezdí auta a můžu si obléct tričko a leginy a ne korzet. Kvalitní literatura , záhada a tajemno jak jej vidí rozdílní lidé, takže i když rozvláčné , tak velmi čtivé.

trudoš
30.04.2021 4 z 5

Vůbec se nedivím, že i po sto šedesáti letech se román Wilkieho Collinse těší takové oblibě. Přes jazykovou rozvláčnost a cílené natahování záhady má v sobě Žena v bílém pořád něco čtenářsky enormně atraktivního. Dost s tím má podle mě co do činění dokonale zachycené prostředí staré Anglie, stejně jako šestáková zápletka, která pro svou tajuplnost nutí čtenáře otáčet jednu stránku za druhou, aby řešení přišel na kloub. Což ještě umocňuje stavba příběhu, uspořádaná z množství rozličných výpovědí, jež na sebe přímo navazují a postupně tak vykreslují dějovou linku podmanivého dramatu. Jako detektivka možná trochu přestřelené v konstrukci zločinu, ale nemůžu říct, že by kvůli tomu u mne vyprávění ztratilo na síle, právě naopak. Jde o kouzelně starosvětské dobrodružství, ve kterém jsou krásné dámy ve skutečných nesnázích, mladí hrdinové nezištně stateční a bídní zhýralci prohnilí až na samotnou dřeň. Připočtěte si k tomu perfektní stylistiku a tip na čtení pro zádumčivý víkend je na světě.

Parwana
25.04.2021 5 z 5

Skvělý amistrně popsaný příběh z viktoriánské éry, který měl vše: precizní vykreslení postav, dobrou zápletku, rafinované a nebezpečné záporáky, ponuré prostředí, drama a byl napínavý do samotného konce, naštěstí měl i šťastný konec. Jako kdybyste smíchali B.A.Paris, Shari Lapenu a Agathu Christie a přesunuli je do devatenácté století.