Zelená míle

Ve věznici Cold Mountain, v bezútěšné řadě cel známých jako Zelená míle, čekají na smrt vrazi tak zvrácení jako psychopat William Wharton a tak posedlí jako Eduard Delacroix. Dohlíží na ně několik dozorců: slušný Paul Edgecombe či naopak sadistický Percy Wetmore. Ale ať dobří, či zlí, ať nevinní, nebo ničemní, nikdo z nich se dosud nesetkal s někým tak brutálním, jako je obr John Coffey, násilník a vrah dvou holčiček. Je Coffey ďábel v lidské podobě? Nebo je někým úplně jiným? Mezi nebem a zemí je víc zázraků, než si kdokoli v Cold Mountain umí představit – a pravda vychází najevo v tlakových vlnách, které dokáže vyvolat jen Stephen King, a v explozivním finále, které čtenáři vyrazí dech....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/192600/zelena-mile-nOP-192600.jpg 4.82655

Zelená míle

Vydáno:, Beta-Dobrovský

The Green Mile (1996)

Kniha Zelená míle

haki34

zrovna dnes jsem si na knihu vzpomněla v autě a ejhle - Padfoot mi ji svým komentářem připomněla..tak jsem se ponořila do vzpomínek...

tahleta se Stephenovi obzvláště povedla..další z příběhů, které se můžou stát (a kdoví, jestli se nestaly)..
i po asi 15letech od přečtení ve mně zůstává pocit bezmoci, soucitu, nepsravedlnosti a křivdy, zmítá mnou široká škála emocí..navíc nyní jako rodič o to víc soucitím s rodiči dvojčat..násilí na dětech mně vždy dostane do kolen..
A John Coffey...skvěle napsaný...(a následně ve filmu i skvěle zahraný....celý film jsem snad ani neviděla, ale určité tváře se navždy spojili s postavami)
Postava Paula, přibližujícího mikrosvět věznic a jeho zákoutí..nahlížejícího kolikrát do skrytých "šuplíků" vězňů...poznávajícího Johnův příběh a paralelně prožívajícího jeho vlastní...
Poselství z knihy pro mně : proto neodsuzujme hned předem někoho , i když věci důkazy se jeví tak jasně a srozumitelně...neposuzujme lidi podle našeho prvého dojmu..(a kolikrát ani podle druhého a třetího..)
Připusťme možnost omylu, hledejme pravdu i za cenu ztrát, protože některé věci (třeba smrt) už jsou nezvratné...

jfialova

Film jsem viděla už před dávnou dobou a jelikož se tehdy jednalo o poněkud masovou záležitost, četbu knihy jsem odkládala. Udělala jsem dobře, protože vzpomínky na film (mimochodem špatný není) mezitím vybledly a četbu jsem si mohla užít. Přestože jsem dějovou linku znala, četlo se to jedna báseň a autorův styl dodal příběhu další, lehce filozofický rozměr. Mimochodem, dle amerických statistik z roku 2016 vychází, že každý týden byly odhaleny průměrně tři justiční omyly-toto číslo se netýká pouze odsouzených na smrt, ale též neprávem uvězněných. Co myslíte vy, je to málo (když se kácí les, lítají třísky) nebo moc (lidský život a svoboda člověka jsou nedotknutelné)? Žijeme ve společnosti, kde dle průzkumů více než polovina Čechů je pro znovuzavedení trestu smrti, současný stav justice není zrovna uspokojivý a před několika desítkami let probíhaly politické procesy. To vše v kontextu s tímto příběhem nutí k zamyšlení.

Padfoot

Čím dál víc uznávám (a uctívám) Kinga. Tahle kniha vznikla jako příběh na pokračování – tedy šest částí, jedna napínavější než druhá. Prostředí cely smrti hodně ponuré, ale zároveň blízké (v tom smyslu, že pro někoho je to prostě každodenní práce). Rozpor je i mezi tím, jak nakonec vnímám odsouzence – jako lidi, kteří udělali něco dost odpornýho, zároveň lidi čekající na smrt, po které je nebe patrně nečeká,... A takových momentů je tam kotel. Momentů, které nutí zastavit se, všechno vstřebat a znovu si uvědomit, že nic není černobílé. Silný zážitek a rozhodně ne můj poslední King.

"Každý z nás musí umřít. Výjimky nejsou žádné. Je mi to zcela jasné, ale někdy, ach panebože, je Zelená míle tak dlouhá."

terimila

Jedna z mála "jiných" kingovek. Nenajdete v ní monstra v děsivé podobě příšer, ale jen monstra schovaná do lidských těl. Je to knížka plná paradoxů - odporných zločinů a viníků, kterých vám nakonec snad i je líto... odsouzení a pomoci... atmosféry čekání na trpký konec a každodenního života i s malými a úsměvnými momenty. Dlouho to vypadá celkem normálně... a pak se začnou dít věci a Velkej kluk John C. se nakonec stane jakýmsi novodobým Kristem z kriminálu. A nakonec zbývá otázka, jestli jeho dary a dary, jimiž byl i on obdařen, jsou vlastně dary nebo prokletí.
Je to pohádka, ale pohádka detektivní, fantastická, krutá a přitom milosrdná.
A snad jediná kniha, u níž mě nenaštvala filmová adaptace. Prostě... Míle se povedla na všech frontách.

Arev122

Tak tady mě S.King trochu zklamal, kniha mě příliš nenadchla, pouze konec byl lepší, napínavější - tak jako jeho jiné knihy.

pivatko

i přesto, že jsem film viděla asi pětkrát, tak mě kniha moc bavila, úžasně napínavá

DadulaZ

Přesto, že jsem viděla film již před čtením knihy, mě kniha velmi zaujala a vtáhla do děje. Zamilovala jsem si postavu Johna Coffeyho. Kniha je za mě mnohem lepší než film!

Aliii

Pro mě naprosto jasná volba knihy do čtenářské výzvy k tématu Kniha, jejíž děj se odehrává ve vězení. Byla jsem trochu napnutá, jestli mě kniha bude bavit, když jsem několikrát viděla film - a bavila mě velice. S.King moc dobře ví, jak čtenáře strhnout a vtáhnout do děje a fakt, že psal knihu na pokračování v časovém presu to vše ještě umocňuje. Klobouk dolů!