Želary

Želary https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5720/bmid_zelary-prB-5720.jpg 4 866 149

Želary jsou ucelený cyklus osmi povídek, který je navzájem propojený jednotlivými hlavními postavami. Poprvé vyšly roku roku 2001 v nakladatelství Paseka a o rok později obdržely Státní cenu za literaturu. Děj jednotlivých povídek popisuje osudy obyvatel fiktivní stejnojmenné zapadlé horské vesnice nacházející se v Beskydech na moravsko-slovenském pomezí a jejich bídu v období první republiky. Většina postav se následně objevuje v pozdějším autorčině opusu (vydaném v Pasece o rok později), v knize Jozova Hanule, která ovšem byla zfilmována pod názvem Želary, čímž byl odstartován zmatek, trvající dodnes. Dokonce i ministerstvo kultury ČR při nedávném autorčině umrtí na svém webu chybně uvedlo, že film Želary je filmovou verzí stejnojmenného románu.... celý text

harena
11.03.2017 4 z 5

Krásné, laskavé povídky, okouzlující atmosféra, jako bych seděla na chalupě u babičky u kamen a poslouchala vyprávění o lidech kolem. Popravdě musím říct, že i mne začátek zaskočil, mnoho lidí a najednou zmizeli, přeskakování z času do času a najednou se mluví o naprosto jiných lidech. Pak jsem si přečetla v anotaci , že se jedná o soubor osmi povídek. A lidé se v dalších povídkách opět setkávají,postupně se odkrývají příčiny jejich konání a celý příběh se skládá dohromady. Krásný sloh, neuvěřitelně veliká slovní zásoba a hlavně celá kniha je jako život sám. Vlídně a s láskou popsaný. Jozova Hanule se mi ale líbila víc, ta byla naprosto dokonalá. Obě moc doporučuji k přečtení.

PetullaN
11.03.2017

Zatim me kniha vubec nechytla, uvidim jestli vubec doctu.
Naprosto souhlasim s Aerine, ze preskakovani v case a mezi postavami je na skodu a velmi rusive.

Aerine
08.03.2017 2 z 5

Vůbec nechápu tak vysoké hodnocení. Přeskakování v čase a mezi postavami bylo velmi rušivé. Někdy se nedalo ani poznat, zda se daná část příběhu odehrává v dětství nebo dospělosti postavy. Možná kdybych nejdřív viděla film, nebo si dělala vedle při čtení poznámkový aparát, kdo je kdo, kdo s kým měl které dítě, která "přezdívka" patří komu atd. možná bych nebyla tak rozladěná s každou přibývající stránkou. Na čtení jsem se netěšila. Dvě hvězdičky dávám za zajímavé prostředí a postavu Lucky, ráznou ženskou, která snad jako jediná věděla, co se ve vesnici Želary děje

lagareta
23.02.2017

Knihu jsem přečetla a pak ještě jednou. ..myslím, že mám načteno docela dost, ale tohle je zážitek! Těžko hledám slova, ale autorka se mi dostala pod kůži.

0001260
19.02.2017 5 z 5

Strašné, ale krásné.

Smisinka
24.01.2017 4 z 5

Poutavé povídky o několika postavách, které žijí v nelehké době.

kara
17.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha, pořád na ni musím myslet.

TipsyChipsy
13.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha.

hladko
26.12.2016 5 z 5

Před dvěma lety jsem v komentáři k jedné knize Viktora Huga napsal, že o jeho slohu si současní autoři můžou jen nechat zdát. Velká slova (a gesta) často smrdí právě malostí komunikátora. V mém případě to byla neznalost poměrů, tedy otevřený projev blbosti. Je to, jako když někdo tvrdí, že současná hudba nedosahuje kvality hudby šedesátých let. V podstatě to pouze znamená, že se v současné hudbě neorientuje a že v dané oblasti nenašel průsečík svého srdce.
Už vím, že opak je pravdou a že svého Huga možná potkávám v autobuse cestou do práce. Opavského Huga, který si snad Gwynplainův příběh píše doma do šuplíku. Budu k českým autorům pokornější, protože jsem byl neočekávaně doslova uhranut poetikou, moudrostí a schopností vykreslit esenci člověčenství, jež do svého vyprávění zhmotnila Květa Legátová. Nějakou dobu budu do světa křičet: BRAVO! Cítím se tím povinován.

bibi.r
14.12.2016 5 z 5

Ze začátku pro mě příběhy byly hrozně zmatené. Nejvíce jsem se ztrácela v postavách - kdo je kdo, kdo s kým a proč, jednotlivé vztahy a zvraty mezi postavami. Ale jak jsem postupně pronikala povídkami dál a dál, začala jsem jednotlivé postavy milovat a nenávidět, a hlavně jsem se v nich i začala orientovat a rozumět vazbám mezi nimi.
To jak jsou samotné povídky napsané, je něco neuvěřitelně nádherného.

dadako
19.09.2016 5 z 5

Krásné vyprávění o nelehkém životě v chudé prvorepublikové vesnici. Přeskakování časové linie i postav, čtení nijak neusnadňuje. Zde mi to ale vůbec nevadilo, na rozdíl od takového Trainspottingu, který jsem četl nedávno a byl psaný podobným stylem. Naopak mě moc bavilo si spojovat jednotlivé postavy a děj si v hlavě skládat správně chronologicky. Hned za čerstva jdu na Jozovu Hanuli.

AllyKumari
06.08.2016 5 z 5

Hořce krásná mozaika lidských osudů, které se setkávají v rámci soužití v malé prvorepublikové obci. Měla jsem trochu potíž sledovat neustálé změny pohledů a hlavně časových rovin, ale i tak text příjemně plynul, prodchnut lyrikou a zároveň divokostí emocí.

růžovámakrela
31.07.2016 5 z 5

Kniha, která uchvátí svým výborně rozpracovaným popisem atmosféry a prostředí. Nečekejte dramatický děj, spíš drobné epizodky. Ovšem čte se skvěle, nijak nenudí, spíš naopak - vtáhne čtenáře do života v úchvatné, ale tvrdé krajině v ještě tvrdší historické době.

Luciga
10.07.2016 4 z 5

Neměla jsem tušení, co od knihy očekávat (i když jsem většinu hlavních postav "znala" díky shlédnutému filmu Želary a věděla, že tato knížka nebyla předlohou pro něj)... a moc jsem si ji celou, všechny příběhy v ní užila. U některých je třeba se zamyslet, jiné plynou samy, jakoby se odehrály někde v sousedství. Celkově jsem unešená z popisného způsobu autorčina psaní.

Matylda66
03.07.2016 5 z 5

Tohle bylo pohlazení, nevím jak jinak to popsat. Vrátilo mě to do dětství, kdy jsem strašně ráda poslouchala babiččino vyprávění.

janulka1310
11.06.2016 5 z 5

Po knize jsem šáhla poté, co jsem viděla v televizi film Želary. Kniha se mi opravdu moc líbila, ale jsem ráda, že jsem viděla nejprve film. Pomohlo mi to lépe se zorientovat v postavách, kterých je tam požehnaně a jejich osudy jsou dokonale propletené. Atmosféra knihy mi připomínala Žítkovské bohyně. Jazyk nádherný, spousta metafor, přírovnání a dalších zajímavých jazykových obratů. Po 50 odstínech to byla opravdu slast číst ;-) Těším se již na Jozovu Hanuli, podle které je vlastně film natočený.

lapagerie
23.05.2016 5 z 5

Krásná, atmosférou dýchající knížka. Moc se mi líbilo, jak se postupně odkrývaly pohnutky jednotlivých postav, příčiny jejich jednání i to, jak je vnímali ostatní. Ráda se k Želarům zase vrátím.

boticelli
01.05.2016 5 z 5

Bez stare damy Vojnicove a mlade damy Bojarove by to nebylo ono!

ber-tram
08.04.2016 3 z 5

Všímat si drsného zevnějšku neznamená totéž jako pozastavovat se nad zjevnými povrchnostmi. Autorka jakoby si v povídkách nevěděla rady, k čemu se vlastně přiklání; bohuŽELARY… 27/08

citronekodvedle
27.03.2016 5 z 5

Nádherná knížka, trošku jsem v ní na začátku tápala kvůli těm všem jménům a že každá povídka se odehrávala v trošku jiném čase ale vůbec mě to od čtení neodradilo a těším se i na další knížku a to Jozova Hanule, původně jsem si totiž myslela že knížka bude jako příběh ve filmu. :-)