Zbohom zbraniam

Zbohom zbraniam https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199033/bmid_zbohom-zbraniam-gjA-199033.jpg 4 1196 122

Dej románu Zbohom zbraniam (1929), prvého z hemingwayových bestsellerov, sa odohráva na talianskom fronte počas prvej svetovej vojny. Rozpráva príbeh lásky amerického poručíka, vodiča sanitky Červeného kríža Frederica Henryho a talianskej zdravotnej sestry Catherine Barkleyovej na pozadí krvavých bojov. Catherine ošetruje raneného Henryho a ich láska sa naplní, Catherine čaká dieťa. Henry sa vracia na front, ale čoraz väčšmi presvedčený o nezmyselnosti vojny rozhodne sa aj so svojou láskou ujsť. Príbeh so zjavnými autobiografickými prvkami sa končí tragicky, Catherine aj dieťa umierajú.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

A Farewell to Arms , 1929

Chajda69
29.06.2020 4 z 5

Po prvních sto stranách Sbohem, armádo! jsem byl rozhodnutý dát knize jednu, maximálně dvě hvězdičky. Nečekal jsem, že nejčastěji používaným slovem první třetiny knihy bude "miláčku". Catherine je postava neuvěřitelně naivní a infantilní, nad jejími promluvami jsem často jen kroutil hlavou a otáčel oči v sloup.

Po první třetině se mi ale kniha začala líbit a ke konci druhé třetiny jsem z ní už byl nadšený. Obecně, dění na frontě bývá zpravidla zajímavější než dění v zázemí, ale i epizody v Miláně nebo ve Strese stály za to. Možná jsem se s Hemingwayem víc sžil a naladil se na jeho vlnu.

Poslední třetina byla taková Hemingwayova emocionální horská dráha, na které čtenáře svezl z euforie nad zmizením z nesmyslné a zbytečné války, přes harmonický život, až do závěru, který ve svém důsledku není v individuálním měřítku o nic lepší, než hrůzy války.

Hned od začátku jsem kroutil hlavou nad tím, jak se někdo může dát jako dobrovolník k italské (!!) armádě, i když na to možná pohlížím prizmatem výkonu italské armády ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století. Hezky to vystihla Catherine (ke které jsem jinak žádné velké sympatie neměl): "Miláčku, prosím tě, buď rozumný. Nedezertoval jsi z armády. Je to jen italská armáda."

bigbabe
18.04.2020 4 z 5

Protože jsem zavřené knihovny, začala jsem číst knihy z mé knihovny, které mi někdo někdy daroval. Na škole jsem literatuře asi chyběla nebo si nepamatuji žádné podrobnosti o této knize. Domnívala jsem se, podle názvu, že to bude něco hodně o válce.
Byla jsem překvapena (zatím nevím, jestli pozitivně, to mi ještě musí dojít), že to je spíš takový trochu tragický dámský románek.
Také mě překvapil autorův styl, díky kterému nevím, jestli se k němu ještě vrátím nebo ho naopak vyhledám, že se mi po něm bude stýskat. Část kniha napsaná jedním dechem v přímých řečech o "ničem" a část knihy popisující relativně zdlouhavě události a situace.

Barsa
15.04.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem.

Johnnyman
02.03.2020 5 z 5

Krásný válečný román se smutným koncem.

andrii24
23.02.2020 5 z 5

Už ti "padá listí." Už tě odzbrojili, ale... bílá vedle černé, v jedné řadě. Černá bílou objímá. Umíráček klávesnice míru hraje. Ztracená blízkost tebe dojímá.

Ivan69
11.02.2020 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih...

MikulášV
27.01.2020 5 z 5

Příjemná změna po zklamání z "Komu zvoní hrana". Nechal jsem se úplně unést příběhem a vcítil jsem se do problémů hlavní postavy, který mi byl něčím blízký. Slzička na konci ukápla

kklepkaa
24.01.2020 4 z 5

Bohužel mi moc nesedly některé pasáže s Catherine, ale jinak se to četlo krásně (navzdory těžkosti děje). Nejvíc jsem si užívala pasáže z fronty.

,,Cizí národ nemůže z lidí udělat vojáky," řekl Manera. ,,V první bitvě všichni utečou." ,,Jako Češi."

DragonflyT
19.08.2019 2 z 5

Knihu jsem se snažila číst už na gymnáziu, ale odložila jsem ji a raději se vrhla na Remarqua. Nicméně po letech jsem se rozhodla pro druhý pokus. V prvních kapitolách jsem opět měla chuť knihu odložit, ale vytrvala jsem a dočetla ji. Bohužel pokračování nebylo lepší než začátek. Děj se vlekl, rozhovory byly opravdu divné - hlavně všechny, které byly s Catherine, která mi zde připadala jako desetileté dítě. Navíc autorův styl psaní mi od začátku nesedl a dlouho trvalo, než jsem si na něj zvykla. Nemůžu ale říct, že to bylo úplně špatné. Četla jsem i horší knihy. Nicméně dočíst tuto knihu trvalo věčnost. Mám jedinou jistotou, že se k ní už nikdy nevrátím. A pravděpodobně ani nic jiného od Hemingwaye nebudu zkoušet číst, bez ohledu na to, jak je to slavný autor.

Kaplická469
11.07.2019 4 z 5

Je to sice smutné, ale krásné. Láska umístěna do prostředí války vytváří zvláštní kontrast.

Radka1911
25.06.2019 4 z 5

Smutný román o lásce vzniklé uprostřed války. Klasický Hemingway, krásné dílo.

DeepSea21
17.06.2019 5 z 5

Úžasná kniha.Doporučuji zde s Hemingwayem začít.

Sjuzz
15.04.2019 3 z 5

Krok do neznáma sa mi v tomto prípade nevyplatil. Chcela som klasiku a tak som siahla po tejto.
Príbeh z vojnového obdobia, v ktorom je veľa pre mňa nudných dlhosiahlych opisov. Dej sa rozbiehal pomaly, zo začiatku sa točil dookola o tom istom.
Asi v tretine knihy sa konečne začalo niečo diať - zranenie, láska, útek...
Kniha končí tragicky - “nečakane”.

Korsika
04.02.2019 3 z 5

Knihu jsem četla k povinné četbě po knize Na západní frontě klid ... a v tom byl asi ten největší problém ... čekala jsem akci, napětí, pocit sounáležitosti s postavami ... tento příběh byl na mě moc romantický a přeslazený.

krevetinka
28.01.2019 1 z 5

Ani nevím, jak tohle dílo ohodnotit. Četlo se to sice snadno, ale dialogy byly spíše k smíchu, postavy úplně bez charakteru, u čtení jsem často usínala... velké zklamání.
Taky mám výhradu k výtisku z roku 1965, kde se vyskytovalo více chyb, než je zdrávo - často chyběla interpuknce, někdy písmeno, taky jsem narazila na chybějící uvozovky, či na malé písmeno na začátku věty. (Což nezahrnuji do hodnocení, neboť chápu, že to nemá co dočinění se samotným příběhem).

sgjoli
16.12.2018 5 z 5

Sbohem, armádo jsem četla již před delší dobou, ale pořád na tuto knihu mám moc příjemné vzpomínky. Bavily mne ty postavy, dějově to bylo děsně smutné, ale přesto tak krásné a tak dojemné. Užila jsem si to a určitě se k této knize ještě někdy vrátím. :)

Lilyth
10.11.2018 2 z 5

Nic moc

druzickaster
22.10.2018 5 z 5

Na této knize je zvláštní to, že se hlavní hrdina "motal" kolem zásadních situací své doby, ale ze všeho je cítit ta marnost bytí, to zrnko písku v písečné duně a to se mi líbí. Být ve válce neznamená jen válčit a nachomýtat se u všeho co se kde stane, člověk prostě žije svůj život i přes ty hrůzy o kterých kolikrát jen čte a snaží se žít a přežít. Je vidět, jakou sílu má láska, jak umí osvobozovat a posouvat lidi jinam. Je vidět, že i armádě jde dát sbohem a prchnout a nechat vše za sebou a být šťastný, ale jedné věci člověk stejně neuteče i kdyby se schoval nevím kam a dožene ho a o to víc to potom bolí ...

6839
17.09.2018

Je pravda, že příběh je psán spíše z povrchu, a lešení je tvořeno mnoha nezávaznými dialogy. Nicméně příběh odehrávající se ve válečného prostředí, z toho přeci jen nakonec dotváří velké sídlo/dílo.

Langosh
11.09.2018 4 z 5

Zajimava a ctiva kniha. Proste typicky autoruv styl - hodne dialogu, casto o nicem, ale nekdy i o necem.