Zázrak svaté Winifredy

Zázrak svaté Winifredy https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407339/bmid_zazrak-svate-winifredy-Duo-407339.jpg 4 255 72

KDYŽ JE CENA ZA HŘÍCH PŘÍLIŠ VYSOKÁ… Píše se rok 1137 a převor benediktinského kláštera v Shrewsbury se pro opatství rozhodne získat ostatky svaté Winifredy, které spočívají v Gwytherinu, odlehlé vesničce ve velšských horách. K výpravě se přidává i bratr Cadfael, jenž má jakožto rodilý Velšan při vyjednáváních s místními tlumočit, ale po příjezdu do Gwytherinu zjišťuje, že nabídka benediktinů rozdělila jeho obyvatele na dva nesmiřitelné tábory. Prohnaného, moudrého a světaznalého Cadfaela tudíž ani v nejmenším nepřekvapí, když touha po relikviích zapříčiní smrt nejhlasitějšího odpůrce přesunu ostatků, velmože Rhisiarta. Někteří tvrdí, že ho tajuplným šípem proklála sama Winifreda, avšak Cadfael dobře ví, že luk svírala ruka smrtelníka, proto se odhodlaně pouští do vyšetřování. Při pátrání po vrahovi postupně odkrývá příběh lásky a spravedlnosti, ve kterém by cena za hřích mohla být vyšší, než by byl kdo ochoten zaplatit…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Mystery Press

A Morbid Taste for Bones , 1977

Márinka
16.07.2021 5 z 5

Vzhledem k tomu, že má dcera bydlí ve Walesu, velmi mne pobavil Zázrak svaté Winifredy. I když naše národy žily, a žijí, ve zcela jiných společenských podmínkách, vztahy Češi-Moraváci a Angličané-Velšané až tak rozdílné nejsou.

V čem tkví Cadfaelův úspěch? Především je čtivý. Na tom mají samozřejmě podíl i překladatelé. Na jedné straně je tento detektiv velmi pohodový, na druhé má bystrý úsudek, používá selský rozum a dokáže si poradit i bez “mordparty” a vymožeností současné kriminalistiky. Samozřejmě i on má svého “Watsona”, jímž je oficiální představitel spravedlnosti, šerif Hugh Beringar. V neposlední řadě si autorka skvěle poradila i s podílem popisů krajiny, které nejsou zdlouhavé, ale příjemné, obohacující a uklidňující.

Doporučuji zabalit do prázdninového kufru a pokud možno číst od prvního dílu.

Standa24
07.05.2021 2 z 5

Na případy mnicha Cadfaela jsem narazil díky upoutávkám na Databázi, ale tento jeho první příběh mi přišel zdlouhavý a nudný.
PS: Přečteno v angličtině.

Marek82
14.02.2021 4 z 5

Historické detektívky mám rád, od tohto diela však netreba čakať strhujúce napätie Červenákovho Steina a Barbariča. Ide o milý príbeh, ktorý na čitateľa láskavo žmurká, pričom aj pasáže so zločinom sú popísané tak nejako nenásilne. Dve tretiny knihy sa príbeh trocha ťahá, ale záver má vtip a pointu, hoci vraha som uhádol správne. Pokiaľ ide o historické vykreslenie, zdalo sa mi trocha idylické, na to, že šlo o naozaj ranný stredovek, ale celkovo dokresľuje pozitívne vyznenie knihy. Ten, kto nečaká Meno ruže, alebo spomínaného Červenáka, nebude sklamaný. Žiadne potoky krvi a prekombinovaní psychopati, len inšpiratívny príbeh o láske a žiarlivosti, či pýche a pokore.

Ulala
31.12.2020 4 z 5

Moje první autorčina kniha a nemohu říct nic hanlivého. Nenáročná, příjemná a už hledám některý z dalších dílů.

rencovav
19.12.2020 3 z 5

Já bych dala čtyři hvězdičky, ale když to porovnám třeba s předchozí audioknihou, prostě to nebylo tak dobré. Respektive dobré to bylo, hezky napsáno, hezky čteno, ale asi prostě už nejsem moc na detektivky a na ty historické tím spíš. Dřív jsem je docela ráda četla, Vondrušku například. Ale už mě to moc nebaví, i když pořád jsou to jedny z těch lepších detektivek (takové klidnější a jednodušší). Ani jsem nevěděla, že jméno Winifreda existuje, jen tak na okraj. Zápletka docela ušla, rozuzlení taky, byť z toho opravdu nemám žádný hlubší zážitek. Takže průměrné tři hvězdičky. :)

rilajaan
24.08.2020 4 z 5

Příjemná, nenáročná četba.

evelýny
05.07.2020 2 z 5

AUDIOKNIHA
Možná zrovna na nebi nebyla ta správná konstelace hvězd pro četbu historické detektivky, ale tenhle příběh mě tedy opravdu nebavil. Rozvláčné a nudné. Nezachránila to ani prvotřídní interpretace Pavla Soukupa.

P. S.: Ale musím uznat, že je zde velmi dobře popsaná prohnilost a fanatismus církve.

orinka3
10.05.2020 4 z 5

Velmi příjemná historická detektivka, která má všechny předpoklady navodit pěkné a barevné sny, bude-li čtena před spaním. Žádné násilné mordy a potoky krve, žádná brutalita, a přece tu jde o záhadnou smrt nevinného člověka a rozplétání tajemství okolo zázračných relikvií, vidění a toho, čeho je kdo schopen. Bratr Cadfael s moudrým nadhledem řeší a vyřeší i zapeklité situace.

Chesterton
27.04.2020 5 z 5

Dostala jsem darem audiopodobu dvou prvých dílů mojí oblíbené detektivní série od ještě oblíbenější autorky. Děkuji.
Po letech jsem vstoupila do skoro stejné vlídné řeky.
V této MORBIDNÍ CHUTI NA KOSTI (jak píše dRobert dole) se potkává násilná umanutost a touha po moci s rozvahou, zdravou pokorou a poctivým životem.
Cadfael je zralým člověkem, který prochází příběhem nejen jako znalec Velšanů. . . .
Motiv pohřbení zavražděného do hrobu světice je jen malou připomínkou a rámcem celé série, kde se stále potkává slabost a hřích církve s její zdravou pokorou a tím i jemnou silou.

Opatov
08.12.2019 5 z 5

První kniha této série, další jsem zatím nečetla. Snahu o přenesení ostatků svaté Winifredy zkomplikuje vražda. Líbí se mi, že mnich Cadfael uvažuje zdravým selským rozumem a s rozvahou. Trochu změna oproti brutalitě v současných detektivkach. Jedná se o historickou detektivku a tím pádem musí pátrat pomocí kriminalistických metod té doby, nemá k dispozici laboratoř. Ale i ve skromnych podminkach pro pátrání srozumitelně a logicky postupuje krok za krokem k vrahovi. To vše v kraji lucistníků, kde lidé nemají peníze a žijí z výměnného obchodu. Určitě si přečtu další díly, zjistila jsem, že jich je docela hodně.

jendah97
07.09.2019 5 z 5

Příběh jsem si vyslechl formou audioknihy (https://www.audiolibrix.com/cs/Directory/Book/3680/Audiokniha-Zazrak-svate-Winifredy-Ellis-Peters) a jsem z něj nadšen! Můj první čtenářský počin z této série, předtím jsem viděl pouze jeden díl filmového seriálu (https://www.csfd.cz/film/74951-pripady-bratra-cadfaela/prehled/ - konkrétně Jeden mrtvý navíc).

Knížka je klidná a přesto v pravý moment probudí napětí, a to si udrží až do úžasného konce. Autorčin styl psaní je protknut nádhernými přirovnáními a i díky výbornému překladu se ukazuje, jak je čeština krásným jazykem.

Nevím, jak moc je knížka věrohodná dané době, do které je zasazena, ale věřím, že ji vystihuje docela dobře a člověk tak může během četby mimoděk nabýt spoustu zajímavých informací. Domnívám se, že autorka výborně vystihla středověké vnímání zbožnosti. A do jisté míry si nejsem jist, zda-li bratr Cadfael není přece jen příliš moderním člověkem oproštěným od středověké mentality. Ale myslím, že vzhledem k tomu, že se jedná o historický detektivní román a ne odbornou vědeckou publikaci, tak to vůbec nevadí, naopak jsou tyto informace příjemným přínosem.

PS: Moc se mi rovněž líbí vnitřní víra bratra Cadfaela - racionální bez nějakých "zbožných" výstřelků a přesto věřící na zázraky a věci, které rozumem nejsou uchopitelné a člověk je může přijmout pouze vírou.

Rozhodně doporučuji, pokud chcete klidnou a přesto napínavou detektivku bez psychopatických magorů.

konicekbily
20.07.2019 4 z 5

Když jsem chodil na základní školu, již velmi dávno, série s benediktinským mnichem ještě vůbec neexistovala. A tak, abych nezáviděl těm, kteří měli za povinnost přečíst některé knížky této řady v rámci mimoškolní četby, se k ní stále vracím. Dokonale popsané prostředí tehdejší doby, mistr detektiv odhaluje každou špatnost a miniaturní příběhy vtěsnané do útlé knížečky - to je pohodové čtení na dovolenou.

Pavlnka
20.07.2019 4 z 5

Poklidné, oddechové čtení jako stvořené na dovolenou. Žádné krváky či sociopati, ale pěkně vykreslené postavy a tehdejší život.

Tantalis
14.07.2019 5 z 5

Oddechová detektivka, téměř žádné napětí. Perfektně načrtnuté charaktery, hezká čeština, řešení případu jen na základě dedukce, jemný humor.

Modrina
14.07.2019 4 z 5

Pěkná oddechovka. :) Bratr Cadfael je velmi osvícený, bavil mě. :)

Alizon
25.06.2019 4 z 5

Serii s bratrem Cadfaelem mohu s klidnym svedomim doporucit vsem milovnikum historickych detektivek. Kdysi na stredni skole jsem zacala nekde z poloviny (kazda kniha obsahuje samostatny pripad a i kdyz nejake drobne navaznosti v knihach jsou- neni nutne zacinat prvnim dilem), postupne si jednotlive dily docetla a po letech se k nim vracim. Dobre vytvorena atmosfera, sympaticky bratr Cadfael ...

mikika
04.06.2019 5 z 5

sentimentální návrat k historickým detektivkám ze základní školy - staří známí nezestárli ani o den...

sarka45
04.06.2019 5 z 5

Historická detektivka odehrávající se v zajímavém prostředí s velice milým a laskavým bratrem Cadfaelem. Ačkoliv se vždy odehraje nějaká vražda, jsou knihy této série pro mě takové uklidňující, milé. Ráda se k nim vracím. Momentálně jsem si vychutnala jako audioknihu s úžasnou interpretací Pavla Soukupa. Doufám, že budou namluveny i další díly této série.

eva.haf
31.05.2019 4 z 5

Viděla jsem několik dílů seriálu s bratrem Cadfaelem. Tento druh detektivek mám ráda a tak jsem si řekla, že zkusím knihu. A nebyla jsem zklamaná. Několik předchozích komentářů už vyjádřilo to, co si myslím i já. Čtivé, zábavné, skvělé popisy lidí i přírody. Řekla bych detektivka s něčím navíc.

chamyl
28.05.2019 3 z 5

Jméno růže bez Eccovy literární bravury aneb otřepané "když dva dělají totéž, není to totéž".
I když mě příběhy s historickými reáliemi obvykle spíše baví, tak tento mě nudil. Svatých jak na orloji, vcelku čitelná a trochu umělá zápletka a její lineární odhalování. Do děje jsem se nedokázal dostat a moje emoce se přibližovaly čtení černé kroniky v denním tisku.
Další příběh bratra Cadfaela si tedy asi odepřu.