Zavátý život

Zavátý život https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386061/bmid_zavaty-zivot-Qrl-386061.jpg 5 152 37

Písčité pláně, pohádkové tropické pralesy, nezměrný oceán – fantastické krajin z dávnověku Země ožívají v barvitých příbězích Josefa Augusty. Na základě významných vykopávek a rekonstrukcí pravěkých zvířat i neandertálců sleduje autor osudy tvorů, jež byli tisíce i desetitisíce let před námi jedinými obyvateli naší planety a jejichž tvrdý a krutý boj o přežití dávno zavál čas. Knihu, která vyšla poprvé před více než šedesáti lety, čas nezavál, ba naopak, v nové grafické úpravě a s jedinečnými ilustracemi Zdeňka Buriana patří k epochálním českým knihám o pravěku a dodnes budí zájem dětí i dospělých.... celý text

KLADIK
16.04.2019 5 z 5

Krásná kniha a krásný návrat do chlapeckých let!

zelena_zabicka
26.09.2018 4 z 5

čtivé i poučné zároveň, ilustrace p. Buriana jsou úžasné. Nejkrásnější povídka je ta o lovcích medvědů. Moc se mi líbilo i to, jak něžně autor píše o mláďatech a mateřské péči ať už té pralidské nebo zvířecí.

Israha
02.08.2018 4 z 5

Krutá nádhera ztracených světů pravěku Země zachycená s poutavostí, kouzlem starobylosti a dost často velmi vydatnou dávkou pochmurnosti a melancholie. Vědecká přenost Augustova vyprávění zastarala už dávno, ale přemístit čtenářovu fantazii do dob dávno minulých se mu daří dodnes. Za vypíchnutí stojí krom jiného například skutečnost, jak dokáže vtisknout obyčejným vyhynulým zvířatům jakýsi "charakter", aniž by je přehnaně antropomorfizoval, to se mi líbilo už jako dítěti, a líbí se mi stále. Pár povídek (např. Vzbouřené živly, Zavátý život) je slabších a do děje tolik nevtáhne, ale jinak měl autor pozoruhodný talent vyprávět na základě mlčenlivých fosilních pozůstatků. Lepší mi přijdou spíš ty třetihorní, protože savcům se, na rozdíl od dinosaurů, na základě tehdejších znalostí, dala přeci jen snáze vtisknout nějaká ta duše. Pěkné čtení, i když dnes asi hodně hovoří v jeho prospěch i efekt nostalgie.

agnes25
08.08.2017 5 z 5

Knihy od Josefa Augusty jsem četla jako dítě a od té doby jsem pravěk a později historii začala milovat.

knihovnice
01.06.2017 5 z 5

Na této knize a jí podobných jsem vyrostla... :-) unikátní dílo, které vás vtáhne do děje, napsané citlivě, barvitě, nádherné kresby, smekám.... v hodnocení dávám 1.000 a 1 hvězdiček.

wooloong
13.12.2016 5 z 5

Četla jsem ji možná před čtyřiceti lety, ale kromě jiných skvělých povídek mi v paměti asi nejvíce uvízla Smrtící bouře, kde umře malé Deinotherium. Vzpomínám si na ten smutek, ze kterého jsem se nemohla dlouho vzpamatovat. Krásně napsaná knížka s ilustracemi od skvělého malíře Zdeňka Buriana.

koko.roman
28.04.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek z dětství

klerikkoza
17.04.2016 4 z 5

Moje hodnocení bude možná lehce zkreslené, protože mám rád odjakživa dinosaury.

Hned na úvod bych ocenil neskutečně působivé, úžasné, temné a mysteriozní ilustrace pana Buriana, které jsou k obsahu knihy jak stvořené. Sálá z nich nekonečnost, věčnost, ztracenost, surovost a depresivní, melancholická vážnost přesně tak, jak by v pravěkém světě měla správně být, protože pravěk s jeho pravidly "silnější vítězí" takový prostě byl. V černobílých ilustracích tak před námi ožívají neuvěřitelné příhody a dravé souboje tamějších zvířat, převážně ještěrů v mistrném Burianově pojetí.

Těžko říci, která z povídek je nejlepší. Každopádně mnoho z nich v člověku zanechá skutečně melancholickou stopu ztraceného období, jiné upřímnou radost z toho, jak se věci semlely (poslední povídka o lovení medvědů). Ale jsem velmi rád, že pochmurné nálady z této knihy drtivě převládají, jinak by to nebylo důvěryhodné. Celá tato knížka je vůbec takovou pochmurnou, pravěkou vlnou. Myslím si, že si zaslouží mimořádné ocenění za to, že příběhy jsou vytvořeny na základě skutečných kosterních pozůstatků a na základě toho, JAK byly nalezeny, což asi jen tak nějaký tvůrce neudělá.

Nejlepší je asi DVOJÍ SMRT, jež je míněna v více slova smyslech, než by člověk čekal, dále je velmi působivé JEZERO SMRTI a nebo třeba DRAČÍ SKÁLA či VOLÁNÍ SAMOTY. Tyhle mě osobně asi vzaly nejvíc. Kupodivu všechny velmi smutné, až tragické.

Velmi snadno se to celé četlo, je to velmi čtivé, kvalitní a propracované, ale asi bych to nezařadil mezi úplně top nejlepší četbu. Ale je to skvělé čtení a ani autor ani čtenář se za sebe v interakci s touto knihou nemusí vůbec stydět.

woodward
17.08.2015 5 z 5

Vzpomínám na nádherné ilustrace i na často nevyslovitelné latinské názvy pravěkých potvor, které v dramatických vyprávěních o rvačkách mezi ještěry zněly velmi zvláštně...

alef
12.03.2015 4 z 5

Koupeno pro syna ... s potěšením jsem četla spolu s ním (na střídačku :-) ... krásné obrázky (které ale víc potěšily mně ... nostalgie je prevít :-)

Ardein
18.04.2014 5 z 5

Tuhle knížku jsem četl ještě na základce, což už je spousta let. Vzpomínám si, jak jsem všechny příběhy hltal a obdivoval krásné malby pravěkých tvorů. Mám na ní samé pozitivní vzpomínky. :)

Finskej
06.02.2014 5 z 5

Ze všech Augustových knih o pravěku, které jsou dobré, tato je snad nejlepší. Protože... veleještěři. Veleještěrů není nikdy dost. A zde je jich ještě o něco více než v ostatních Augustových knihách. Jako obvykle čtivé a ilustrace Zdeňka Buriana nesmrtelné. Je jedno, jestli vám je 10 nebo 50 - z některých věcí člověk nevyroste nikdy. + ta naučná hodnota.

H.A.R.R.Y.
02.01.2014 5 z 5

Jako malý jsem knihu bezmezně miloval a doplňující perokresbu Burianovu jakbysmet.

Rup
16.09.2013 3 z 5

Životy té prehistorické zvířeny jsem kdysi vskutku žil. Knihy p. Augusty, a s ilustracemi Zdeňka Buriana, mě přímo fascinovaly. Bohužel jsem z toho asi už vyrostl a nyní musím konstatovat, že literární úroveň není nic moc. Avšak vzhledem k tomu, že se nejedná o profesionálního spisovatele a přesto dokáže poutavě seznámit, hlavně mládež, s prehistorií Země, doporučuji.

Jack Bauer
25.12.2012 5 z 5

Knihy s kresbami od Buriana jsem v mládí miloval a dle obrázků se učil kreslit. Do příběhů z pravěkého života jsem se vždy tak vnořil, že jsem nevnímal okolní svět. Krásné vzpomínky na tyto nádherné knihy zůstaly dodnes.

KubaKJ
26.08.2012 5 z 5

Další pokračování života pravěkých zvířat. O nic méně poutavé, než předchozí díl. Opět se skvělými ilustracemi pana Buriana.

Jackjelly
13.10.2011 5 z 5

Ještě po létech, když tuto knihu přidávám do knihotéky, mi běhá mráz po zádech, když v si vzpomenu, jak mizí v rašeliništi mamut i se šavlozubým tygrem (našel jsem teda Smilodontem). A Burianovy ilustrace? Vyburcovaly klukovskou fantazii do extrému