Vítejte v Lovecraftu

Vítejte v Lovecraftu https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76959/bmid_vitejte-v-lovecraftu-Bkz-76959.jpg 5 511 96

Zámek a klíč série

Vítejte na Klíčově, tajemné usedlosti v Nové Anglii, s mnoha dveřmi, které změní každého, kdo se do nich odváží vstoupit. A kde přebývá bytost plná nenávisti a zloby, která nebude mít pokoj, dokud se jí nepodaří otevřít ty nejstrašlivější dveře ze všech. Seznamte se s rodinou Zámkových, jimž je osudem předurčeno stát se strážci tajuplných zázračných klíčů. Nina, Tyler, Kinsey, Bóďa a Duncan se musejí každý zvlášť postavit svým strachům, zastavit šíleného vraha i plíživé zlo, skryté ve studni. Děj Děje se ujal hororový spisovatel, syn hororového krále Stephena Kinga, Joe Hill. A věřte, že příjmení není to jediné, co po svém otci zdědil. Příběh svou atmosférou připomíná díla H. P. Lovecrafta. Odtud pak zřejmě i název oblasti, kam se hlavní hrdinové stěhují. V knize se prolínají dvě časové pásma, přítomnost a minulost. Každá kapitola je vyprávěna jiným hrdinou, kdy každý má jiný náhled na svět. Důraz je zde kladen na psychologickou rovinu. Hill se trefil přesně do vytyčeného věku i zájmů postav, takže postavy nepůsobí křečovitě. Nikdo není dokonalý a to platí i v této knize, protože ani jedna z postav není bez chyby. Kresba S Hillem na této knize spolupracoval chilský krešlíř Gabriel Rodriguez. Vzhled hrdinů odpovídá jejich charakterům a emoce jsou zvládnuté brilantně. Z obličejů postav poznáme, v jakém jsou rozpoložení. Brutalitu si zde užijete plnými doušky. Krvavé scény nebudete postrádat snad ani v jedné kapitole. Celý Klíčov připomíná hrad z děl Edgara Allana Poea. Kniha je vykreslena v temných barvách. Vzpomínky na minulost skoro žádnou barvu nemají. Jsou vyvedeny v šedých odstínech (stejně jako to bývá ve filmech).... celý text

Horory Komiksy Fantasy
Vydáno: , Comics Centrum

Welcome to Lovecraft , 2008

Adze
28.07.2021 5 z 5

„Na střední můžeš bejt jen sportovcem, děvkou, šprtem nebo obětí.“

Již první díl mne velice nadchl. Na celkovém ději a ilustracích se nešetřilo. Každá maličkost, každá titěrnost v komiksu vynikne a nestane se, že by jí čtenář přehlédl a nezapřemýšlel nad ní. Líbilo se mi střídání a prolínání dějů z minulosti do přítomnosti. Je téměř jasné, že Joe Hill zdělil po Stephenu Kingovi talent na psaní hororových a hrůzostrašných scének. Nakonec snad dodat jen, že člověk objeví, že odemykat klíčem dveře nemusí být, až tak nudná činnost, zvlášť, když jste v Klíčově.

Roseblood
31.05.2021 5 z 5

První díl ze série mě velice bavil. Uvedení do děje, seznámení s hlavními postavami, které mě sedly.

Vím, že je natočený i seriál ale zatím jsem ho neviděla a teď bych si nejprve ráda přečetla všechny díly a poté se vrhnu na seriálové zpracování.

Zámek a klíč vám nabídne kombinaci úžasného vypravěče a skvělou grafiku.

Poutavý příběh, který vás jen tak nepustí. Některé části jsou dost děsivé až brutální, výborná ponurá atmosféra a záhadné staré sídlo, to všechno vám první díl komiksu poskytne.
Jsem opravdu moc spokojená a neskutečně se těším na další díly ️

Můžu opět vřele doporučit

Jandýs
10.04.2021 5 z 5

Viděla jsem komentář a fotku všech dílů a nadšení z nich, nalákalo mě to,říkám si - kruci, to vypadá skvěle.. Za nedlouho zmínka v časáku, tam už jsem viděla i ukázku kresby a malé přiblížení, oč jde.. Objednala jsem všech šest najednou a nelituji! Pevné vazby, kvalitní papír, zajímavý, napínavý děj. Paráda!

Pivoňka12
05.04.2021 5 z 5

Ačkoliv jsem nejdříve viděla seriál, mohu říci, že komiks v ničem nezaostává. Hned od počátku příběhu je přítomno napětí a zvláštní atmosféra nového domova. Zkoumání možností je napínavé a překvapivé. Zámkovi se mi rozhodně líbí a už se těším na další knihu.

zandu
19.02.2021 5 z 5

Tak tohle je PECKA! Nejraději bych hned zhltla i ostatní díly, ale chci si je trochu šetřit... Mno...uvidíme :-D

Arkagas
18.02.2021 4 z 5

(SPOILER) série Zámek a klíč se stala předlohou současnému hitu na Netflixu, a já osobně jsem za to velmi ráda. Tahle fantasy, hororová záležitost z pera Joe Hilla (syna Stephena Kinga) rozhodně stojí za přečtení. Bude se líbit mladším, ale je určena primárně pro dospělé. V prvním díle se seznamujeme s rodinou Zámkových, kteří přijíždí do rodinného sídla Klíčova v městečku Lovecraft (jméno bylo použito jako pocta a vzdání holdu mistru svého oboru) po úmrtí otce. Nina je po smrti manžela alkoholička, Tyler si dává otcovu smrt za vinu, Kinsey má neustále z něčeho strach a Body objevuje první kouzelný klíč, který promění člověka v ducha. Ve studni u domu se Bodyemu zjevuje poprvé Dodge, která po něm žádá dva klíče - tudytam a klíč ozvěny, aby mohla ze studny ven. Jelikož namluvila Bodyemu, že byla přítelkyní jeho otce, začíná se rozbíhat příběh. Prozatím nikdo, kromě Bodyeho o klíčích neví, jelikož si myslí, že si malý bráška vymýšlí, ale to se brzy změní a příběh se rozbíhá.. V Klíčově tráví spolu s rodinou čas i strýček Duncan, který si matně pamatuje něco z minulosti..

josef2900
30.12.2020 5 z 5

Skvělý úvod do skvěle zpracované komiksové série se skvělým provedením a úžasnými ilustracemi. Použití klíčů je velmi nápadité a čtenář pak čeká, jaký další naše postavy naleznou a kam je zavede.

bosorka
29.12.2020 5 z 5

Chvilku jsem se sžívala s kresbou, možná jsem si k tomuto tématu představovala něco více strohého, ale nakonec skvělé. Lapne velmi záhy a nepustí. Příběh Zámkových láká pouštět se okamžitě do dalších dílů a hledat s nimi další klíče.

Yaromil
19.11.2020 5 z 5

Tak tohle byl strhující zážitek a to od první do poslední stránky! Sice nechápu, jak jsem mohl Zámek a klíč tak dlouho míjet, ale už po přečtení prvního dílu rozumím jeho téměř kultovnímu statusu. Kresba je na velmi vysoké úrovni a věřím, že se valné většině čtenářů bude líbit, já osobně bych si dokázal představit kresbu jiného ražení, ne tak "cartoonovou". To ale nemění nic na faktu, že mě fascinoval především samotný příběh, styl vyprávění a uvěřitelné hlavní postavy, u kterých by se chtělo až napsat, že mají duši.

kercah
07.10.2020 3 z 5

Bohužel jsem začala, seriálem na Netflixu a až teprve poté jsem šáhla po komiksu. Detaily jsou naprosto odlišné, což mě často štve. Neříkám, co je lepší nebo horší, ale o to víc klesá mě nadšeni, proto i 3 hvězdy místo 4. Samozřejmě v četbě komiksu pokračují dalším dílem.

r0st4
29.09.2020 4 z 5

Nevím, jestli se to vůbec může říkat nahlas, obzvlášť na knižním portálu, ale Stephen King mi vždycky, coby autor, přišel malinko přeceňovaný. Na druhou stranu jeho synátor, to je jiná! Hillův styl vyprávění i příběhy samotné mi vždycky imponovaly mnohem víc a právě Zámek a Klíč je pro mě etalonem jeho tvorby!

Po Sandmanovi či Mezi řádky další vynikající komiks, který lze s klidným svědomím doporučit všem těm chytrákům, podle kterých je tento žánr v tom lepším případě pro děti, v tom horším a priori stupidní. Dokonce jsem se časem prokoukal i k Rodriguezově kresbě, která je extrémně detailní a atmosférická, byť mi dlouhou dobu přišla až přespříliš animácká ("cartoonish").

Jestli máte rádi thrillery/horory a ideálně i komiksy, s touhle sérií nejde šlápnout vedle ;)

Atlantis
07.09.2020 4 z 5

Zámek a Klíč je rozhodně zajímavý komiks, jehož první díl nechává ještě spoustu věcí nedořešených a vás tak bude lákat si pořídit i pokračování. Jenže těch nevyřešených záležitostí je možná trochu příliš. A hlavně mi nesedl výtvarný styl. Ne, že by se mi nelíbil, právě naopak, ale nehodil se mi k tomuto příběhu. Když vám v místnosti řádí masový vrah, tak ty velkooké postavy působí nějak nevhodně.

sgjoli
21.08.2020 3 z 5

Výborná kresba, nápad sám o sobě také hodně zajímavý a neotřelý, postavy sympatické. Ale přesto nemohu hodnotit naplno, a to kvůli ději. V řadě míst jsem byla totiž dost zmatená - to časté střídání minulosti a současnosti mi dělalo dost problémy. Měla jsem potíže se v tom občas zorientovat, vnímat tu chronologii a správně si uvědomovat, v jaké časové rovině se zrovna nacházím (byť to tam bylo označené). A i ten závěr mi poněkud zamotal hlavu.
Celkově tedy hodnotím průměrně, lépe bohužel nyní nedokážu. Každopádně ještě dám příležitost dalšímu dílu a uvidím, třeba mi to pokračování bude sedět trochu více.

Mona-Lisa
11.07.2020 5 z 5

První část ze šestidílnè komiksové série není pro děti nebo slabé nátury. Matka se třemi potomky zažívá horké chvilky v rodinném sídle - Klíčově, kam se přestěhovala rodinka po smrti otce/manžela. Děcka mají vepsáno v osudu stát se ochránci kouzelných klíču a tobě je jasné, že lehká práce to rozhodně nebude. Je to hororové, nadpřirozené, mysteriózní a setsakramentsky přitažlivé k tomu - jak vizuálně, tak dějově
Tak to je v kostce děj tohoto mistrovského díla z pera Hilla a štětce Rodrigeze.
Co už ale nejde slovy popsat a musí se zažít a vstřebat na vlastní kůži je kombinace jejich tandemu.
Hill je synátor Kinga, tak se můžeme radovat, že zdědil talent pro děs a hrůzu (to se připravte) ale mimo to, je tu prostor pro mnoho, mnoho dalšího:
-černočerný humor a cynismus teengerů, kteří se každý po svém vyrovnávají se ztrátou rodiče
-tajemství celého domu odkrýváno postupně, tak aby jste se na každý díl těšili víc a víc.
O vypíchnutí volá forma komiksu, která opravdu stojí za každou utracenou korunu.
Tomuto říkám umění.
Krev, bolest, sourozenecká láska nebo přehledné časté skoky mezi přítomností a minulostí - to vše zachycené jen kresbou a pár řádky v bublinách s takovým dopadem, který by v tomto případě nepřebil žádný regulérní román.
Bravo. Sem s dalším dílem.

cube6
12.05.2020 5 z 5

Dámy a pánové, přesně takhle má vypadat komiks! Kvalitní a osobitá kresba a především skvělý mysteriózně hororový příběh. První díl je sice takový "seznamovací" a nevysvětlí ani zdaleka vše, ale to je v pořádku. Joe Hill přece nevyhází hned všechna esa z rukávu. To by byl sám proti sobě. A věřím, že jich tam má ještě spoustu. Jsem zvědav na další díly.

Hodnocení: 10/10

jejda.majda
19.04.2020 5 z 5

Komiksy vlastně vůbec nevyhledávám, ale po tom, co jsem viděla první sérii seriálu Zámek a klíč od Netflixu, začalo me zajímat, co bylo předtím. Komiks mě neskutečně chytnul a navíc je to úplně něco jiného, než ten seriál. Seriál se může jít bodnout, kniha je mnohem napínavější a zajímavější. Jsem ráda, že jsem se do ní pustila!

Morbidus
14.03.2020 5 z 5

Jako startovní díl naprosto geniální. Od prvních stránek se (ne)zřetelně rýsuje zápletka, skrze kterou je pak současně s rozběhnutým příběhem odhalována psychika dětí Zámkových (a vlastně i ostatních protagonistů). To opravdové Zlo zůstává skryto v pozadí, tohle je zatím jen malá ochutnávka. :-)
Kresba je naprosto famózní, nepamatuji si, že by mi v jiných komiksech tak sedla. Tak či onak, pravidla byla načrtnuta, partie rozehrána a čtenáři vrtá hlavou, co se do prkýnka bude dít v dalším díle...

Mercatino
08.03.2020 5 z 5

Připadám si jakoby mě někdo střelil a ta velká rána mě překvapila. Tento komiks mě úplně odrovnal, protože jsem to jednoduše nečekal. Tomu říkám první díl.

fvalek
07.03.2020 5 z 5

Joe Hill začíná jednu z (pro mě) nejlepších komiksových sérií dost dynamicky a opravdu se čte jedním dechem a ani chvilku jsem se během toho nenudil. Nápad je to moc zajímavý a neotřelý, celková atmosféra se nese někde mezi Domem na kopci a Koralínou, to zase záleží na postavě. :D

Postavy jsou skvělé, moc se mi líbí dětská perspektiva, která je ještě dál rozdělená na Bóďu, Kinsey a Tylera, kdy každý z nich má svůj jedinečný pohled. Je hodně zajímavé střídat nejen věkové pohledy, ale i osobnosti každého z "dětí" a jejich dosavadní vývoj, který je na poměrně krátkém úseku až překvapivě dobře popsán. Bóďa jako nevinný, ale dost inteligentní zvědavec, Kinsey zase rebelka, která ale ví, co je pro ni nejlepší a Tyler, který trpí jednou blbou větou, kterou nějaký magor špatně pochopil. Všichni tři jsou silné osobnosti a přesto se musí navzájem doplňovat a všichni společně mají své tajnosti a své kostlivce ve skříni, stejně jako svá traumata a strachy. V prvním díle pak ještě vystupuje trošku nevýrazná, i když už tak dost alkoholická matka a strýc, myslím, že u něj se ještě nějaká zápletka objeví. No a pak samozřejmě Finta, o které se vlastně vůbec nic nedozvídáme, ale přesto je tak zajímavě vykreslená, že si každý čtenář dokáže udělat dost přesný psychologický profil. O Samovi a tom jeho kámošovi asi nemá cenu moc mluvit, to je jedna velká psychická porucha na kolečkách, ale doufám, že se nějak vrátí. :P

Děj je jak jsem již psal dost dynamický, psychologický podložený a zároveň hodně vyhrocený, málokdy startovní komiks série dostane spád tak rychle. Rozhodně mě naladil na další díl, protože množství tajemství, podezřelých postav a hlavně zajímavých hrdinů a osudů je prostě výjimečný a v porovnání s jinými komiksy je dějově prakticky dvojnásobný. Když jsem slyšel, že Joe Hill je syn Kinga, myslel jsem si, že to je hlavně reklama a jak se proslavit na úkor tatínka, ale musím uznat, že Hill má svůj vlastní skvělý styl a třeba právě na úrovni komiksu je mistrem vyprávění (u delších knih nevím, četl jsem jen Vánoční říši, a to nebylo nic moc).

Kresba od Rodrigueze je skvělá, detailní a tak jako správně ostrá, ale zároveň lidská. Žádné gothic, ale barvy přesto umírněné a potemnělé. Nemá to jedinou chybu. Ztvárnění postav je taky perfektní, třeba konkrétně u Finty, kde je na první pohled vidět, že je to prostě záporák, už jen podle kresby očí a všeho, je to taková ukázková fyziognomie. Vážně spokojenost. :)

Shaxx
24.02.2020 5 z 5

Je to tak krásně barevné a přitom tak neskutečně temné :)
Přesně ten typ příběhu, který kdyby se ke mně dostal dřív, určitě by mě donutil hledat po domě ukryté klíče... Teď jako dospělák to beru trochu jinak, ale i tak mě to baví :)

dveře vraždy děti rodina komiksy démoni duchové a přízraky strašidelné domy tragédie klíče, klíčky

Joe Hill (p)
americká, 1972