Poslední přání

Poslední přání
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272481/bmid_posledni-prani-oRW-272481.gif 5 6566 6566

Zaklínač série

Zaklínač… Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain – pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný – naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu + kompletní povídka Hlas rozumu kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo.... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Ostatnie życzenie , 1993

Juryk
03.03.2016 5 z 5

Musím se přiznat, že při prvním setkání se Zaklínačem jsem byl skeptický. V knihkupectví byla hromada nového vydání Zaklínače a všech pokračování. Zaujala mne obálka, ale víc jsem neřešil. Později jsem na něj narazil v obchodě znovu a to se zrovna skupina mladých kluků, fanoušků, ptala na dotisk. Opět jsem to nějak nebral v potaz, dokud jsem na něj nenarazil potřetí a to formou vyprávění od kamaráda. Řekl jsem si: "A tak proč ne."

Na to, že jsem nebyl zvyklý na fantasy, jsem si Zaklínače dost oblíbil. Povídky byly svižné, humorné, s výskytem několika druhů mluvy - zkrátka skvělá čtivost a propracovanost. Stejně jako u knihy TO od Stephena Kinga, jsem i u této knihy nadával, že jsem ji nezačal číst dříve.

Fantasysvet
28.02.2016 5 z 5

Už na prvý pohľad zaujme každého veľmi vydarená obálka, za ktorú vydavateľstvu skutočne tlieskam, pretože vidno, že si na nej dalo záležať. Poteší nielen kvalitná tvrdá väzba, ale aj reliéfne prevedenie názvu knihy a celková farebná kompozícia. Po jej otvorení hneď udrie do očí krásny snehobiely papier, nešetrilo sa tu teda na ničom. Keď som sa však začítala do textu, musím priznať, že mi trochu vadilo uvádzanie priamej reči cez pomlčky. Ale aj na to sa dalo zvyknúť. Vydavateľstvo by si však malo dávať pozor na preklepy, ktoré sa v knihe vyskytli viackrát a trochu rušili celkový dojem.

Čo sa však týka samotnej knihy, Geralt je naozaj vynikajúci hlavný hrdina, ktorého som si obľúbila už na prvých stránkach. Je múdry, mocný, prezieravý a odvážny, ale zároveň to nie je žiadny nezničiteľný superhrdina. Snáď z každého boja si odnáša nejaké zranenie, či už fyzické alebo také, ktoré poznačí jeho dušu. Ako každý iný robí chyby a zlé rozhodnutia, dokáže ich však následne vďaka svojmu odhodlaniu napraviť. A ten úžasný sarkazmus, ktorým ho autor obdaroval, je jednoducho nezameniteľný.

Čitateľ by sa mohol zľaknúť toho, že sa jedná len o zbierku poviedok, no nie je potrebné robiť si z toho ťažkú hlavu, pretože jednotlivé príbehy na seba logicky nadväzujú, rozprávač ich prepája a vysvetľuje, spomína si na ne vždy v pravej chvíli, takže v konečnom dôsledku vyznieva zbierka ako normálna kniha a popravde, ani by som nevedela, že sa jedná len o akýsi bonus k sérii vysvetľujúci, ako celý Geraltov príbeh začal, keby som si to niekde neprečítala.

wiix
24.02.2016 4 z 5

Zaujímavé fantasy, zase niečím nové, iné, kvalitné oproti tým, ktoré som už čítala. Avšak toto bolo môjmu srdcu najďalej.

Cristianna
20.02.2016 4 z 5

Kniha mě při čtení velmi překvapila. O Zaklínači jsem prakticky věděla jen to, že je velmi populární a jedná se o fantasy příběh. Představovala jsem si čistý svět, romantické rozhovory; prostě klasický boj dobra proti zlu. Navzdory očekávání Sapkowski představuje sice fantasy svět, ale z naprosto jiného pohledu - víc lidského a méně přikrášleného. Zaklínač popisuje syrové věci vlastním jazykem, čímž fantasy svět přibližuje dnešní realitě plné peněz, sexu, násilí. Vychází ze slovanských pověr, čerpá ale i z jiných fantasy (elfové z Tolkiena), setkáme se i se zmínkami o Popelce, Sněhurce či důvodu, proč jsou princezny zavírány do vysokých věží, kde čekají na prince, což jsou vtipné vsuvky, takže se čtenář i zasměje. Ne každému může sednout styl jeho psaní, kdy jsou rozhovory strohé a texty plné nových slov bez vysvětlení. Nejvíce jsem měla problém si zvyknout na to, že postavy spolu jednají tak přímočaře, že hned při prvním setkání se nezdržují žádnými zdvořilostmi, ale rovnou spolu tvrdě mluví bez nějaké přetvářky. Druhou věcí, pro mě těžko stravitelnou bylo to, že spousta věcí není přímo napsána, ale jen naznačena a čtenář tak musí hádat, co se vlastně stalo. Myslím to tak, že v polovině příběhu najednou zaklínač zničehonic (bez popsání tomu předcházející myšlenky) řekne, že je to "tak a tak". Postava to prostě a jednoduše ví, ale nic čtenáři nevysvětlí, jen konstatuje a najednou se té nové myšlence podřizuje celý příběh a často je i rozuzlením. Chvíli mi trvalo si na to zvyknout, ale ve výsledku je to příjemná změna proti konvenčnímu stylu psaní. Celkově se mi první kniha líbila a přečtu si celou sérii, protože jsem moc zvědavá na další legendy z našeho okolí.

Alee
19.02.2016 4 z 5

Ponuré fantasy povídky založené na klasických pohádkách zabalených do hávu slovanské mytologie. Zpracování úžasné, největší plus mají poetické popisy a propracovaný svět temného středověku. Všechny postavy mi přirostly k srdci, a i když mám k některým povídkám výhrady k ději, většina mě chytla za srdce a kdybych pominula poslední povídku druhé knihy povídek (Něco končí, něco začíná), tak by to bylo na pět hvězdiček, takhle je to na 4,5*. Jedna z nejlepších sérií moderní evropské fantastiky.

avalonek
13.02.2016 5 z 5

Oooo Geralt,jak já ho žeru.:-)Je to má nejoblíbenější postava.Jeho příběhy miluju,a pořád se k nim s radostí budu vracet.Vždy mě ta kniha úplně pohltí a nemůžu se odpoutat.A to už sem tyto příběhy četla alespoň stokrát,a pořád je miluju.A vždy se k nim budu s láskou vracet...Jak už k němu někdo jednou přičichne,tak si myslim,že už ho to nepustí.:-)

rubufaso
10.02.2016 5 z 5

Super ! :) škoda že jsem neměl čas a chuť přečíst jedním dechem

Moymeer
10.02.2016 3 z 5

Vážně nevím, jak hodnotit. Na jednu stranu úžasně napsáno, nad nádherou jazyka jsem občas skoro vrněl blahem. Na druhou stranu mě to místy dost nudilo, povídky jsou na můj vkus zbytečně rozvleklé a někdy až moc popisné. Po celou dobu čtení se ve mně střídaly pocity nadšení a zklamání, dělalo mi problém se pořádně začíst, na druhou stranu měly některé povídky super spád a pointu. Co teď s tím? Za mě bohužel jen 3 hvězdy (i když by si kniha asi objektivně zasloužila víc), což mě mrzí, ale jak se nezačtu, tak se nedá svítit.

FerryTaz
09.02.2016 4 z 5

Konečně jsem našel trochu času a mohl se začíst do série zaklínače.Kniha se mi líbila,prostředí a děj naprosto dobrý.

lucie.8
09.02.2016 5 z 5

Mé první setkání s Geraltem z Rivie. Nechápu, jak mi mohl tak výborný autor jako Andrzej Sapkowski tak dlouho unikat :)

ModráLaboratoř
06.02.2016 5 z 5

Prodírat se tak křišťálově čistou fantastikou jako neproniknutelným houštím je vzpruhou nejen mému oku, ale i mysli. Literárně bloumat po světě, kde krvelačná striga zasazuje smrtelné rány a ztěmnělým lesem se ozývá nelidské vytí. Být tichým svědkem toho, jak pod ocelí samotáře z Rivie prolévají krev bytosti z dávných bájí a mýtů. Mít na dosah éterickou rusalku s vlasy barvy řeřavých uhlíků. Sapkowského svět hrdě vztyčuje vlajku na úplných základech, vychází z prapůvodní myšlenky, ze světa, který někde existuje a od kterého se odvíjí veškerý literární zbytek.

Smekám klobouk s gryfím pírkem.

OSTROVID
05.02.2016 5 z 5

Bílý vlk z Rivie, mašina na zabíjení nestvůr, ale i zkažených lidí. Mutant schopný milovat a výtečný alchymista. Viděl jsem o něm seriál, hrál jsem pc hru, četl jsem knihy. Zaklínač je u mě TOP 1.

IYv
04.02.2016 5 z 5

óóó, Zaklínač! miluju tyhle knížky a pořád se k nim vracím.

Mrnda
02.02.2016 5 z 5

Ke Geraltovi jsem se dostal v dětství a zamiloval jsem si ho. Konečně hrdina, který se neschovává za krásnou slovní zásobu, ale všechno řekne tak, jak to vidí.

ferencikjan
31.01.2016 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila! Ze začátku je malinko matoucí, jak člověk přeskakuje z jedné historky do druhé, ale časem se to poddá. Jinak všem vřele doporučuji!

premacech
27.01.2016 5 z 5

Bavilo, bavilo, bavilo. Hned jsem zakoupil dlylsi dil serie. Zabavne, legracni. 90%

pichova.veru
27.01.2016 5 z 5

Také jsem podlehla knižnímu šílenství a koupila si první díl. Rozhodně jsem neprohloupila. Fantazie autora je nekonečná. Hlavní hrdina....co o nem napsat, prostě skvělé čtivu :)

hefaistoss
27.01.2016 5 z 5

Ťažko tu napíšem / vyzdvihnem niečo čo už tu neodznelo. Poviedky čítam česky aj keď som Slovák pretože mi čeština k tomu pristane viac. Môžem k tomu len povedať, že je to určite vrchol slovanského fantasy a ako tu už niekto napísal tak Poliakom môžeme Vědmáka len v tichosti závidieť. A ja budem ďalej závidieť Marigoldovi ako cestoval po svete po boku Geralta s ktorým zažil veci vídané a nevídané. Čo sa týka konkrétne tejto knihy tak pre mňa je najlepšia poviedka na konci světa (Dol Blathanna) a na Torqueho len tak ľahko nezabudnem.

Mathir
23.01.2016 4 z 5

Po nedávno přečtené trilogii Pána prstenů jsou povídky od Sapkowskiho trochu jiný šálek kafé, ale nikterak horší, i když u celistvého příběhu se člověk může víc ponořit do děje. Už se těším, až se dostanu k třetímu dílu a pojedu nějakou dějovou linii. Každopádně kniha velmi vydařená a nemůžu ani náznakem říct, že bych se u jednotlivých povídek nudil.

Polineus
23.01.2016 5 z 5

Překrásné povídky. Být Sapkowskim, tak bych napsal těch povídek tak ještě o tři knihy víc, aby to zvětšilo epičnost následující ságy, potom by to bylo vystřelené do hvězd. Ale i tak společně LOTRem a Zeměplochou nejlepší fantasy ...s Temnou věží a Lovecraftovým Ctulhu to zatím nemůžu rovnat :-)