Meč osudu

Meč osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440848/bmid_mec-osudu-v80-440848.jpg 5 4958 4958

Zaklínač série

Knižná predloha seriálového hitu Zaklínač na netflixe! Geralt z Rivie sa snaží vyhýbať ľudským nezhodám, zaujímajú ho len odmeny za hlavy príšer, aby mal na druhý deň čo jesť a kde spať. Napriek tomu ho nohy zavedú za čarodejkou Yennefer, na čo zaklínač takmer vždy doplatí. Či už sa zúčastní na love draka, pomáha šľachticovi získať si morskú pannu alebo v meste lapá bytosť, ktorá vie zmeniť podobu na kohokoľvek. Zisťuje, že nič nie je čierne ani biele. A zovšadiaľ na neho číha osud, v ktorý odmieta uveriť. Temný les dryád ho s jeho osudom nečakane spojí, a nech sa Geralt akokoľvek snaží, ujsť pred ním nemôže. Andrzej Sapkowski, držiteľ ceny World Fantasy Award za celoživotný prínos, vytvoril svojimi poviedkami o tajomnom zaklínačovi celosvetový fenomén, ktorý okrem knižných pultov a herných konzol dobyl aj televízne obrazovky fanúšikov po celom svete. Druhá poviedková kniha Meč osudu je fantastickým čítaním o zaklínačovi Geraltovi z Rivie, ako bojuje proti démonom, príšerám a predsudkom.... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Lindeni

Miecz przeznaczenia , 1992

LenkaDv
06.07.2020 4 z 5

Přiznám se, že po shlédnutí seriálové verze na Netflixu jsem měla větší očekávání. Prnví díl se mi líbil o něco více. Tato kniha je skvělá, ale vadí mi tam, že jsou tam velké posuny v ději, hlavně poslední kapitola - jak k tomu došlo? Je tam velká část děje přeskočená (nechci prozrazovat děj, tak jen náznak). Uvidím v dalších dílech, třeba se tam k tomu autor vrací.

foxi_ii
02.07.2020 5 z 5

To byla zase paráda!!
Další díl Zaklínače a láska k tomuto světu se prohloubila!
Prý mě ještě to nejlepší čeká a ježišmane já se nemůžu dočkat . Jednalo se zase o povídky a nejvíce se mi líbily dvě poslední.. dlouho se mi nestalo, aby pláč vystřídal smích během pár stran !!

michaella03
22.06.2020 4 z 5

Hned na začátek bych také chtěla ještě jednou poděkovat uživateli uziRM, abych si poslední povídku ("Něco končí, něco začíná") nechala až po přečtení Paní jezera :).
Ke knize - no, musím říct, že první kniha se mi líbila víc. Meč osudu jsem četla dlouho, takže dobře pro mě, že se jednalo o povídky bez přímé návaznosti - nějak jsem se tím nemohla prokousat (jak jsem řekla, Poslední přání bylo lepší).
Titulní povídka "Meč osudu" mé vychladlé nadšení vylepšila, a díky ní a "Něco více" jsem se okamžitě pustila do Krve elfů.

ElikaS
12.06.2020 5 z 5

I druhý díl povídek se mi moc líbil. A navnadil mě na hlavní příběh, do kterého se hned pustím.

fruitbueno
05.06.2020 4 z 5

Předem bych chtěla moc poděkovat čtenáři uziRM za doporučení nečíst poslední povídku dříve než po skončení celé ságy. Děkuji! :) Další povídky z Geraltova světa se mi opět líbily, oceňuji to postupné odkrývání jeho nitra, zásad, povahy. Nejvíce se mi líbila titulní povídka Meč osudu, dojemné a poutavé vyprávění, které o hrdinovi prozradilo hrozně moc, i Střípek ledu a Trochu se obětovat. Těším se na další díly!

LadinSt
05.06.2020 4 z 5

Soubor zaklínačských povídek, které představovaly mé první střetnutí s touto postavou, a když jsem to četl před mnoha a mnoha lety, velmi se mi líbily. Zaklínač byl správný drsňák, inteligentní, se suchým humorem a ostrým mečem i pohledem. Zpětně když se na to dívám, tak z toho zdaleka tak nadšený nejsem. Už jsem několikrát zkoušel zaklínače znovu číst, ale neúspěšně. Odrazují mě zdlouhavé dialogy a pocit dějové prázdnoty, v dílech ságy je to asi cítit ještě víc než u povídek. Dnes už si k zaklínači najdu cestu spíš skrze hru.

LimedkaMikki
29.05.2020 3 z 5

Přiznávám, že tahle kniha mě tak moc nenadchla, ta první byla prostě lepší. Zde jsem se místy dokonce i nudila a těšila jsem se, až už konečně ona povídka skončí. Nemít to jako audioknihu při práci, myslím, že bych ji četla mnohem déle.

bethulda
29.05.2020 5 z 5

Stejně skvělá jako první kniha.

klara1550
25.05.2020 5 z 5

Stejně jako první díl se mi líbil i druhý. Ta pohádkovost mě nepřestává fascinovat. Už teď si říkám, co budu dělat, až všechny ty díly dočtu, a že mi bude hrozně líto, že to skončílo.

haki34
21.05.2020 5 z 5

jedeme dál jak jsem říkala u minulého dílu :) po počátečním nadšení a okouzlení, kde jsem až do předposlední povídky byla přesvědčena, že 5 hvězd je málo, protože tak mi sedí Geraltova dobrodružství a svět, to poslední "Něco končí, něco začíná" zmrsklo na 5 :D ten závěr mi tam tak trochu neseděl...nejde jen o obsah povídky, ale i o zůčastněné - kdy tam autor namrskal, co se toho vešlo....ale OK, píše on, ne já, asi to tak chtěl...
K jednotlivým povídkám - "Střípek ledu" měla neskutečně tísnivou atmosféru..ten vnitřní neklid, nepokoj, zranění...jako by ani Geralt nebyl zabiják, ale obyčejný křehký kluk..a co Yen ? je jasné, že autor musel vybudovat takhle složitý vztah, protože potkali se, zamilovali a žili štˇastně až do smrti - by mu na moc dílů nevydrželo...a možná by nás ta červená knihovna ani nebavila, že ano ;)
takže...byla jsem citově zmasakrována spolu s Geraltem..naopak "Věčený oheň" to celé odlehčil, byla spíše na komickou notu...
"Trochu se obětovat" byla fajná, typická Geraltovská a Mistr Marigold tomu dodává tu správnou šťávu..velmi se mi líbil konec, o baladě o zaklínači a básnířce, kde i Marigold projeví své opravdové já..nemusíme vědět, jak příběh pravdu dopadl, ale tím, že to víme, už nemůžeme Marigolda považovat jen za sebestředného proutníka a veselého šumaře...je to prostě správný kluk..a čím dál víc můj oblíbený hrdina :)
"Meč osudu" s Brokilonem a setkáním Geralta s Ciri a navazující "Něco víc", kde se vracíme i částečně do Geraltovy minulosti jsou velmi dobr, střípky zapadající do mozaiky tam, kde je jich potřeba..a nebudu lhát, při "Tak jak to říkali, Geralte. Tak jak to říkali. ...Jsem tvůj osud ? řekni! jsem tvůj osud? " jsem měla slzy v očích (a pak šla spokojeně o půl2 ráno spát, poslední si prozíravě nechávajíc na druhý den...)

a ještě pár citátů na závěr :
"Nee, zašklebil se básník. "Mladá, hezká,, uhrančivé oči - to je mi popis. Takové jsou všechny. Žádná čarodějka, kterou jsem poznal, a bylo jich dost, nevypadala na více než pětadvacet, třicet; přitom některé, jak jsem slýchal, pamatují časy, když jen rákosí šustilo tam, kde dneska stojí Novigrad. Konečně, nač by jim byly elixíry z mandragory. I do očí si je kapou, aby jim svítily. Inu, ženské."

"Svatá kniha nám zvěstuje, kázal zaníceně Eyck, "že z hlubiny vystoupí drak, ohavný plaz, mající sedm hlav a deset rohů! a na jeho hřbetě pak pojede žena v purpuru a šarlátu a zlatý pohár bude třímat v dlani a na čele jejím skvět se bude nesmazatelné znamení všelikého a veškerého smilstva! " "Tu znám,"zaradoval se Marrigold."To nemůže být žádná jiná, než Cilie, žena radního Sommerhaldera."

"dobře, jak chceš." Mrkl na dryádu. "My jdeme. Když chceš zůstat sama v lese. Ale podruhé, až tě přepadne yghern, nekřič.Princezně to nesluší. Princezna umírá mlčky a důstojně - a předtím si aspoň vyčistí nos. Jdeme, Braenn. Sbohem, Výsosti."

takže - za mě super, akce, humor, narážky, sarkasmus, boj, ale i láska a přátelství a také milosrdenství.....doporučuji, a vrhám se na další díl...

astra3
19.05.2020 5 z 5

2. díl byl snad ještě lepší než 1.
Naprostá spokojenost. Zaklínač mě baví.

Špekyn
15.05.2020 4 z 5

Druhá povídková kniha o Zaklínačovi Geraltovi byla lepší než první. Už jsem se více orientovala v postavách, myšlenkách, zákonitostech i autorově stylu, který hlavní myšlenku většinou nedá najevo napřímo, ale pouze v náznacích. Pěkné je ale "orámování" každé povídky jednou opakující se ideou, jedním motivem (př. Věčný oheň, Hranice možností, Trochu se obětovat...)
Nejvíce se mi líbily povídky Věčný oheň, Trochu se obětovat a Meč osudu. Zato epilog mi moc nesedl. Vůbec se ke zbytku povídek nehodí, i když je povedeným odlehčením.

Erudite
15.05.2020 5 z 5

Až na konec, který je bezpochyby "spoilerem" konce série mě kniha nadchla, otevřela mi dveře do krásného fantasijního světa a na pár dní (tak "dlouho" mi trvalo knihu přečíst) mě z něj nepustila. Doporučuji všem co se chtějí vydat na dobrodružství a uniknout do světa kde nic není nemožné. Co víc říct? Další díl, prosím.

Veramark
13.05.2020 5 z 5

Druhá část povídek mě nezklamala. Dosahovala stejných kvalit jako první díl. Přečetla jsem to jedním dechem, asi ani neumím být objektivní, protože jsem si tuto sérii zamilovala a neskutečně se těším, až se pustím do ní samotné. Docela dlouho jsem přemýšlela, co k téhle knize napsat, protože jí nemám co vytknout. Myslím, že Zaklínač se mi naprosto trefil do vkusu, že je to taková symbióza. Opravdu doporučuji všem, kdo si chtějí přečíst fantasy, která vskutku za něco stojí, protože tohle by mohlo splnit vaše očekávání. A to i povídky, přestože nejste na povídky jako já, ale líbí se mi, že na sebe docela navazují, nebo mají souvislosti, takže mi ani moc nepřijde, že by to byly povídky.

Luigi1
07.05.2020 5 z 5

Přečetl jsem další díl,kdž si chce někdo odpočnout a snít může tuto knihu si klidně přečíst.

Marekh
05.05.2020 4 z 5

Já – příležitostný čtenář žánru fantasy, jsem se pustil do druhého dílu Zaklínače. Tato kniha má vysoké hodnocení a hodnotilo ji poměrně hodně čtenářů, ale já úplně nemůžu sdílet toto nadšení. V této knize nalezneme povídky jako v prvním díle. Některé povídky se mi hodně líbily (Trochu se obětovat), jiné povídky mne oslovily méně (Hranice možností, Věčný oheň). Nejslabší povídkou z celé knihy byla povídka Věčný oheň. Kniha obsahuje také epilog, ve kterém nastává jeden důležitý moment, ale celkově mě ten epilog také moc nebavil. Některé části se mi hodně líbily a četly se jedním dechem, jindy zase docházelo k tomu, že jsem se chvílemi začínal nudit, bylo to nezáživné. Někdy mám pocit, že se v knize vyskytuje velké množství postav, a pak se chvílemi začínám ztrácet. I v tomto díle se setkáme s postavami, se kterými jsme se seznámili v 1. díle (Marigoldem, čarodějkou Yennefer..). Myslím si, že některé názvy postav a různých bytostí mohl autor pojmenovat jinak, aby se lépe četly jejich názvy, ale to je jen taková moje myšlenka. Zaklínač opětovně zažívá různá dobrodružství a setkává se s různými bytostmi. V knize se také vyskytují vulgarismy. Ačkoliv se jedná o povídky, kniha působí celistvě a v epilogu jsou zmíněny všechny postavy, které se vyskytovaly v jednotlivých povídkách. V knize se prolínají také různé myšlenky.

Řekl bych, že první díl Zaklínače se mi líbil o něco více, a proto hodnotím knihu Zaklínač II – Meč osudu na 70 %. Když jsem začal číst tuto sérii, tak v ní budu pokračovat. Časem si přečtu 3. díl, který se jmenuje – KREV ELFŮ. Od tohoto dílu začíná románová řada. Budu zvědavý, jak se bude vyvíjet tento díl a jestli mne bude bavit do takové míry, abych ohodnotil knihu 5 hvězdičkami.

OsolenéKnihy
01.05.2020 4 z 5

Meč osudu mě bavil více, než první díl, ale postrádal za mě něco z toho kouzla, které jsem právě v první knize ocenila. Mám určitě oblíbenější fantasy série, ale tohle je taková jistota, po které sáhnout. Líbily se mi zde hlavně postavy, konečně poznáváme Ciri a Yennefer, škoda, že čarodějka neměla více prostoru, její příběh mě zajímá. Také bych se ráda dozvěděla více o Geraltovi, ale věřím, že na to ještě přijde v dalších dílech.

Fross
26.04.2020 5 z 5

"Něco končí," řekl Geralt těžce. "Něco končí, Marigolde."
"Ne," odvětil vážně básník. "Něco začíná."
---
Ačkoliv je Marigold v seriálu vytvořen trochu jinak, než je v této knížce, tenhle dialog mě dostal, přitáhnul si mé srdce. Stejně tak předcházející povídky, především Meč osudu a Něco víc, které jsem nakonec přečetla na posezení.
Tato kniha byla mou první knihou ze série a můžu říct, že nebyla poslední.

knihomol633
22.04.2020 5 z 5

I druhý díl mě nezklamal. Až tedy na konec. Tak trochu vše prozrazuje a nebudu v dalších dílech tak napnutá, jak to se všemi bude.

RHorse
20.04.2020 5 z 5

Četla jsem od dětství již několikrát. Tentokrát jsem "přečetla" jako audioknihu a musím říct, že ty povídkové knihy mám asi nejradši.