Zahrada mrtvých duší

Zahrada mrtvých duší https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493058/bmid_zahrada-mrtvych-dusi-hzx-493058.jpg 4 341 105

Příběh rodinného tajemství, jež mělo zůstat pohřbeno Markovým světem se po náhlé smrti otce rozprostře nicota. Podivný vzkaz jako ze záhrobí ovšem mladého malíře vytrhne z letargie: vypadá to, že pouze jeho sestra Šárka, kterou už roky neviděl, zná pravé důvody rodinného neštěstí. Najít ji přesto nebude snadné. Sama se ukrývá v hlubokých lesích, kde ji uvěznila vlastní minulost. Ta, kterou jejich otec vidí docela jinak než všichni ostatní.... celý text

sara8768
07.06.2022 5 z 5

Dlouho se mi nestalo, že bych knížku přečetla takhle rychle. Normálně u knihy celý den nevydržím, tentokrát jsem měla za den a půl dočteno. To se mi u české tvorby daří snad jen u Hostovského. A možná mě částečně vtáhla i právě ta podobná atmosféra tajemství a rodinných problémů.
Je opravdu vidět, kolik práce a výzkumu psaní knihy muselo dát. Vše je velice propracované a navázané. Celou dobu jsem byla ve střehu, aby mi neunikl nějaký náznak nebo vodítko. Hrozně jsem si užila malé “ukazatele”, které byly pro další vývoj příběhu důležité. Do poslední chvíle jsem si nebyla jistá, jak se věci mají a jestli někdo říká úplnou pravdu. Všechno prožívání a pocity byly popsané tak, aby vše vyznělo reálně a člověk sám se do nich dokázal vcítit a mnoho z nich i sám znal. Téma knihy je značně depresivní, ale tím víc si z toho může člověk odnést.
Obrovský klobouk dolů autorovi, velmi kvalitní kniha, která vám nedovolí přestat číst, i když občas je dobré se zastavit a nad vším se zamyslet a zavzpomínat na to, co bylo v knize řečeno dřív.

Malý spoiler
Upřímně mě pobavila narážka na Jiráskovy romány i Kafkův nástup na scénu.

Ereandil
05.06.2022 5 z 5

Tuhle knížku jsem četla s hodně velkým nadšením. Lehce snovým, decentně depresivním realismem se příběhem občas mihne i nějaké to snové okénko, což se mi na něm velmi líbilo.

Je to částečně drama, částečně detektivka, částečně snad román o rodinném znovushledání? Přesně zařadit knížku nepotřebuju. I když je téma rodinných dramat těžké, autorovi se povedlo precizně vystihnout přesnou míru, aby to nebyla nějaká laciná "citová ždímačka", ale příběh, který si užijete od první až po poslední stránku.

Moc se mi také líbí, jak je knížka zpracovaná stylisticky: i když může být někdy složitější do ní vplout, je to nesmírně inspirativní.

EDIT: A když se mi dostala knížka do ruky i ve fyzické podobě, nemůžu prostě nezmínit její úchvatné technické zpracování. Kromě snových modromodrých ilustrací mě ještě okouzlil ten malý nenápadný detail, že písmo je tmavomodré, což je naprosto geniální.

smrčci
05.06.2022 5 z 5

Skvělá kniha o těžkém tématu, kterého se autor zhostil s naprostou grácií. Díky tomu, že se zde střídají kapitoly vypravene třemi postavami se čtenáři pomalu otevírá jejich nitro, jejich myšlenkové pochody a pohnutky. Kombinace s lehce detektivní a napínavou linkou tak ve vysledku vytváří příběh, který prostě nelze odložit.

OsolenéKnihy
04.06.2022 5 z 5

Mám ráda příběhy o rodinných tajnostech a kostlivcích ve skříni. Ty, které jsou v našem českém literárním světě nejvíc vidět, jsou ale proti Zahradě... Oddechovky. Když vloni vyšla Poupátka a otevřela u nás tématiku zneužívání dětí, věděla jsem, že žádnou další takovou knihu už nechci vidět. No, a tady jsme. Optikou dospělých osob, které nepatří zrovna mezi veselé kopy, retrospektivně sledujeme jedno velké neštěstí. Začíná to smrtí, ale garantuji vám, že to skončí hůř. Ono to totiž nejdřív vypadá, že neukotvený Marek prostě neví, co se sebou, jenže brzy začne dostávat nápovědy, že to není jeho největší problém. Autor čtivě kombinuje několik stylů, pro různé postavy vyhrazuje různé typy mluvy, a právě ten nejvíce květnatý se dostane snadno pod kůži, zavrtá se, a manipuluje, ale vy do posledních stran nevíte s kým. Kniha graduje do temnot a moje stupňující se zděšení vedlo k zadrženému dechu a rychlému otáčení stran. Což je přesně postup, který nedoporučuji, pokud se knihou nechcete nechat totálně semlet. Byla to fakt síla, ale zároveň čtenářský zážitek, na který jen tak nezapomenete.

Anitka.KM
01.06.2022 5 z 5

Hluboký příběh, napínavý děj, krásné slovní obraty a myšlenky... Knížku jsem měla možnost číst dlouho před vydáním a přece si její neobyčejnou esenci vybavuji doteď.