Zahrada mrtvých duší

Zahrada mrtvých duší https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493058/bmid_zahrada-mrtvych-dusi-hzx-493058.jpg 4 341 105

Příběh rodinného tajemství, jež mělo zůstat pohřbeno Markovým světem se po náhlé smrti otce rozprostře nicota. Podivný vzkaz jako ze záhrobí ovšem mladého malíře vytrhne z letargie: vypadá to, že pouze jeho sestra Šárka, kterou už roky neviděl, zná pravé důvody rodinného neštěstí. Najít ji přesto nebude snadné. Sama se ukrývá v hlubokých lesích, kde ji uvěznila vlastní minulost. Ta, kterou jejich otec vidí docela jinak než všichni ostatní.... celý text

tomas0851
07.04.2023 3 z 5

Jak začít..
Zahrada mrtvých duší hned ze začátku zaujme zajímavým fyzickým vzhledem. Velmi zdařilá obálka knihy. Jak graficky tak provedením. Po otevření upoutá nažloutlý retropapír a modré písmo. V závěru knihy je dokonce inverzní provedení. Zajímavé jsou i ilustrace.
Bohužel zajímavé modré písmo se při horších světelných podmínkách ukáže jako četbu komplikující. Alespoň pro mne.
To by bylo ke vzhledu knihy a teď k obsahu...
Příběh je vyprávěn z pohledu tří hlavních postav. Syna Marka, dcery Šárky a druhého manžela jejich matky, Jana.
Začínáme právě na pohřbu Jana a to z pohledu Marka. Marek je dospělý, živý se malováním, žije sám a je, řekněme psychicky nevyrovnaný. Jana, který pro něj byl více otcem, než skutečný opilecký otec, měl rád a proto nedokáže pochopit jeho rychlý odchod.
Bohužel jeho matka byla citově chladná, takže tomu odpovídá i jejich vztah.
Marek se rozhodne vypátrat, proč zemřel Jan a proč jej opustila jediná osoba, kterou měl krom babičky rád a to jeho starší sestra Šárka.
Sledujeme vzpomínky těch tří na společný život a pomalu odkrýváme, co dokáže přehnaná láska, nepochopení, zkreslený náhled na realitu.
Nejenže sledujeme příběh očima tří postav, ale nahlížíme do něj i v několika časových rovinách, které se potkávají i míjí.
Nakonec se příběhy propojí v celkem očekávaný, ale přesto šokující konec.
Kniha je velmi silným psychologickým vyprávěním, které je v celkové rovině hodně dobré. Ale...
Ale jsem nucen dát jen tři hvězdy. Osobně mi hodně vadilo, na to jak výjimečně je kniha vyrobená , na to jak silný příběh obsahuje, tak z pohledu Marka i Šárky je psaná hovorovou češtinou . Až přehnaně hovorovou. Vím, že je to subjektivní, ale zážitek z knihy mi to kazilo. A to hodně
Nicméně, pokud má člověk rád složité rodinné vztahy, silný příběh, určitě nebude zklamán. Kniha se čte velmi dobře

Tynule
03.04.2023 5 z 5

Velice psychologický román. Líbilo se mi prolínání času u daných postav. Šárka mladá, ambiciózní dívka hledající spravedlnost. Marek chlapec s vzhlížející láskou k otci a respektem. Marie tichý článek rodinného kruhu. Jan milující otec co udělá vše proto aby jeho "nevinné" tajemství zůstalo tajemstvím a aby za něj nenesl následky .
Kniha byla co se týká psychologického hlediska náročná což neubírá na její kvalitě, naopak! Oceňuji ilustrace, ale nejvíce mě zaujal připravený playlist mě knize od samotného autora, který mi tím navodil depresivní stavy což knihu ještě více podtrhlo
P. S. Taky bych potřebovala takové místo jako Šárka, stačilo by mi tak na víkend maximálně týden

adevis
31.03.2023 4 z 5

Příběh i jazyk díla je naprosto dokonalý. Po 130 stranách čtení jsem toužila znát rodinné tajemství, které mělo opravdu zůstat raději navždy pohřbeno
Kniha má skvělou, i když ponurou atmosféru. Pusťte si ke čtení playlist, který sestavil sám autor, bude Vám běhat mráz po zádech. Ještě bych ráda zmínila, že oceňuji, že mezi českými autory vznikl další příběh, který se věnuje tomuto závažnému tématu.

Kniha mi dělala společnost při dlouhých cestách ze severu do Prahy. Vybrala jsem si skvělou společnici. Hudební podkres, ponuré čtení, temný autobus. Velká paráda.
Myslím Lukáši, že jste si se Zahradou mrtvých duší nasadil vysokou laťku, ale určitě ta další kniha bude ještě lepší, věřím Vám :) a těším se. Jsem spokojená a moc děkuji!

"Uplynulý roky mezi námi vyhloubily už natolik širokou propast, že v sobě nenajdu sílu, abych se ji pokoušela přemostit."

katerina6763
09.03.2023 4 z 5

Knihu jsem přečetla za necelé dva dny, velmi dobře se četla, autor (i když začínající) má určitě našlápnuto na vydání dalších úspěšných děl. Příběh byl také zajímavý až do samého konce.

Vrbická1999
06.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Velice originálně napsaná kniha. Celou dobu autor pouze naznačuje, co je ta strašná věc, která se v rodině děla. Ve vyprávění se střídají postavy Marka, Šárky a jejich nevlastního otce Jana. Víte, že je tam něco špatně, ale nevíte, co přesně. Každá postava popisuje věci jinak. Každý má svou pravdu. Až úplně na konci knihy se to konečně vyjasní. Ač jsem trochu tušila, o co půjde, i tak mě při čtení konce knihy opravdu mrazilo.

hannina
04.03.2023 4 z 5

Tak tohle byl pro mě až psycho horor. Vzdělaný inteligentní predátor zvolil ke svému ohavnému skutku velmi rafinovaný způsob a využil k němu své nejbližší nejslabší osůbky.... A ony to pak zpětně rozmotávají, aby mohly jít a žít dál ..... Zaujalo, bavilo.

Yunnan
18.02.2023 5 z 5

Dokonalá kniha. Na to, že je to v podstatě autorova prvotina, tak tedy vážně smekám a hluboce se klaním! Hned od prvních stránek mě úplně pohltila a já se nemohl dočkat dalších volných chvil, abych mohl pokračovat ve čtení. Nebudu zde popisovat, co již mnozí popsali mnohem barvitěji. Ale jsem totálně unesen a nadšen. Chtěl jsem si knihu šetřit, abych si ji co nejvíc užil, ale to prostě nešlo :o)! Téma neskutečně smutné. Moc těžko se mi loučilo s hlavními hrdiny příběhu, Šárkou, Markem a Lenkou. A ten jazyk a čeština! Jedním slovem, nádhera. Tak rád bych si přečetl nějaké pokračování! Poslední rok mám velké štěstí na knihy, napřed skvělý Jan Štifter a teď stejně skvělý Lukáš Boček. Jsem moc rád, že máme tak úžasné spisovatele.

LucyEcstasy
18.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Zahrada mrtvých duší - Lukáš Boček

Kniha roku 2023? Dost možná ano.

Tento příběh je vyprávěn z několika pohledů - dvou dospělých, kteří vzpomínají na dětství. Zároveň se tu objevují střípky z deníku jejich otce. Tato rodina má totiž jedno velké tajemství.

Marek je tak trochu podivín, který je až emočně chladný. Což se ani nedivím, protože celá jejich rodina postrádala jakýsi cit. Marek po smrti otce začne vzpomínat na svou sestru Šárku, která nepřišla na otcův pohřeb. Vše vyvrcholí dopisem, který mu je předán a on se pouští do hledání minulosti a Šárky zároveň.

Knihu jsem četla v rámci společného čtení, ale nevydržela jsem denní rozdělení a knihu přečetla rychlostí blesku. Autor se umí bravurně ponořit do mysli postav a dokáže je popsat tak, že prožíváte celou knihu s každým, kdo zrovna příběh vypráví.

Již na začátku je čtenáři jasné o co v této knize půjde, nicméně nemáte ponětí o detailech, protože každou stránkou se vaše konkrétní teorie boří. Tady má u mne autor další plus. Takhle motat hlavu a udržovat napětí neumí každý.

Kniha je obecně zaměřena na budování atmosféry a psychologii postav a to jsem si neskutečně užívala. Mátla mne, rozesmívala, málem i ukápla slza. Jednoduše mne kniha rozložila. Tohle si chcete přečíst.

Konec knihy se mnou otřásl a celkově se mi kniha dostala hluboko pod kůži. Nečekala jsem, že rozuzlení bude až takové. Neuvěřitelné, překvapivé, šokující.

Kniha dodnes ve mne zanechala stopu a věřím, že na ni budu dlouho myslet. Smekám nad takovýmto skvostem a jsem ráda, že se tato kniha vydala. Je to pro mne čest mít ji přečtenou.

Nemám knize co vytknout. Vlastně možná jednu věc. Zajímala by mne více postava matky, která byla bez citu a obecně bez zájmu ke všemu, kromě její zahrady. Zajímalo by mne, co za tím stojí.

Třešničkou na dortu je potom graficky vyvedená obálka a netradiční modré písmo uvnitř knihy.

Hodnotím 5/5⭐️

pakoshka
09.02.2023 4 z 5

Zahrada mrtvých duší mi dala zabrat! Líbilo: těžký rodinný téma, vymazlenej jazyk a i když je 'to' docela dobře odhadnutelný v první části knihy, stejně jsem byla občas v nervech. Nelíbilo: liška a obraz. A na můj vkus by mohla být malilinko kratší, v konečným důsledku mi přišla trochu rozvleklá. Bude ve mně chvíli doznívat. Jo a je to Vyšehrad, takže jsem musela sáhnout po papírové knize, grafický zpracování bych si nenechala ujít.

mnohoknih
09.02.2023 5 z 5

Tak to bylo wau. Výborně popsané postavy, výborný popis krajiny a situací, výborně dávkované napětí. A každou chvíli věříte příběh někomu jinému. Neustále přemýšlíte, co rodina skrývá za kostlivce a kdo vlastně tu kostru do skříně dal. Trošililinku mi chybí, že alespoň jednu kapitolku nevypráví i Kudlanka. Ale možná, že její myšlenky jsou opravdu tak přímočaré, jak z těch pár situací vyplývá.

adela.hol
08.02.2023 5 z 5

Na knihu jsem četla nebo slyšela spoustu pochvalných recenzí a všechny byly pravdivé.

Po každé kapitole jsem si udělala určitý závěr, ale další kapitola ho prakticky okamžitě smetla ze stolu. Nevěděla jsem, komu věřit. Kdo mluví pravdu a kdo lže. Neustále jsem si pokládala další a další otázky, což mám při čtení ráda. Když o tom příběhu mohu přemýšlet z různých stran.
Postavy byly do detailu propracované a poslední kapitoly jsem četla se zatajeným dechem.

Dostala jsem velmi silný, emotivní příběh. I přes vážné téma se kniha četla s lehkostí. Doporučuji všemi deseti!

Allla9
03.02.2023 5 z 5

Kniha je téměř až do poslední stránky zahalená tajemstvím. Moc se mi líbili i krásné ilustrace. Není to lehké čtení, ale zážitek z četby je úžasný.

mag097
21.01.2023 4 z 5

Zahrada mrtvých duši je příběh, že kterého na vás dýchne deprese hned po přečtení prvních pár stránek...

Román vypraví bolestný příběh jedné rodiny, který je obklopen řadou tajemství. Po smrti otce Marek dostane podivný vzkaz od své sestry, kterou řadu let neviděl a která ani nedorazila na pohřeb.

Ve vyprávění se střídají tři postavy, Marek, jeho sestra Šarka a jejich otec Jan. Celý příběh vyplouvá na povrch velmi pomalu a nutí čtenáře číst dál a dál. Z každé stránky na vás dýchá depka a někdy se i bojíte číst dál, protože víte, že to co přinesou další stránky nebude dobrý...

Kromě samotného příběhu mě kniha ohromila i nádherným jazykem. Tohle byla doslova pocta českému jazyku. Lukáš Boček píše neuvěřitelně! Knížka je díky tomu literárním zážitkem, stejně jako například Paví hody od Jana Štiftera.

Ke knížce mám pouze jednu výtku, místy na mě byla moc pomalá a k maximální spokojenosti mi chybělo jen to, aby byla o pár stránek kratší.

I tak vám Zahradu mrtvých duší, stejně jako další knihy z edice Tvář doporučuju a další autorovu knihu budu netrpělivě vyhlížet.

jejda.majda
15.01.2023 5 z 5

Tak tohle byla tedy síla. Já si původně myslela, že beru do ruky nějakou trochu odlehčenou literaturu a přitom jsem začala číst jednu z nejlepších knih minulého roku s do posledního detailu propracovaným příběhem.

Ze začátku mi příběh přišel trochu zvláštní, protože jsou tam občas odbočky mimo reálný svět, které mě trochu mátly a nutily mě přemýšlet nad věrohodností knihy, ale přijala jsem to prostě jako fakt a pokračovala jsem ve čtení dál. Vyplatilo se to.

Kniha vypráví příběh rodinného tajemství, které se za pomoci vodítek od své před lety zmizelé sestry Šárky snaží rozklíčovat její bratr Marek. Na to, že se autor knihy, Lukáš Boček, narodil teprve v roce 1988 a tohle je jeho první román, opravdu klobouk dolů, jak složité si vybral téma vztahů v rodině a jak skvěle dokázal všechno popsat.

Příběh má spád, napínavý děj a čte se tak dobře, že se od něj nebudete moci odtrhnout. Po dočtení knihy jsem si musela dát pár dní čtecí pauzu. Tak silně na mně příběh zapůsobil.

Děkuji za výborný literární zážitek a těším se na další knihy slibného mladého autora!

petula22
14.01.2023 5 z 5

Za mě velké překvapení, kniha mě chytla hned od začátku.... byť jsem předem netušila podstatu, ze které mě i teď mrazí....jsem ráda, že jsem knihu přečetla, je skvěle napsaná pohledem tři členů rodiny...vyzdvihuji použití úryvků a citací, které skvěle zapadly.

dasha0306
10.01.2023 3 z 5

Čtivější začátek, perfektní start, ale to téma se mi četlo tak těžko, že jsem musela knihu odkládat a dávkovat si jí. Na mě byl text moc táhlý, ale chápu, že to mělo svůj smysl. Upřímně jsem přemýšlela, že dám i jen tři hvězdy, ale nakonec musím uctít autorovu schopnost velmi dobře a květnatě psát. Jen první polovinu knihy jsem zhltla, druhá byla náročná. Téma zneužívání, vykreslené z pohledu táty, syna i dcery, není žádná oddechovka, naopak.

Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Skvělá kniha! Text má bohatý jazyk, věrně popisuje Markův a Šárčin složitý psychický stav a celou rodinnou situaci. Postupně se více a více náznaky přibližuje k děsivému tajemství, které mělo zůstat pohřbeno v Markově mysli a Šárčiných vzpomínkách. Kniha se četla sama i přes těžké téma. Nemůžu nezmínit vyjímečné samotné zpracování knihy - bez přebalu, příjemného formátu a s ilustracemi, které dokreslují atmosféru příběhu.

Michla76
25.11.2022 4 z 5

Dala bych i jen 3 hvězdy, ovšem za geniální vylíčení otce, by kniha zasloužila hvězd 5. Takže jsou to poctivé 4. A přečtěte si to sami a ne tady v komentářích.

Ada0004
20.11.2022 5 z 5

Krásná kniha! Díky nakladatelství Vyšehrad si může čtenář užít knihu všemi smysly - příjemný formát s nádhernými ilustracemi- požitek. Výborně napsané- těžké téma skvěle vykreslené ze všech úhlů - jak oběti, zrůdného pachatele a jeho zdůvodnění konajícího dobra a přitom naprosto devastujícím okolní životy, tak i zúčastněných, kterých se též dotýká. Napínavé, okořeněné tajemnem. Doporučuji!

Lucienka220
14.11.2022 4 z 5

Tohle byla zvláštní kniha. Oceňuji bohatý jazyk a to, jak byla napínavě napsaná. Nutila mne si přečíst ještě kousek.
Ovdovělá květinářka Marie s seznámí s historikem Janem. Její dvě děti, teenagerka Šárka a předškolák Martin jsou převážně v péči babičky. Jenže ta umírá, a do výchovy se vloží otčím. Vypadá to, že děti svým působením obohacuje, citlivý Marek se přesto dostává do depresí. Šárka tuší, že něco je špatně, otec ji odhaluje jako patologickou lhářku, žárlivou a závistivou povahu, po maturitě zcela mizí z rodiny.
Až po náhlé smrti otce dostává Marek od Šárky dopis a začne pátrat, proč tak náhle z domova odešla.
Přesto se nemohu zbavit dojmu, že s námi autor hraje hru ( jak už poznamenala ve svém komentáři lalela). A ta hra je vždy má logiku a vede k dalšímu posunu děje.
Líbilo se mi, že se v příběhu střídal pohled Marka, Šárky i Jana. Také velice hodnotím grafickou úpravu knihy.
To, co se v rodině stalo, jsem odhadla, nicméně je skvěle popsaná manipulace s dítětem a překrucování a omlouvání si dosti otřesné skutečnosti.
Celkem knihu hodnotím 3 a 1/2 hvězdičkami.