Zabiják

Zabiják https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/599/bmid_zabijak-651c392c715bb.jpg 4 2036 2036

Naturalistický román, který pojednává o Gervaise, venkovské dívce, která se spolu s dětmi přestěhuje do Paříže spolu se svým druhem Lantierem. Gervaisa pracuje jako pradlena a začíná se o ní ucházet klempířský dělník Coupeau, kterého si vezme za muže. Později si otevře prádelnu a narodí se jí dcera Nana. Zvrat nastane v okamžiku, kdy Coupeau spadne ze střechy a je dlouho upoután na lůžko. Coupeau si zvykne na nicnedělání a začne pít. Zpočátku chodí na skleničku s přáteli, později pije víc a víc...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Levné knihy

L'Asommoir , 1876

Jujkyna
29.07.2012 3 z 5

Asi jsem měla velká očekávání, která se sice splnila, ale za jakou cenu.. Knihu jsem nesčetkrát odložila než jsem ji konečně dočetla (ke konci jsem ji četla sice s větší dychtivostí, ale ten začátek...). Možná si ji přečtu znovu za pár let a své hodnocení trochu změním.. Ale prozatím bohužel jen 3*

kacimilek
29.07.2012 5 z 5

Musím říct, že klasickou francouzskou literaturu mám velmi ráda. Toto je ale asi mé nejoblíbenější dílo. Měla jsem i velké štěstí, že jsem si tuto knihu vytáhla u maturity, takže jsem ji v pohodě zvládla. Díky Zolo! Ukazuje, jak alkohol a obrovská bída působí na člověka. Je to až neuvěřitelné a přesto přesvědčivé. Skvělá kniha.

ivorey
08.07.2012 4 z 5

Asi v polovině knihy jsem přestala doufat v dobrý konec. Příběh je silný, nejedná se o oddechovku. Rozhodně doporučuji!

zuzanazuz
05.06.2012 5 z 5

Tenhle kus bude mít v mé knihovně zaslouženě místo v top poličce. Silný příběh. Velmi dobrý překlad. Pokračuji teď Nanou, která se v Zabijákovi narodila ...

Weiler
20.04.2012 2 z 5

Povinná literatura a narozdíl od mnoha jiných titulů, tahle pro mě povinnou literaturou, kterou jsem četl kdysi na střední, navždy zůstane. Udělal jsem tu chybu, že jsem si knihu vybral kvůli názvu. Ale že mě naturalista Zola zaskočí alkoholem, to bych nečekal. Je to příběh o ženě, která si otevře prádelnu, chvíli je všechno fajn, ale pak se všichni hromadně zpijí do hrobů. Co je na tom nejhorší? Že je to nehorázná nuda, statické, nudné, popisné, nudné, rozvleklé. Co by se dalo sepsat do tří set stran... co tří, dvou set padesáti klidně, je hnusná tlustá naturalistická bichle o obyčejnejch lidech a jejich obyčejnejch starostech, který při svý obyčejnosti nedokážou ukočírovat. Necítil jsem sympatii naprosto k žádné postavě, i když u Gervaisy se mi to místy málem podařilo. Ale je to kniha, od které odrazuji naprosto všechny, když na to přijde řeč. Nepřesvědčilo mě to, stejně se pořád chci stát alkoholikem a víte co? Možná je to i kvůli téhle knize!

Barulka
15.02.2012 4 z 5

Přiznávám se že knihu jsem četla z nutnosti pouze abych splnila další bod v povinné četbě k maturitě, ale i tak se k této knize ráda vracím.
I když se v knize vracíme do doby dávno za námi, vládne v ní stejný problém jako dne, vzestup i pád a to nejen díky závislosti - troufám si říct, že je nadčasová a proto jsem si ji oblíbila

terinkaba
24.11.2011 5 z 5

Tuhle knihu mi doporučil přítel .... a já ji musím doporučit dál...

Kvothe
07.10.2011 5 z 5

Trochu zničující představení determinace lidí jejich rodinou, předpoklady, výchovou, prostředím....působí to tak, že není útěk pryč. Nelze nalézt tu lepší cestu, existuje jen jedna a ta je předem daná. Je to ubíjející představa se kterou já osobně nesouhlasím, ale je nadmíru zajímavé poznat takový extrémní pohled na podobnou problematiku a vytvořit si s pomocí dalších x knih a myšlenek svou vlastní ideu.

V každém případě se jedná o skvělou knihu, která je psána moderním jazykem a výborným spisovatelem. Zabiják jistě není jen alkohol, ač se tak může na první pohled zdát. Alkohol je jen záminka, prostředek, na který se snadno svede vina. Doporučuji!

Adrianah
23.09.2011 5 z 5

Geniálně napsané dílo,od kterého se nejde odtrhnout.

Darkleynon
02.09.2011 4 z 5

I když jsem knihu četla z nutnosti a povinnosti (té školní), nelituji toho. Líbí se mi, jak nahlíží na různé charaktery lidí a člověk si o nich může udělat vlastní názor (nehodnotí je). I když by se příběh mohl zkrátit, rozsáhlé popisné pasáže mě nudily. Když jsem knihu dočetla, měla jsem opravdu pocit, jakoby ze mě spadla nějaká tíha, až tak to bylo depresivní. Myslím, že by si ji měl přečíst každý.

Alexej
01.09.2011 5 z 5

Tahle knížka je hodně zajímavá a to hned z několika důvodů. Není jen o alkoholu, ten je sice v knize všudypřítomný, ale zajímavé pro mě bylo sledovat vůli a odhodlání hl. postavy, nestabilní sousedské vztahy, zvrácený milostný trojúhelník a povahové vlastnosti šikovně vykreslených charakterů.

knedlik
07.06.2011 4 z 5

K obsahu nemám co podotknout, je zkrátka mrazivě pravdivý, člověk vážně v průběhu naplňuje čím dál tím větší lítost. Ale nečetlo se mi to zrovna dvakrát dobře, bylo to takové... utahané. Kdo ví, třeba to byl záměr.

Meii
20.05.2011 5 z 5

úplně geniální dílo od kterého jsem se nemohla odtrhnout.. detailně popsaný život bez pozlátka.. prostě úžasná kniha

gabus
14.05.2011 4 z 5

Nadčasové téma. Bez příkras detailně popsáno, jak zrádný je alkohol, který dokáže nejen slušného a pracovitého člověka, ale i jeho nejbližší, stáhnout až na úplné dno, kde v bídě a špíně, opuštěni všemi, čekají na vykoupení. Tato kniha by měla být odstrašujícím příkladem všem, kteří si s tímto démonem zahrávají a začínají mu podléhat.

Slečna L.
06.03.2011 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih! Úžasný děj a popis, který mi nepřišel zbytečný, ale spíše vhodný do takovéhle knihy. Doporučuji.

Combat
10.02.2011 4 z 5

Román, který ukazuje, co s člověkem dokáže udělat nezřízené pití alkoholu.

katla
11.11.2010 5 z 5

Zářný příklad naturalismu, který není zrovna pro každého. Pokud ovšem zvládnete detailní popis deliria tremens, směle do toho, stojí to za to!

Okřídlená li
30.11.-0001 5 z 5

Ufff... Nedoporučuju číst za temných dnů, ta knížka by vás mohla stáhnout do deprese...

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Mistrovská kniha i když velice depresivní. Ze začátku člověk ještě doufá, že všechno dobře dopadne, ale pak je jasné, že už to může být jen horší. Veškeré popisy v knize mi vůbec nevadily, naopak, upřesnily mi obraz a víc mne vtáhly do děje.

Komnenos
30.11.-0001 5 z 5

Majstrovsky zobrazená periféria Paríža. Nechcel by som veru zomrieť v štyridsiatke na delirium tremens, alebo od hladu v najšpinavšej diere... Pri máloktorej knihe sa v mysli často vraciam k jednotlivým pasážam. Zabijak je jednou z nich. Určite si ju ešte raz prečítam. Už viem, kedy človek pozná, že sa jedná o majstrovské dielo. Keď sa usadí hlboko vo vašej hemisfére.

19. století Francie Paříž naturalismus alkoholismus

Émile Zola