Za zdmi

Za zdmi https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387997/bmid_za-zdmi-uUR-387997.jpg 4 346 128

Kristy má pocit, že uvízla na mrtvém bodě. Aby uživila dospívajícího syna Ryana a nemocného otce, zůstává v práci, která ji čím dál víc vyčerpává: coby zaměstnankyně texaské věznice je totiž dennodenně v kontaktu s lidmi, kteří spáchali ty nejhůře představitelné věci a jsou odsouzeni k trestu smrti. Když se seznámí s Lancem, který Ryana učí džudo, věří, že by se její život mohl konečně obrátit k lepšímu. Naneštěstí se záhy ukáže, že Lance je monstrum; začne ji týrat jak psychicky, tak fyzicky. Pro Kristy je nemyslitelné, že by své trápení přiznala synovi nebo otci, a její jedinou oporou se paradoxně stává Clifton, vězeň čekající na popravu za zabití svých dvou dětí. Jenže ten toho zpoza zdí své cely zmůže jen pramálo. A Kristy se sama musí rozhodnout, kolik si toho ještě nechá líbit …... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Walls , 2017

Gemma88
07.09.2021 3 z 5

Je to hodně napínavá kniha, bohužel jsem čekala jiné řešení jejího problému. Nebo alespoň, že se něco zvrtne?...

Holly.W
16.08.2021 4 z 5

Kniha mě příjemně překvapila. Napínavé jak kšandy od začátku do konce. Já být na místě Kristy tak udělám totéž. Jenom jsem čekala, že dějová linka Cliftona dopadne jinak, tady to mohlo být trošku propracovanější. Ale jinak velice podařený thriller z vězeňského prostředí.

Kekik
28.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Zajímavý příběh, ve kterém se odvíjejí dvě dějové linky. Ta první je v literatuře celkem běžná, ale přesto napsaná zajímavě, a ta druhá linka je celkem netradiční.

V první dějové lince sledujeme život Kristy, která se zamiluje do okouzlujícího, pozorného muže. Záhy se však ukáže, jaké je to monstrum. A začíná boj o život její rodiny.
V druhé dějové lince se Kristy v rámci svého zaměstnání sblíží s člověkem, který je odsouzený k trestu smrti. Je skutečně vrahem svých dětí?
Obě dějové linky jsou zajímavé.
Obě linky mají zajímavý konec. Jeden potěší, druhý rozesmutní.

Určitě si vyhledám další autorčinu knihu s názvem Panenka.
Poslední stránka autorčina poděkování mě dojala.

Dela111
06.06.2021 5 z 5

Kniha Za zdmi nepatří mezi klasické thrillery. Příběh je zpočátku více psychologický, hlavním námětem je domácí násilí. Jde o typickou situaci, kdy se žena vdává za okouzlujícího milujícího a pracovitého muže, který se později projeví jako zdatný manipulátor a násilník. Více thrillerový je příběh od chvíle, kdy hlavní hrdinka Kristy zvolí nečekaně rázné řešení své situace.
Tato kniha obsahuje ještě jeden důležitý námět a to je trest smrti. Kristy pracuje v prostředí texaské věznice a k její práci patří styk s odsouzenými. Příběh ukazuje, že justiční omyl není vyloučený a trest smrti je konečné a nenapravitelné řešení. Toto téma je však jen lehce naťuknuté.
Tady dám za poutavé zpracování potřebných námětů nejvyšší hodnocení.

P4vlin4
07.05.2021 3 z 5

Kniha se četla dobře, byla napínavá a zpracovává velmi vážné a aktuální téma. Líbilo se mi netradiční pracovní prostředí hlavní hrdinky. Zarazilo mě pouze řešení situace hlavní hrdinky jakožto inteligentní ženy pracující v trestním právu.

soukroma
01.05.2021 3 z 5

Otřesné zážitky, k neuvěření, ale zřejmě (i dle doslovu) většina bude pravda - domácí násilí musí být opravdu děsivé a není z toho snadná cesta ven (stačily mi filmy Noci s nepřítelem a Dost!). Tady to autorka ještě "posílila" zkušenostmi z věznice a poprav.
Ovšem je to thriller, takže rozhodně ne nějaký návod pro ty, kdo se snad s podobným problémem potýkají...

Katulinka69
05.04.2021 2 z 5

Fajn na letní večery, trochu bych pritvrdila.

Ivuska.09
28.02.2021 5 z 5

Jak to, že mi tato kniha unikla ve chvíli, kdy byla vydaná? Tohle byl bravurní příběh. Konečně zase kniha, která vás k sobě naprosto připoutá. Budete chtít vědět, čeho je hlavní hrdinka schopná. A pak budete chtít vědět, jak to celé dopadne. Nemohla jsem se odtrhnout!

Monuli36
24.02.2021 5 z 5

Perfektní knížka.Přečetla jsem ji za pár hodin.Doporučuji

Kukicka
20.02.2021 4 z 5

Neni to uplne zanr, ktery bych bezne cetla, ale anotace me zaujala a kniha me uplne vcucla. Kdyz se clovek podiva na statistiky domaciho nasili, tak je to alarmujici a to neverim, ze ve statistikach jsou zahrnuty vsechny pripady. Nejhorsi je, ze jsou to casto opravdu muzi jako Lance. Navenek jsou mili, maji spoustu pratel, okoli si mysli, ze je to dokonaly manzel a sousedky zavidi a v soukromi je to tyran. A pravni sytem co? Na noc je ve vazbe a rano je propusteny a vse je jeste horsi. Zeny, ktere nemaji kam jit, nemaji penize, boji se o deti jsou opravdu v nezavidenihodne situaci. I ve skutecnem zivote by si zeny zaslouzily stejny konec jako v knize :-D

Leena
18.02.2021 4 z 5

Poutavý příběh, ani se nedivím tomu, co hlavní hrdinka udělala.
Po přečtení knihy se mi ulevilo, že jsem bez partnera:-)
V dnešní době je to aktuální téma, lidi jsou doma a podráždění, takže toto se děje častěji.

aydam
02.02.2021 5 z 5

Až do poslední stránky velice napínavý příběh.
Nezapomeňte na Poděkování.

"Každý hraje svoji roli, jen někdo je v tom prostě lepší."

Aileena
31.01.2021 4 z 5

Dobře napsané, i když pro mne asi až moc přímočaré. Mám raději knihy, které mě nutí zamyslet se a něčím překvapí. Kéž by příběh posloužil alespoň jedné ženě, či dívce jako varování a impuls k odchodu, dokud je čas...

Ketrin.TR
31.01.2021 5 z 5

Čas od času mám chuť na psychologické thrillery s tématikou domácího násilí a ani tento nezklamal. Neskutečné, jak se z milého a úžasného chlapa dokáže stát těžký sociopat a udělat vám pěklo ze života. Taky mě x krát napadlo proč Kristy něco neudělá a něco neřekne, ale člověk, který takovou situaci nikdy nezažil, může asi těžko soudit. Autorka perfektně pracovala s psychikou postavy a popisovala ji tak barvitě, až si člověk při čtení rval vlasy rozrušením. A to spojení "za zdmi" mě neskutečně bavilo. Nejen že nás nechalo nahlédnout za zdi tyranství, ale taky do vězeňského systému a na popravy smrtícími injekcemi...

Allys
02.01.2021 5 z 5

Nemala som veľké očakávania, ale je to zaujímavo a dramaticky poňatá kniha. Prečítala som ju jedným dychom, bolo tam napätie aj silné emócie. Téma domáceho násilia bola spracovaná trochu inak, ako je obyvklé. Čo som trochu nechápala, že syn ani otec si nič nevšimli ( aj keď tyran bol vynaliezavý, ale predsa žili v jednom dome). Pararela medzi dvomi väzeniami, z ktorých je domov považovaný za to horšie bola silná, rovnako ako aj prostredie z väznice, kde sú väzni odsúdení na smrť. Kladne hodnotím aj úplný záver, ktorý je pri mnohých iných thrilleroch často useknutý a nedotiahnutý. Samotná vražda bola vykonaná pomerne rýchlo, ale napätie bolo v knihe prítomné aj potom a zostal priestor na úvahy ohľadom spravodlivosti podľa zákona / spravodlivosti z vlastného uváženia jednotlivca.

dagsvob
05.12.2020 5 z 5

Tak v půlce jsem si řekla, že už vlastně není o čem psát, ale ono to bylo zajímavé až do konce.

Miro67
30.11.2020 5 z 5

ZA ZDMI vězení, kde Kristy pracuje. ZA ZDMI svého domu, kde je týrána, ač okolí nemá sebemenší tušení. ZA ZDMI svého svědomí, když hledá cestu, jak se od tyrana osvobodit. Utlá knížka, ale nabízí napětí i téma k zamyšlení. Čtěte a ptejte se sami sebe. Je trest smrti za brutální vraždu spravedlivý? Je vražda ze zoufalství ospraveditelná jako nutná sebeobrana?
Tečku nenajdete na poslední stránce příběhu, ale až za poděkováním autorky své mamince.

Markisha13
26.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Ze začátku mi to připadalo jako naivní a předvídatelný románek, ale pak to začalo mít grády. Velmi napínavé a i znepokojující, že vlastně do takovéto situace se může dostat každý, i když si myslí, že by to řešil jinak. Je to velmi zajímavé téma, o to zajímavější, že autorka byla inspirována příběhem své matky, u které to však do takových konců nedošlo, protože s dětmi utekla.

Arsi007
25.11.2020 4 z 5

Pomalejší, i když stále velmi čtivý rozjezd je předzvěstí dech beroucího příběhu, u kterého mnohdy přestáváte dýchat a nasáváte zoufalství, které z Kristy prýští s každou řádkou. Bezmoc, kterou pociťuje je téměř hmatatelná.

Linka s Cliftonem, která je v anotaci zmíněna je spíše vedlejší dějovou linií. Nutno říct, že ale velmi osvěžující. Dává celému příběhu až filozofický přesah, když se zaobírá trestem smrti jako takovým.

Jack Bauer
15.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Vynikající psychologický thriller od kterého jsem očekával něco jiného, spíše drsný příběh z vězení a ne zamilovaný příběh týrané ženy. S knihou jsem chtěl několikrát praštit, když jsem opět četl o blbce, která si nechá vše líbit a nikomu nic neřekne, nakonec se mě kniha tak líbila, že si přečtu od autorky i méně hodnocenou „Panenku". Možný SPOILER: Už od incidentu s kulmou jsem nechápal proč Kristy od něj neuteče a od „autonehody" už mě to hlava nebrala, proč nic neřekla i když ji vyhrožoval a zahodila vizitku na dobrého policajta, to už jsem chtěl vzdát, ale zajímalo mě jak to bude s Cliftonem. Pak se to začalo vyvíjet jiným směrem se stále stupňujícím napětím, v němž byly perfektně popsané myšlenkové pochody Kristy a její pocity vinny. Pak už jsem nestačil obracet stránky dokud jsem knihu nedočetl do nečekaného konce. Pokud se vám kniha líbila doporučuji podobnou „ Za zavřenými dveřmi"