Za pokus nic nedáte

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Paul Auster řeší v tomto románu otázku odpovědnosti za vlastní život, možnosti volby a vlivu na vlastní osud – základní otázky po smyslu lidské existence. Jde o příběh dvou mužů, kteří se náhodně setkají na cestách po Spojených státech. První systematicky utrácí dědictví po otci, druhý se naopak snaží přijít k penězům v kartách. První je ve středních letech, unavený a v podstatě odevzdaný, druhý je mladý, sebevědomý, optimistický. Starší muž má ještě poslední peníze, mladík pouze sebedůvěru, že dokáže každého obehrát v kartách, a tak se rozhodnou, že spojí své síly a pokusí se peníze a talent zhodnotit - proč ne, za pokus nic nedají. Mladík zná dvojici podivínů, kteří vyhráli obrovské jmění, a sjedná s nimi partii pokeru. Tak začíná hra, v níž sehrávají roli štěstí, odhodlání, um i odhad. Začíná poker - karetní hra, jež je přímo symbolem rizika - a mladší ani starší muž nevědí, že proti nim zasedl ke stolu osud. Nevědí, že je čeká partie, která neskončí rozdělením výhry, ale že je čeká hra o život, svobodu a důstojnost.

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/59218/za-pokus-nic-nedate-59218.jpg 4.220
Orig. název:

The Music of Chance (1990)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Mustang
více informací...
Počet stran:168
Překlad:Jan Jirák
Edice:Beletrie (67.)
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:80-7191-285-9
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Za pokus nic nedáte

Přidat komentář
Acamar
13.05.2018

Krátký příběh o jedné nevydařené pokerové partii a co se z toho vyvrbilo...Knížka mne zpočátku nechávala nezaujatě otálet stranou, ale od okamžiku, kdy se oba hráči dostali do spárů podivným milionářům, se mi roztočily závity nad spekulacemi kudy se příběh stočí dále, a ani jednou se netrefily...Spojení sílící atmosféry podivnosti přerůstající v záhadu až hororové napětí, s psychologickými ponory do bilancující mysli hlavní postavy, náhle bez jakéhokoli osvětlení, jakoby nesmyslně ukončené. Vyhraná literární partie pana Austera se čtenářem:)

000nugatovej
10.09.2017

Auster je vynikající. V tom příběhu o nepodařeném pokusu získat peníze prostřednictvím pokeru je vše – otázka chuti k životu a osobního vyhoření, otázka svobody a odpovědnosti za vlastní činy, otázka sebeovládaní a pomsty.
Co jako člověk snesu? Čemu se mohu a mám bránit? Kdy přichází okamžik změny? Kdy se naplní míra trpělivosti?

Těším se na další Austerovy knihy.

Knišíl
21.06.2015

Další vynikající kniha od Austera. Konec jsem čekal jiný, ale možná odstupem času pochopím. ***** Aktualizace. Tak jsem si uvědomil, že to do sebe tak nějak vše zapadlo. Sice jsem strávil čas hledáním na anglických webech, nakonec ale jsem pochopil oč běží v této knize. Není to kniha jenom pro zábavu, ale o hlubokých úvahách, které donutí i Vás samotné uvažovat o sobě. Myslím, že bych křivdil nedat pět hvězdiček. Především z toho důvodu, že jako málo která kniha mě nepustila ani týden po přečtení. Toto je mistrovské dílo.

puml
08.12.2014

Klasika od Austera, kterou jsem četl hodně dávno, ale pamatuju si ji celkem dobře. Děj se odvíjí v poměrně rychlém tempu a i přes určitou jednotvárnost prostředí nepostrádá příběh napětí a takovou zvláštní tísnivou atmosféru, která prostupuje celým příběhem. Doporučuji

Knížka je zfilmovaná a malou roli si v ní zhrál i sám autor.

Renava
18.11.2014

Jedna pokrová partička vo veľkom štýle. Jedna nevinná hra s nepredvídateľnými následkami. OK, nie tak celkom nevinná... Hra, ktorá mení svoju formu z kartovej na psycho, zápas o ľudskú dôstojnosť, hru o život. Veľmi čitateľná austerovka, tradične s kvalitnou psychologickou sondážou postáv, ako sme už u tohto pána zvyknutí, tentokrát dokonca s thrillerovým podmazom. Snáď veľa neprezradím, ak poviem, že so záverom som sa celkom nestotožnila - prišiel mi mierne skratový, trochu lacný a voči čitateľovi nie úplne férový, akoby po ňom zostal pocit istej nedorovnanej podlžnosti. Minimálne jedna hviezda dole by teda snáď bola spravodlivou satisfakciou... Ale rozhodla som sa byť tentokrát veľkorysá - už len preto, že rozohranú napínavú partiu som si vážne skvele užila - so všetkým, čo ponúkla!

Mercatino
08.04.2013

Tak u této knihy jsem se tedy nasmál tomu chlápkovi až jsem se málem posral jak mi jej bylo líto,ale dobře mu tak.Toto je nejlepší Austerová kniha. Která obsahuje svěží dávku ponaučení.

zuzulique
09.12.2011

Opäť veľmi príjemné čítanie, i keď začiatok bol trochu ťažkopádnejší, no niekde za polovicou knihy som už spoznávala starého dobrého pána Austera :-)